Slučaj nestanka Inicijative sa 38.000 potpisa građana: Rokovi prošli, zakon prekršen, nadležni ne reaguju
Narodna inicijativa sa 38.000 potpisa protiv iskopavanja litijuma volšebno je nestala, a nedavno je i predsednica Skupštine Ana Brnabić rekla da se bavi pitanjem gde su u toj instituciji nestali potpisi građana kojima je podržana Narodna inicijativa za zabranu iskopavanja litijuma i bora. Loptica je u Višem javnom tužilaštvu, kaže za Insajder narodna poslanica Danijela Nestorović iz Ekološkog ustanka.
"Za ova krivična dela koja se tiču praktično izbornih zakona nadležno je Više javno tužilaštvo. Oni bi morali da se izjasne tim povodom s obzirom na to da je javno obelodanjeno da su nestali potpisi građana. Javni tužilac je dužan po službenoj dužnosti odmah da odreaguje. Ne moram ja da podnesem krivičnu prijavu. Trebalo je da sprovede istragu", kaže za Nestorović za Insajder.
Pre dve godine, u vreme konstitutivne sednice Skupštine Srbije, predstavnici ekoloških organizacija, naučne zajednice i organizacije "Kreni-promeni" okupili su se ispred sporednog ulaza u zgradu parlamenta i predali inicijativu sa 38.000 potpisa građana kojom se traži zabrana iskopavanja litijuma i bora u Srbiji.
U februaru prošle godine, predstavnici Saveza ekoloških organizacija Srbije (SEOS) i drugih ekoloških udruženja predali su ponovo Skupštini Srbije zahtev za razmatranje narodne inicijative kojom se predviđa donošenje zakona o trajnoj zabrani istraživanja, prerade i eksploatacije minerala koji u sebi sadrže litijum i bor.
Inicijativa je trebalo po zakonu da se nađe na dnevnom redu na prvoj redovnoj sednici novog saziva. Međutim, inicijativa sa potpisima 38.000 građana je nestala dok je predsednik Narodne skupštine bio Vladimir Orlić.
Nova predsednica srpskog parlamenta, Ana Brnabić izjavila je da se bavi nestankom inicijative.
"Obećala je na Radnoj grupi da će se pozabaviti time gde su nestali potpisi. Protekli su rokovi za postupanje, to je zapravo suštinski problem, kada predate inicijativu, mora da prođe kroz Odbor za ustavna pitanja i zakonodavstvo i onda nakon toga mora biti izneto, odnosno Skupština odlučuje o tome, o toj inicijativi", objašnjava za Insajder poslanica iz Ekološkog ustanka.
Ističe da su potpisi evidentno predati i da postoji pečat Skupštine kako na jednoj tako i na drugoj inicijativi.
Pokret "Kreni - Promeni" saopštio je danas da se narodna inicijativa sa 38.000 potpisa protiv iskopavanja litijuma nalazi u Republičkoj izbornoj komisiji (RIK), kao i da je "Narodna skupština sakrivanjem ove inicijative prekršila Ustav i zakon".
"Prema Zakonu o referendumu i narodnoj inicijativi predsednik Skupštine je imao rok od 30 dana da proveri validnost navedene inicijative i priupljenih potpisa. Prema članu 68. stav 1. ukoliko predsednik Skupštine to ne uradi u navedenom roku, inicijativa se smatra pokrenutom i Skupština je bila u obavezi da na prvom narednom redovnom zasedanju, a najkasnije u roku od šest meseci zakaže glasanje o ovoj inicijativi", navodi se u saopštenju.
"Kreni - Promeni" navodi da je "protest naroda koji se dešava poslednji čin odbrane Ustava i države od strane vlasti i 'Rio Tinta'".
"Upravo zato za sve nemire i incidente koji se budu dešavali biće odgovorna vlast koja je prekršila Ustav, ali i međunarodni predstavnici koji su direktno podržali gaženje demokratije u Srbiji", zaključuje se u saopštenju.
Podsećamo da je Savo Manojlović direktor kampanje "Kreni - Promeni", koji je predvodio kampanju protiv iskopavanja litijuma u Srbiji prošle godine u aprilu objavio da je pronašao potpise koje je prikupljala ova organizacija za narodnu inicijativu da se zabrani rudarenje litijuma u našoj zemlji.
On je ranije postavljao pitanje da li su potpisi u zgradi Bezbednosne-informativne agencije ukoliko već nisu u zgradi Narodne skupštine, kako je to tvrdio predsednik parlamenta Vladimir Orlić, .
Izjavljivao je i da je spreman da svedoči pred anketnim odborom Skupštine, ako bude formiran o nestanku potpisa.
Ranije je tvrdio da je 38.000 potpisa, odnosno kutije sa njima, da su iznete iz Skupštine, i da poseduje dokaze da su u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave.
Koji je status Narodne inicijative o zabrani rudarenja litijuma i bora na teritoriji Srbije pitaju i tokom ovog zasedanja poslanici opozicije predsednicu Narodne skupštine sa zahtevom da se organizuje zasebna sednica o ovoj inicijativi, kako je to i predviđeno zakonom.
Šta kaže Zakon o referendumu i narodnoj inicijativi
Član 67
Nadležni odbor Narodne skupštine, odnosno nadležno radno telo pokrajinske skupštine ili skupštine jedinice lokalne samouprave utvrđuje, u roku od 30 dana od podnošenja narodne inicijative sa listom potpisnika, da li je lista potpisnika narodne inicijative sačinjena u skladu sa odredbama ovog zakona i da li je prikupljen dovoljan broj potpisa i o tome obaveštava predsednika skupštine. Proveru liste potpisnika vrši nadležna komisija. Lista potpisnika narodne inicijative u elektronskom obliku proverava se poređenjem podataka o potpisnicima sa podacima u biračkom spisku. Proveru iz stava 3. ovog člana vrši ministarstvo nadležno za poslove vođenja jedinstvenog biračkog spiska za listu potpisnika narodne inicijative koja je podneta republičkoj ili pokrajinskoj skupštini, a nadležni organ uprave jedinice lokalne samouprave za listu potpisnika koja je podneta skupštini te jedinice lokalne samouprave. Ako utvrdi da lista potpisnika nije sačinjena u skladu sa odredbama ovog zakona ili da nije prikupljen dovoljan broj potpisa, nadležni odbor Narodne skupštine, odnosno nadležno radno telo pokrajinske skupštine ili skupštine jedinice lokalne samouprave obaveštava o tome inicijativni odbor u roku od sedam dana i određuje rok za otklanjanje tih nedostataka, koji ne može biti kraći od 15 dana. Ako inicijativni odbor u određenom roku ne otkloni nedostatke, skupština će doneti rešenje o odbacivanju narodne inicijative.
Kada se smatra da je inicijativa pokrenuta
Član 68
Kada se utvrdi da je lista potpisnika narodne inicijative sačinjena u skladu sa odredbama ovog zakona i da je prikupljen dovoljan broj potpisa za nju, predsednik skupštine, u roku od sedam dana, o tome obaveštava inicijativni odbor. Dostavljanjem obaveštenja predsednika skupštine inicijativnom odboru smatra se da je narodna inicijativa pokrenuta. Ako predsednik skupštine ne postupi u skladu sa stavom 1. ovog člana, smatraće se da je inicijativa pokrenuta danom isteka roka u kojem je nadležni odbor Narodne skupštine, odnosno nadležno radno telo pokrajinske skupštine ili skupštine jedinice lokalne samouprave bio dužan da utvrdi da li je lista potpisnika narodne inicijative sačinjena u skladu sa odredbama ovog zakona i da li je prikupljen dovoljan broj potpisa.
Odlučivanje o inicijativi
Član 69
Narodna skupština je dužna da o predlogu sadržanom u pokrenutoj narodnoj inicijativi odluči na prvoj narednoj sednici u redovnom zasedanju a najkasnije u roku od šest meseci od dana pokretanja narodne inicijative, na način i po postupku utvrđenim Ustavom i zakonom ili poslovnikom Narodne skupštine.
Skupština autonomne pokrajine odnosno jedinice lokalne samouprave dužna je da o predlogu sadržanom u pokrenutoj narodnoj inicijativi odluči na prvoj narednoj sednici odnosno najkasnije u roku od 90 dana od dana pokretanja narodne inicijative, na način i po postupku utvrđenim Ustavom i zakonom, odnosno statutom autonomne pokrajine ili jedinice lokalne samouprave ili poslovnikom skupštine.
Kada skupština prihvati opštu inicijativu, obavezuje nadležno radno telo da pripremi predlog odgovarajućeg pravnog akta i dužna je da o tom aktu odluči u roku od 120 dana od dana prihvatanja opšte inicijative.
U pripremi akta iz stava 3. ovog člana, ima pravo da učestvuje predstavnik inicijativnog odbora.
Obaveštenje o neprihvatanju inicijative
Član 70
Kada skupština odluči da ne prihvati predlog sadržan u narodnoj inicijativi, dužna je da obrazloženu odluku o tome dostavi inicijativnom odboru i objavi na svojoj veb prezentaciji, u roku od sedam dana od dana donošenja odluke.
Izvor: Insajder