Slučaj Periš i nova medijska ekploatacija nesreće

Profit iznad ljudskog dostojanstva, neodgovornost prema javnosti i nepoštovanje novinarske etike - tako izgleda rad pojedinih medija i njihovih novinara kada izveštavaju o zločinima, žrtvama, ubistvima, tragedijama... Poslednji primer je izveštavanje o telu koje je juče pronađeno u Dunavu, u Beogradu.

„Očigledno je da onaj slogan “krv podaje novine” ima veći primat. To dokazuju današnje naslovnice, ne bih rekla svih tabloida ali velikog broja tabloida. Na nama je, na javnosti i društvu da reagujemo, da apelujemo na nadležne da reaguju“, kaže An Mari Ćurčić, novinarka i predstavnica inicijative „Za tebe - važno je“.

Kodeks novinara Srbije jasno definiše kako treba, a kako ne treba izveštavati o ovakvim slučajevima. Nagađanje o identitetu pronađenog tela, objavljivanje fotografija, nepoštovanje privatnosti, dostojanstva i integriteta ljudi nije profesionalno. Ćurčić kaže da se stiče utisak da novinarski kodeks više nikome ništa ne znači, ali smatra da i pored svega postoje primeri dobre prakse na koje treba ukazivati.

„Naravno da tu nema javnog interesa i čini mi se da smo u poslednje vreme skloni da  upadamo u tu zamenu teza. Kada govorimo o izveštavanju, konkretno mislim na rubriku hronika. Nije problem da postoji crna hronika, da izveštavamo o događajima koji uključuju ljudsku patnju i bol. Problem je način na koji to radimo“, naglašava Ćurčić za Insajder.

Nezavisno udruženje novinara Srbije pozvalo je juče redakcije koje su objavile uznemirujuće fotografije i snimke da ih uklone jer, kako su naveli, ljudsko dostojanstvo je važnije od profita. Međutim, tabloidi ne samo da nisu uklonili sporni sadržaj sa svojih portala, oni su ga objavili i na naslovnim stranama svojih štampanih izdanja za danas.

An Mari Ćurčić jedna je od osnivačica kampanje „Stavi se u moje cipele” čiji je cilje skretanje pažnje građana i stručne javnosti na posledice tabloidnog i senzacionalističkog izveštavanja o događajima koji uključuju ljudsku patnju i bol. Ona poručuje da pre svakog „klika, šera i komentara“ svi treba sebe da zapitaju kako bi reagovali da se deli sadržaj njihovih bližnjih.

Generalna sekretarka Saveta za štampu Gordana Novaković gostujući u današnjem Markeru ocenila je da je razlog kršenja „prava na privatnost i prava na dostojanstvo žrtve“ to što medijski radnici i urednici u određenim medijima nemaju svest, ali da ulogu ima i to što ne postoje sankcije.

„Ako mediji ne osećaju posledice toga što krše zakon, oni ne vide razlog da prestanu sa tom praksom koja ima donosi neki profit“, dodala je Novaković.