Slučaj zloupotreba u EPS-u: Nova hapšenja, stare sumnje (VIDEO)

Zloupotrebe u EPS-u su brojne ali je jedan slučaj posebno zainteresovao javnost. Više javno tužilaštvo saopštilo je da su danas uhapšena još četiri osumnjičena u slučaju zloupotreba preko lazarevačke firme „Bauvezen“. Njima je odredjeno zadržavanje do 48 sati i u tom roku biće saslušani u Višem tužilaštvu. Podsetimo, samo dan nakon hapšenja prvih šest osumnjičenih u februaru ove godine, kada je priveden i direktor firme Bauvezen, Viši javni tužilac prerasporedio je u drugo odeljenje dve tužiteljke koje su bile zadužene za ovaj predmet.

Foto: Insajder

Hapšenja zbog sumnje za zloupotrebe u EPSu sprovedena su po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Beogradu. Četvorica danas uhapšenih, zajedno sa dvojicom ranije privedenih koji su i dalje u pritvoru, sumnjiče se za pranje novca i poresku utaju u okviru proširenja istrage, saopštilo je tužilaštvo. 

Ova istraga, međutim, sa sobom nosi mnogo više od onoga što tužilaštvo istražuje. 

Javnost se za ceo slučaj zainteresovala kada su samo dan nakon prvog hapšenja, a pre saslušanja osumnjičenih, dve tužiteljke zadužene za predmet prebačene iz posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije u odeljenje za opšti kriminal, čime su i  sklonjene sa predmeta. Dok su one tvrdile da nisu smenjene jer su neposlušne, tužilaštvo je prvo navelo da je u pitanju redovna izmena godišnjeg rasporeda, pa da je tužiteljka Bojana Savović odugovlačila predmet, pa da je izrazila želju da bude prebačena u drugo odeljenje. Ona je sve ovo negirala.

"Oni nisu, iz ne znam kog razloga, izdali obavezno uputstvo kojim bi mi naložili da ubrzam rad na predmetu što znači da su onda i oni u nesavesnom radu i zloupotrebi službenog položaja. A sa druge strane njihovo obrazloženje da nisam samo ja radila na predmetu nego da je na predmetu radila svo vreme i Brankica Marić onda bi takođe ona bila odgovorna za to odugovlačenje predmeta“, rekla je Bojana Savović za Insajder u danima nakon odluke o premeštaju.  

Sumnju u zvanično saopštene razloge premeštanja u Odeljenje za opšti kriminal iznela je tada i Jasmina Paunović, koja je radila na odvojenom predmetu sa istim osumnjičenim i u vezi sa istim poslom u EPS-u. 

“Ako zaista treba pojačavanje, kadrovsko pojačavanje u tom odeljenju, to je moglo da bude i mnogo ranije ili eventualno kasnije. Ali ovo u ovom trenutku mnogo je slučajnosti da bih verovala da je slučajnost“, rekla je tada Paunović.  

Slučaj EPS otkrio je i druge probleme u Višem javnom tužilaštvu koje predvodi Nenad Stefanović. Tužiteljka Jasmina Paunović čak je pisala službenu belešku zbog, kako je ona ocenila, ugrožavanja samostalnosti zamenika tužilaca, navodeći i da je tužilac Stefanović na jednom sastanku lupao šakom od sto. Nakon što su dve tužiteljke preraspoređene, slučaj EPS preuzela je šefica Odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva Brankica Marić, koja je u intervjuu Insajderu negirala da u ovom tužilaštvu postoje problemi. 

„To nije tačno. Osećam potrebu da dodam da mi je jako žao što takve navodne kulminacije navodno loših odnosa u tužilaštvu itekako remete rad zamenika javnih tužilaca“, rekla je između ostalog Brankica Marić. 

Čekala se reč poverenika za samostalnost državnog veća tužilaca koji je međutim u aprilu izdao saopštenje dajući za pravo i jednoj i drugoj strani ocenom da Viši tužilac ima pravo da menja raspored ali da to nije dobra praksa usred postupanja u bitnom predmetu. Nije dao nikakve preporuke. 

Sumnju budi i to što je u centru slučaja domaća firma stranog imena- Bauvezen, koja je dobijala brojne poslove od države uprkos tome što je imala negativne reference državnih institucija i što je državi dugovala za porez.

 Izvor: Insajder