Slučaj Gardisti: 18 godina bez istine

Istraga o stradanju dva mlada vojnika koja su život izgubila služeći državi u tajnom vojnom objektu Karaš, do danas nije ni počela. Isti dokazi, isti slučaj, a dve različite tvrdnje. Dok nezavisna komisija tvrdi da ih je ubila treća osoba, vojna komisija navodi da je jedan vojnik ubio drugog pa počinio samoubistvo. Šta je istina jedino može reći – sud, ali Više tužilaštvo već godinama slučaj drži u fazi predistrage.

Dragan Jakovljević i Dražen Milovanović

U Kasarni Topčider, tajnom vojnom objektu Karaš, petog oktobra 2004. začuli su se pucnji. Pronađena su dva pripadnika Gardijske brigade koja su bila na straži. Dragan Jakovljević nije davao znake života. Dražen Milovanović je još bio živ.

Kompletnu istragu preuzima da vodi vojno pravosuđe koje tada ne pripada redovnom pravosuđu . Bivši vojni sudija koji je vodio istragu, Vuk Tufegdžić, u razgovoru za Insajder priseća se kako je tog dana saznao za dešavanja u Topčideru:

„O tom vanrednom događaju ja sam obaveštan oko 10 časova i tad mi je rečeno da se događaj desio oko 9 sati, obaveštan sam od strane vojne policije. Oni mi kažu da je došlo do upucavanja dva vojnika od kojih je jedan na licu mesta stradao. Ne kažu mi ni da li se radi o ubistvu ili samoubistvu. Kažu mi da su okolnosti nerazjašnjene.“

Vojna istraga završena je za dva meseca. Konačan zaključak bio je - da je jedan vojnik pucao u drugog, pa zatim ubio sebe.

Samo 10 dana posle pogibije gardista, Vrhovna komanda vojske odlučuje da se osnuje Nezavisna komisija koju su, pored predstavnika tadašnjeg državnog vrha, činili i eksperti. Kao razlog za osnivanja nove Komisije, pored vojne, objašnjeno je utvrđivanje svih okolnosti ovog događaja.

Pravna zastupnica porodica gardista Olgica Batić za Insajder objašnjava da je Nezavisna komisija formirana zato što je njeno formiranje pisanim zahtevom inicirao tadašnji punomoćnik porodice Vladan Batić.

„Nije se verovalo onome što je radila upravo tadašnja tazkozvana vojna istražna komisija“, dodaje Batić.

Koliko eksperata - toliko različitih mišljenja

Nezavisna državna komisija utvrdila je da nalazi vojne istrage nisu tačni. Osim političkog dela, Komisiju je činilo 12 eksperata. Jedan od njih bio je i specijalista ortopedske hirurgije Branko Sbutega koji je za Insajder 2016. obrazložio do čega je, posmatrajući iste dokaze kao i članovi vojne komisije, došao.

„Mi smo dokazali da ne postoji samoubistvo, ni ubistvo. Da biste dokazali da postoji treće lice, koje treće lice - to nije posao Komisije, to je posao policije“, rekao je, između ostalog, tada Sbutega.

U međuvremenu, rađena su i druga veštačenja, a dokazi su slati i FBI-ju koji je praktično potvrdio nalaz državne komisije. Ipak, sve to danas tadašnji vojni sudija Vuk Tufegdžić smatra spornim. On tvrdi da je sve jasno ali da je, kako kaže, cilj mnogima bio da se napravi afera. Istovremeno, nema objašnjenje kada je u pitanju činjenica da su doneti suprotni zaključci veštaka i to na osnovu istih dokaza.

Tufegdžić: „U ovoj državi je te predmete veštačilo sedam balističara. Znači, veštačila su tri po naredbama vojnog suda, tri iz te takozvane nezavisne komisije i jedan naknadno. Šest balističara je reklo nema trećeg, pa šta ja da kažem.

Insajder:„A ko je sedmi koji je rekao?”

Tufegdžić: „Veštak Konstantinović. I on se priklonio tom stavu da je ipak njih neko ubio.”

Insajder: „A kako je moguće da veštaci imaju različita mišljenja o jednom istom slučaju?”

Tufegdžić: „Pa... moguće je. Ja sam se nagledao raznih veštačenja, i kontra-veštačenja, i superveštačenja, i privatnih veštačenja.” 

Različiti stavovi veštaka na osnovu istih dokaza samo su jedna činjenica zbog koje je slučaj stradanja Gardista već godinama obavijen sumnjama. Otkud sumnje, kao i šta je sve propušteno da se u okviru istrage uradi kako bi se došlo do kompletne istine gledajte u Insajder dokumentu: „Slučaj Gardisti - 18 godina bez istine“.

Izvor: Insajder