Slučaj "Generalštab“: Pritisci na struku – dok ne bude po zakonu... milom ili silom (VIDEO)

Zamisao da na mestu bivših zgrada Ministarstva odbrane u centru Beograda bude izgrađen savremeni kompleks, o čemu se intenzivno priča od marta, može da bude realizovana samo uz saglasnost nadležnih institucija. Jedna od njih je Republički zavod za zaštitu spomenika kulture koji odlučuje o tri zaštite: prvoj - na zgradi Generalštaba, drugoj - na kompleksu koji čine zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane, i trećoj zaštiti – koja obuhvata područje uz Ulicu Kneza Miloša.

Zgrade Generalštaba i Ministarstva odbrane. Foto: Srđan Ilić

Krajem prošlog meseca, direktorki Zavoda Dubravki Đukanović je postavljen ultimatum na sastanku - ili da skine zaštite, ili da podnese ostavku. Odlučila se za drugu opciju i podnela zahtev za svoje razrešenje. Dubravka Đukanović danas nije bila dostupna za komentar.

Da bi na mestu zgrada Ministarstva odbrane bio izgrađen poslovno – stambeni kompleks, one prethodno moraju da budu skinute sa liste spomenika kulture. Iako su pod zaštitom Gradskog zavoda, formalni zahtev Ministarstvu kulture mora da pošalje Republički zavod za zaštitu spomenika kulture. Direktorki Republičkog zavoda Dubravki Đukanović postavljen je ultimatum – ili da zgrade skine sa zaštite ili da podnese ostavku, potvrđeno je Insajderu u Vladi. 

Zahtev za razrešenje poslala je ministru kulture, Nikoli Selakoviću. U pismu, navodi da bi skidanje zgrada sa liste spomenika kulture predstavljalo neprimerenu intervenciju, koja bi trajno poništila njihovu vrednost i načinilo veliku štetu u kulturnom i istorijskom smislu. 

Da bi promena izgleda, ili rušenje tih zgrada trajno ugrozili vredno kulturno dobro, sa direktorkom Republičkog zavoda slaže se i struka.

"U istorijskom smislu, zgrada je izuzetno značajna zato što pre svega predstavlja vrhunsko delo savremene arhitekture, odnosno arhitekture moderne 50-ih i 60-ih godina, ne samo u Beogradu, ne samo u nekadašnjoj Jugoslaviji, nego i u regiji, u regionu. Ovaj objekat je morao, kao spomenik kulture, da bude saniran i da bude vraćen u njegovo izvorno stanje. Što znači, ne mora on da zadrži funkciju Generalštaba, niti je potrebno da bude kao takav stavljen u funkciju, ali država je trebalo da ga sanira i trebalo da ga vrati u izvorno stanje. Što naravno nije učinila“, rekao je za Insajder arhitekta Slobodan Maldini.

Umesto da budu vraćene u izvorno stanje, na mestu tih zgrada planira se kompleks sa dve visoke kule, koji arhitektonski odudara od zgrada u okruženju. Sve to ipak zavisi od odluka nadležnih institucija. Da će se te odluke poštovati, tvrdio je sredinom maja ministar građevinarstva u izjavi za Insajder.

Naš partner, koji je potpisao sa nama ugovor, će morati da u saradnji sa nadležnim institucijama, među kojima su i one za zaštitu kulturnih dobara, moraće da svoj projekat upodobi njihovim odlukma, a mi čekamo rezultat toga i zato i nema komercijalnog ugovora i dalje, jer moramo prvo da dobijemo, opet vam kažem - sve mora da  bude urađeno na osnovu zakona“, izjavio je 17. maja za Insajder ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, Goran Vesić.

Iz Ministarstva kulture, ali ni iz Komisije za imenovanja, Insajderu nisu zvanično odgovorili da li je direktorka Republičkog zavoda tražila da bude razrešena zbog političkih pritisaka da bivše zgrade Ministarstva odbrane budu skinute sa liste zaštićenih dobara. 

[related-content]

I dok nije poznato da li bi Dubravka Đukanović mogla da bude razrešena već na narednoj sednici Vlade, u četvrtak, poznato je kako investitor, sa kojim je Vlada sklopila okvirni ugovor, zamišlja budući kompleks. Vlasnik firme Affinity Partners i zet bivšeg predsednika Amerike Donalda Trampa, Džared Kušner, još sredinom marta je, na društvenim mrežama, objavio idejno rešenje kompleksa. 

Mesec dana kasnije, iz Vlade je saopšteno da je potpisan okvirni ugovor, na osnovu kojeg ta firma tek počinje da pravi projekat izgradnje.

Izvor: Insajder