Slučaj zlostavljanja učenice: Nadležni tvrde da su brzo reagovali, ali ne dostavljaju izveštaje o radu Zaštitniku građana (VIDEO)
Slučaj višemesečnog zlostavljanja učenice petog razreda u osnovnoj školi u Toponici kod Požarevca još jedan je u moru takvih koji pokazuju da za srpske škole ne važi da su bezbedno mesto, a da će se to skorije promeniti nadu ne ulivaju nadležni. Umesto da bude hitna, do reakcije škole tvrdi otac jedanaestogodišnje žrtve, došlo je tek nakon što je nasilje vršnjaka preraslo u seksualno. S druge strane, nakon što su osporavali tvrdnje roditelja o tromim reakcijama na nasilje, nadležni sada izbegavaju da dostave izveštaje o tom slučaju koje im traže nezavisne institucije.

Tri od četiri institucije od kojih je Zaštitnik građana tražio izveštaje o tome šta su preduzeli u slučaju zlostavljanja učenice u Osnovnoj školi "Đura Jakšić" u Toponici, oglušile su se o taj zahtev i to: Ministarstvo unutrašnjih poslova, Ministarstvo prosvete ali i sama škola u kojoj se nasilje desilo. U propisanom roku od 15 dana, samo je Centar za socijalni rad u Malom Crniću poslao izveštaj. Sada, kaže za Marker zaštitnik građana Zoran Pašalić, teče hitan rok da to učine; u suprotnom, žaliće se Skupštini i Vladi Srbije.
I dok Ministarstvo prosvete nije ispunilo zakonsku obavezu i poslalo izveštaj, ministarka prosvete kaže da niko u lancu nadležnih nije kasnio sa reakcijom, niti okretao glavu u drugu stranu.
"Mi sada radimo na tome da li su sve preventivne mere u školi, dakle pre nego što se uopšte dogodila tema o kojoj sada pričamo, preduzele sve mere. Biće sankcionisani svi oni koji nisu uradili svoj posao. Mi odrasli smo u obavezi da vodimo računa i o naročito osetljivim podacima, o zataškavanju ni reči. Ja sam prva uvek spremna da o svakom problemu otvoreno razgovaramo, zataškavanje nije povoljan ishod ni za koga", izjavila je za Marker Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete.
S druge strane, postavlja se pitanje da li uopšte mogu da postoje rokovi kada su ovakvi slučajevi u pitanju, kao i da li se još jednom dokazalo da je sistem spor i da se ne radi dovoljno ni da se zaustavi nasilje ni da se zaštite žrtve. Roditelji 11-godišnje devojčice su za maltretiranje saznali početkom školske godine. Međutim kada su otišli u školu da prijave nasilje, kažu, rečeno im je da su to dečja posla. Da nisu u pitanju dečija posla već ozbiljno zlostavljanje postalo je očigledno kada je i sama policija podnela krivičnu prijavu zbog silovanja a lekari utvrdili da ima 28 povreda na telu.
S druge strane, ministarka prosvete kaže da je škola, prema informacijama koje ima, čim je saznala za nasilje formirala tim za zaštitu od nasilja i obavestila policiju i Centar za socijalni rad, a da je Ministarstvo poslalo inspekciju.
"Inspekcijski poslovi u vezi sa konkretnom situacijom su potpuno završeni, ali sam događaj je prosto bio razlog da uradimo određene inspekcijske poslove vezane za primenu svih dokumenata koji se tiču prevencije. O rezultatima ćete biti informisani kada istražne radnje budu sprovedene do kraja jer sve informacije u ovom momentu mogu remetiti proces istrage", kazala je Đukić Dejanović.
Odgovornost institucija povećava i činjenica da se seksualno zlostavljanje devojčice dogodilo u školi. Otac tvrdi i da su počinioci sve snimili a da im je taj snimak pet dana kasnije pokazala direktorka škole. Međutim, porodica je bila ta koja je prva prijavila slučaj policiji. Protiv dvojice učenika podneta je krivična prijava zbog sumnje na krivično delo silovanje, ali pošto su mlađi od 14 godina, oslobođeni su krivične odgovornosti.
Iz Centra za socijalni rad za Marker kažu da su formirali odvojena četiri slučaja, za nasilnike ali i žrtvu, s kojom sada intenzivno rade! Po svemu sudeći, svi ostali odlučili su se – da ćute.
Izvor: Insajder