Slučaj povređivanja Ilije Kostića u policijskoj stanici nerasvetljen 19 dana od policijske brutalnosti (VIDEO)

Novosadska opozicija pozvala je načelnika Policijske uprave u tom gradu, Gorana Radonjića, na sastanak ispred sedišta policije sutra u 11.52 i to u prisustvu medija. Povod je zlostavljanje 74 godine starog Ilije Kostića u policijskoj stanici u Novom Sadu, 21. novembra.

Ilija Kostić, foto: Insajder

Prema Kostićevim tvrdnjama, njega su u zgradi policije tog dana brutalno pretukla dvojica službenika, a zbog posledica povređivanja, tri dana kasnije hitno je operisan. Uprkos Kostićevom svedočenju, u kom navodi da su zlostavljanju prisustvovala još trojica policajaca, ni gotovo tri nedelje kasnije zvanično nije poznato ko je za to odgovaran. 

Zaštitnik građana za Insajder samo kratko potvrđuje da je zbog svega pokrenuo postupak ocenjivanja zakonitosti u postupanju policije. Utvrđivanje odgovornih za zlostavljanje Ilije Kostića traje nerazumno dugo i obavlja se uz niz očiglednih propusta i kršenja zakona, kažu za Insajder stručnjaci za zaštitu ljudskih prava.

O slučaju je javnosti poznato vrlo malo. Postupak ispitivanja navoda Ilije Kostića pokrenulo je Osnovno tužilaštvo u Novom Sadu, gde je Kostić o svemu dao izjavu. Sektor unutrašnje kontrole ubrzo je, prema navodima ministra policije Ivice Dačića, tužilaštvu o svemu poslalo izveštaj.

Predmet je zatim prebačen Osnovnom tužilaštvu u Sremskoj Mitrovici, koje sada od beogradskog Sektora unutrašnje kontrole traži dodatna obaveštenja. U pitanju je odugovlačenje utvrđivanja odgovornosti, a procedura je u potpunosti prekršena - Tužilaštvo je moralo samostalno da ispituje slučaj, dok je od policije trebalo da traži samo dodatne dokaze. Sve to jasno je definisano Obavezujućim uputstvom Republičkog tužilaštva o metodologiji za istragu o slučajevima policijskog zlostavljanja iz 2017. godine, kažu za Insajder u Beogradskom centru za ljudska prava.

"Prema toj Metodologiji, ali i prema praksi Evropskog suda i prema preporukama koje je Srbiji više puta uputio Evropski komitet za sprečavanje torture, tužilac je taj koji mora hitno da sasluša osumnjičene, tako da spreči njihovo neko usaglašavanje izjava, da on lično uzme izjavu od oštećenog i od svih svedoka. Te stvari se ne smeju prepuštati Sektoru unutrašnje kontrole. Isto tako, tužilac je taj koji mora da naloži lekarski pregled", kaže za Insajder Vladica Ilić, pravnik Beogradskog centra za ljudska prava.

 Tužilaštvo je moralo hitno da ispita zbog čega je tek u trećem lekarskom pregledu Iliji Kostiću konstatovana ozleda testisa do koje je, kako tvrdi, došlo tako što ga je jedan od dvojice policijskih službenika kolenom snažno udario u prepone, zbog čega je tri dana kasnije i operisan. Tek četvrti lekar konstatovao je ozbiljne povrede.

"Ti lekari odgovaraju isto tako za neprijavljivanje krivičnog dela, kao što odgovarate i vi, i ja, i svaki građanin. A, oni nisu baš obični građani. Oni u tom slučaju postupaju u jednom praktično službenom svojstvu", objašnjava Ilić za Insajder.

Izostalo je i dodatno lekarsko veštačenje, a tužilac je morao o svemu da ispita i trojicu policijskih službenika koji su, po Kostićevim rečima, prisustvovali policijskoj brutalnosti.

"Za zlostavljanje Ilije Kostića su odgovorni ti ljudi koji su to uradili, ali su odgovorni i drugi službenici koji su tome prisustvovali, a to nisu prijavili ni sprečili. Mi, sem krivične odgovornosti za zlostavljanje i mučenje, imamo i neke institute pomaganja, saizvršilaštva, imamo posebno krivično delo koje se zove neprijavljivanje pripremanja krivičnog dela, pa imamo krivično delo neprijavljivanje izvršenja krivičnog dela i učinioca", zaključuje pravnik Beogradskog centra za ljudska prava, Vladica Ilić.

Ilija Kostić priveden je 21. novembra zato što je tokom blokade suda i tužilaštva u Novom Sadu policajca poprskao biber sprejom. Da je zakon poštovan, bio bi priveden, a zatim i odgovarao zbog tog postupka. Ovako, devetnaest dana od njegovog prebijanja u policijskoj stanici, on kao oštećeni, ali i javnost i dalje čekaju da saznaju ko je za to odgovoran. Da je i u tom slučaju procedura bila poštovana, neophodni dokazi mogli su da budu prikupljeni za samo nekoliko dana od policijske brutalnosti.

Novinarka Radoslavka Žigić Despotović