SNS lagodno do vlasti u Beogradu, u opoziciji prestrojavanje
Izvesno je da će naprednjaci sa koalicionim partnerima sa lakoćom formirati vlast u Beogradu. Ovog puta sa čak deset odbornika više nego što su imali posle decembarskih izbora. Ipak, važno je napomenuti da, uprkos izjavama, pobeda nije tako "slatka“ kako se može učiniti na prvi pogled. Gorak ukus u ustima ostaje i delu opozicije nekada okupljene u koaliciji "Srbija protiv nasilja". Razlog da bude itekako zadovoljan izbornim rezultatima ima debitant Savo Manojlović dok su "doktori za Beograd“ učvrstili svoju poziciju sa nešto boljim rezultatom u odnosu na prošlogodišnje izbore.
Kada se podvuče crta, brojke govore da je "I ja sam Beograd“ Sava Manojlovića ostvario izuzetan rezultat. Veći i od parlamentarnih stranaka okupljenih pod sloganom "Biramo Beograd“ dok su, sada, okupljeni kao "Mi – snaga naroda“, potvrdili da je doktor Branimir Nestorović taj koji je, potvrdio da nisu iznenađenje na političkom spektru.
Kada se sve sumira "Kreni – Promeni“ i "Mi – snaga naroda“ su na neki način pobednici beogradskih izbora, ocenjuje za Insajder profesor Fakulteta političkih nauka, Zoran Stojiljković.
"To je delom i proizvod ovih lokalnih izbora koji, nešto zbog opstrukcije dela opozicije ranije okupljenih u Srbiji protiv nasilja, a delom zbog toga što su u principu, barem za neki procenat izlaza sa lokalnim izborima, manje nego parlamentarnim, ostvareni ovakvi rezultati. Očito da je izlazak na izbore "Kreni – Promeni“ nešto što je novo i pozitivno na političkoj izbornoj sceni u Srbiji i da ima perspektivu ukoliko nađe neke odgovore na strateška pitanja“, kaže profesor FPN.
Najbolji rezultat su upravo ostvarili u Beogradu. Cenzus su prešli svuda gde su izlazili, a najlošiji rezultat zabeležili su u Nišu.
Prvo pojavljivanje na izborima a drugi najbolji rezultat. Sa osvojenih 17,5 odsto glasova i 21 mandatom, Manojlović je ispod sebe ostavio "Biramo Beograd" koji je dobio podršku 12,17 odsto glasača i u beogradski parlament će ući sa 14 mandata.
Od 17 beogradskih opština i dalje se ne zna ko će činiti vlast na Starom gradu, Savskom vencu i Novom Beogradu.
Ono što se zna je da će SNS kako u Skupštini grada tako i u preostalih 14 opština formirati vlast i to lagodno.
i posle ovih izbora, "Mi - snaga naroda" najavljuje da neće ulaziti u koalicije.
Prema rečima predsednika tog pokreta Branimira Nestorovića, koji je SNS - u čestitao pobedu, ostaju i dalje opozicija.
Četvrto mesto u Beogradu donosi im 10 odbornika i poput "Kreni - Promeni", svuda gde su učestvovali u zemlji prešli su cenzus.
Izbornim rezultatima su zadovoljni, Nestorović poručuje da će i u narednom periodu biti "most stabilnosti" u Srbiji.
Što se Nestorovića tiče, Stojiljković je mišljenja da je harizma učinila svoje.
"To jeste očito neka naplata svojevrsne harizme kod jednog broja birača u Srbiji i jeste dalje mali rast, ali mislim da je to nešto što je na srednji i dugi rok prilično neperspektivno jer sem neke ugodnosti da ste tu na političkoj sceni i u javnosti, ta orijentacija ni sa jednima ni sa drugima nema neku stratešku vrednost i izvesnost“, siguran je Stojiljković.
Važno je napomenuti, da uprkos rezultatima izbora, naprednjacima ostaje gorak ukus u ustima. Broj glasova im je pao u odnosu na decembar iako su na izbore izlazili u širokoj koaliciji.
Brojka kaže da je za opciju vlasti glasalo 25.000 manje ljudi. No, manja izlaznost im je donela lagodnu poziciju da u formiranje vlasti krenu odmah što je i najavila poverenica SNS za Beograd Ana Brnabić.
Kako je navela jutro posle izbora, SNS odmah kreće da radi na formiranju svih struktura lokalnih vlasti i ispunjavanju onoga što je obećano građanima u predizbornoj kampanji.
A građani su rekli svoje na biralištima te su Nestoroviću omogućili četvrtu poziciju u zbiru rezultata.
Iako su prošli čak i nešto malo bolje nego u decembru, "doktori za Beograd" nezadovoljni su tretmanom medija.
"Očito da u vreme socijalnih mreža i socijalnih medija posebno oni koji su prisutni na njima i umeju da izazovu pažnju, da je to fenomen koji vas uvodi na javnu i političku izbornu scenu, nezavisno od toga što vas u elektronskim i štampanim medijima i nema, pogotovo ne na onim sa nacionalnom frekvencijom", objašnjava Stojiljković.
Kaže da to i nije neka vrsta smetnje i da su za birače dosta interesantni prepoznatljivi ljudi sa integritetom koji ne dolaze iz polja politike.
"Ulazak javnih ličnosti, dosta je interesantan za birače, pogotovo kada oni uživaju nekakvu popularnost. Neka vrsta stvorene harizme ili stvarna neka profesionalnost i integritet jeste nešto što uz korišćenje društvenih medija i socijalnih mreža može da vas uvede u javnost iako su vam ovi tradicionalni mediji zatvoreni", podvlači Stojiljković.
I uočava da je društvo u Srbiji takvo da nažalost nema dijaloga.
Posmatrajući izbore, ne razume likovanje vlasti i predsednika Srbije Aleksandra Vučića.
"Ovo likovanje Vučića i vlasti da su dobili pobedu gotovo svuda, govori upravo o tome da ste vi uz disciplinovano i klientelistički vezano biračko telo ostvarili bolji rezultat zato što je izlaznost bila manja. To ne samo zato što su ovi koji su odlučili da ne izađu na izbore nisu izlašli, nego i činjenica da je izlaznost na lokalnim izborima za neki procenat manja nego na nacionalnom", izjavio je Stojiljković.
Na naše pitanje da oceni pobedu koalicije okupljene oko SNS, profesor ističe da je postignuta krajnjim naprezanjem.
"I krajnim širenjem sa već iskopanim rovovima unutra. Pogledajte samo gde je Vučić išao, iako je rekao da se neće pojavljivati na mitinzima. Tamo gde je spasavao već u unutrašnju krizu i dosta katastrofalne rezultate sopstavne stranke. Divim se jer nikad nisam vidio u životu da običan član kakav je, on ima toliki uticaj na straničku politiku i koaliciju", objašnjava Stojiljković.
Mi dalje pitamo, kada znamo rezultate u celoj zemlji, šta možemo da kažemo za srpsku opoziciju, šta i kako dalje posle izbora svuda?
"Ako neko, ima više od 40-50 godina, dugo je na opozicionoj sceni i nije napravio neki rezultat, ili nije vodio stranku koja je došla do makar 150-200 hiljada birača koji mu daju podršku, oni ili treba da menjaju strategiju ili treba da nađu nekakav drugi posao, ako znaju bilo što drugo da rade", jasan je profesor Stojiljković.
Podsećamo da su lokalni izbori u zemlji održani u redovnom terminu. To nije slučaj u Beogradu gde su odbornici birani i prošle godine u decembru. Međutim, usled političke krize i činjenice da niko nije uspeo da formira vlast u glavnom gradu Srbije, izbori su ponovo raspisani.
Izvor: Insajder