Slučaj porodilje Marice Mihajlović: Od ispovesti na društvenoj mreži pre devet meseci - do optužnice (VIDEO)

Devet meseci je prošlo otkako je Marica Mihajlović iz Šida optužila lekara bolnice u Sremskoj Mitrovici za akušersko nasilje i smrt svoje bebe. Tada je ministarka zdravlja najavila da će u, roku od dve nedelje, na osnovu spoljašnje kontrole, biti jasno šta se dogodilo. Iz Višeg javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici za Insajder kažu da je podignuta optužnica. Međutim, brojnih odgovora još nema.

Bolničkio krevet, ilustracija, foto: Martha Dominguez de Gouveia/Unsplash

Marica Mihajlović je još u januaru optužila lekara bolnice u Sremskoj Mitrovici za akušersko nasilje zbog čega je, kako je tvrdila, nekoliko sati kasnije, njena beba preminula. Da je protiv lekara koji ju je porađao tek pre tri dana podignuta optužnica zbog tri krivična dela, potvrdili su za Insajder iz Višeg javnog tužilaštva u Sremskoj Mitrovici. Lekar se tereti  za teško delo protiv zdravlja ljudi, nesavesno pružanje lekarske pomoći, ali i zlostavljanje i mučenje. 

Brojna pitanja su međutim i dalje bez odgovora, jer nam Tužilaštvo nije konkretno odgovorilo ni ko je sve optužen, ni da li je lekaru određena mera zabrane rada tokom trajanja postupka.

"Moje mišljenje je da bi zdravstvena ustanova trebalo da nas informiše da li je lekar protiv kojeg se vodi krivični postupak ili postupak pred sudom časti, da nam da tu informaciju da li je on na svom radnom mestu, dakle da li on nastaje da pruža zdravstvene usluge drugim pacijentkinjama i zbog toga što je to jedna zdravstvena ustanova, javna je svojina, znamo da taj lekar tu radi, dakle to je negde informacija od javnog značaja“, izjavila je za Insajder advokatica Marina Mijatović. 

 Iz Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici, međutim ne odgovaraju na pitanja: 

 Da li je lekar i dalje zaposlen u bolnici?

Ukoliko je odgovor potvrdan, da li je u pitanju stalni radni odnos?

Da li je protiv lekara vođen disciplinski postupak? Ako jeste, šta
su zaključci?

Zaštitnik građana Zoran Pašalić odmah je u januaru pokrenuo postupak ocene zakonitosti i pravilnosti rada i Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici i Ministarstva zdravlja. Za Insajder, međutim, kratko kaže da je postupak i dalje u toku. Ovaj slučaj pokrenuo je lavinu svedočenja ali i prijava o takozvanom akušerskom nasilju.

 “Mislim da je negde i naša uloga jako važna da takvim prijavama pritiskamo pravnim putem sve te nadležne organe da im ukažemo da postoji akušersko nasilje i oni mogu da vide u stvari koje su to slabe tačke, šta tone funkcioniše u našem zdravstvenom sistemu, a onda daljom nekom analizom se vidi zbog čega je to tako. Ja verujem da je takva situacija zbog toga što nema odgovornosti, a mi treba da pokrenemo da ta odgovornost postoji”, ocenila je advokatica Marina Mijatović, koja je i narodna poslanica.

Marica Mihajlović je 18. januara na društvenoj mreži Fejsbuk optužila lekara za akušersko nasilje i smrt svoje bebe. Nedelju dana kasnije, primio ju je predsednik Republike, koji je tada rekao da je pročitao izjave koje potvrđuju njene navode. U međuvremenu, organizovani su protesti protiv akušerskog nasilja u Sremskoj Mitrovici i Beogradu. Međutim, iz civilnog sektora podsećaju da gotovo svi prijavljeni slučajevi akušerskog nasilja, ostaju nekažnjeni.

Novinarke Bojana Stojanović i Ana Đurić