Snežana Romandić za Marker: Stanje u školstvu apsurdno (VIDEO)

Predsednica Unije sindikata škola Beograda Snežana Romandić rekla je u emisiji „Marker“ na Insajder televiziji da prosvetni sindikati zasad nisu dobili poziv od nadležnih za bilo kakve pregovore, pa su se zbog toga i odlučili da idu na još jednu seriju štrajkova i na održavanje velikog protesta 1. novembra. Smatra i da je sada rano za „beli štrajk“, odnosno davanje petica svim učenicima, jer je to mera koja bi mogla da se primeni u junu, ukoliko se do tada ništa ne postigne u vezi sa zahtevima sindikata.

Predsednica Unije sindikata škola Beograda Snežana Romandić, foto: Insajder

Romandić kaže da je preporuka sva četiri reprezentativna sindikata da se od 1. novembra uđe u štrajk, ali da o modalitetima još ne može da govori, jer o ovome moraju prvo da se izjasne glavni odbori sindikata.

„Probaćemo, pre svega, da zaštitimo sve zaposlene u školama od prilično represivnih mera koje ministarstvo želi da sprovede, jer oni svaki put kada mi uđemo u nekakav štrajk pokušavaju da nam skidaju od plate, oduzimaju, preračunavaju radne sate, kažnjavaju tako što umanjuju platu... Mi i sada živimo u otežanim uslovima i nije potrebno da nas sankcionišu još i na taj način. A pritom je jako važno da se zaštitimo i od želje direktora da nas sankcionišu, popisuju, prave spiskove... Zbog toga je jako važno da što veći broj zaposlenih u školama, uključujući sve sindikate, prepoznaju ovaj trenutak u kome prosto moramo da branimo bukvalno sebe i moramo da zaštitimo i tu decu“, rekla je Romandić.

Komentarišući ocene iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, da su neki zahtevi i potezi ostalih sindikata apsurdni, Romandić je rekla da među prosvetnim radnicima ne treba da postoji „mi i oni“, odnosno da nije potrebno uvoditi treću stranu.

„Postoji samo jedna strana - zaposleni u školama. I nadležni, sa druge strane. Ja bih rekla da je jedino stanje u školstvu apsurdno, a da nema apsurdnih zahteva ni na koji način. Zahtevi su, svakako, vrlo ozbiljni, a vidim da su nam problemi zajednički. Iako se i ne slažemo oko nekih modaliteta, u svakom slučaju je u ovom trenutku jedinstvo najvažnije, i to ne samo sindikata u prosveti, nego svih. Kada govorimo o apsurdnim metodama, sve metode su dobrodošle“, dodala je sagovornica „Markera“.

Prema njenim rečima, u ovom trenutku „beli štrajk“, odnosno davanje petica svim đacima u školama - što su započeli članovi Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije - nema nekog velikog efekta.

„A posebno nema efekta protiv nadležnih, koji nas tretiraju na način na koji nas tretiraju - pozovu nas, održe monolog i jednostavno se povuku. Razgovora sa nadležnima posle protesta nije bilo. Oni su nas pozvali na razgovor samo onog dana kada smo najavili protest, rekli šta imaju i sklonili se. A otprilike kažu - imamo to što imamo i više od toga nemamo“, kaže Romandić.

Dodaje da se petice svim đacima mogu dati u junu, odnosno da ta mera možda može tada da dođe na dnevni red ako se u međuvremenu ništa ne postigne.

„Mi ćemo do juna meseca braniti najbolje učenike u školama, jer oni su ti koji uče za pet. Mi moramo da pokušamo da njih izdvojimo i da još onaj mali deo njih, koji prepoznaje da je obrazovanje važno, sačuvamo u ovom sistemu, jer o njima ne brine čak ni država“, rekla je Romandić.

Ističe i da se slaže sa ocenom iz Nezavisnog sindikata prosvetnih radnika Srbije, koji se inače nije priključio ostalim sindikatima, da je stanje loše i da mora da se uradi kompletna reforma u prosveti.

„Reprezentativni sindikati ne govore isključivo o materijalnom položaju zaposlenih, nego o uslovima rada i materijalnom položaju, koji mora da bude kontinuirano popravljan. Mi moramo da pričamo i o ceni rada za 2025. godinu. Da ne bude samo da nam prosto udele neki procenat oko koga se mi raspravljamo u januaru i onda nas zaborave tokom cele kalendarske godine“, zaključila je Snežana Romandić.

Podsetimo, četiri reprezentativna sindikata su prošle godine sa Vladom Srbije potpisala protokol kojim se država obavezala da će januara 2025. početna plata nastavnika biti izjednačena sa republičkim prosekom u Srbiji. U međuvremenu je iz Vlade saopšteno da u budžetu nema novca za povećanje plata.

Izvor: Insajder