Spisak odgovornih za pad nadstrešnice mnogo duži od spiska u optužnici – pokazuje istraživanje Insajdera (VIDEO)

Optužnica protiv 13 okrivljenih za pad nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu - podignuta je danas. Činjenica da je beton težine preko 300 tona pao na prolaznike, i to na stanici koja je svečano otvorena samo nekoliko meseci ranije - otkrila je dugačak spisak odgovornih.

Železnička stanica u Novom Sadu, foto: Srđan Ilić

Predstavnici vlasti tvrde da je današnja optužnica dokaz da zaštićenih nema. Na njoj su, pored ostalih, bivši ministar Goran Vesić, njegova pomoćnica Anita Dimoski i bivši direktori „Infrastrukture železnice Srbije“ Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan.

Današnja vest trebalo je možda da vrati poverenje u sistem jer je istraga brzo završena, a optužnica podignuta samo dva meseca od pada nadstrešnice i pogibije 15 građana. Međutim, prema istraživanju Insajdera, kao što nisu svi odgovorni bili obuhvaćeni istragom - tako nisu obuhvaćeni ni optužnicom.

Glavni izvođač radova na rekontsrukciji zgrade Železničke stanice bio je kineski konzorcijum China Railway International Corporation i China Communications Construction Company. Niko od njih nije okrivljen i nije na optužnici.

Prema istraživanju Insajdera, predstavnici tih firmi su potpisom na samo jednom papiru - koji je bio zamena za upotrebnu dozvolu - garantovali bezbednost zgrade. Konzorcijom dve kineske firme je angažovao firme podizvođače koji su obavljali radove na rekonstrukciji.

Ni odgovornih iz firmi podizvođača nema na optužnici. Nije, za sada, okrivljen niko od odgovornih za to što zgrada, suprotno zakonu, nije održavana i kontrolisana punih 60 godina. Premijer Miloš Vučević kaže, međutim, da je današanja optužnica dokaz da zaštićenih nema.

„Biće to težak sudski postupak, ali je ovo potvrda da nema niko nameru da bilo šta prikriva, sakriva ili opstruiše. Tužilac, naravno, je procenio da li je predmet po znacima navoda činjenično-pravno sazreo za podizanje optužnice. Očigledno, sad je jasno da smatra da jeste, i sada ćemo videti kako će sud dalje izvoditi dokaze“, izjavio je danas predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević.

Danas podignutom optužnicom obuhvaćeni su bivši direktori preduzeća „Infrastruktura železnice“ kao investitora projekta - Nebojša Šurlan i Jelena Tanasković, bivši ministar građevinarstva Goran Vesić i njegova pomoćnica za železnički saobraćaj Anita Dimoski - kao predstavnici države koja je finansijer. Njih četvoro su okrivljeni za teško krivično delo protiv opšte sigurnosti, zbog izazivanja opšte opasnosti.

Na optužnici, međutim, nema prethodnog ministra građevinarstva Tomislava Momirovića koji je, baš kao i Goran Vesić u julu ove godine, bio na čelu Ministarstva koje je odobrilo otvaranje zgrade Železničke stanice, posle prve faze rekonstrukcije, u martu 2022. godine.

Još devetoro obuhvaćenih optužnicom terete se za teško krivično delo protiv opšte sigurnosti, ali zbog nepropisnog i nepravilnog izvođenja građevinskih radova. U pitanju su projektanti građevinske konstrukcije, idejnog projekta i projekta za građevinsku dozvolu, izvestilac Republičke revizione komisije, oni koji su obavljali tehničku kontrolu, bili odgovorni za izvođenje građevinskih radova i stručni nadzor.

Sud optužnicu može da potvrdi, odbaci ili da od Tužilaštva traži dopunu.

„Sama istraga, nije ograničeno zakonom koliko može da traje. Mi smo sada u fazi da čekamo potvrđivanje optužnice od strane Višeg suda u Novom Sadu. Da li će Sud odmah potvrditi optužnicu, da li će naći neke zamerke u smislu da je krivično delo, odnosno činjenično stanje opisano onako kako se prema Zakonu o krivičnom postupku očekuje ili ne, to ostavljamo Sudu na procenu“, kaže tužiteljka Jasmina Paunović.

S obzirom na to da je ceo posao rekonstrukcije zgrade Železničke stanice rađen na osnovu ugovora po međudržavnom sporazumu između dve zemlje - sve informacije su uglavnom bile pod oznakom tajnosti. U međuvremenu, novinari Insajdera objavili su brojnu dokumentaciju do koje su došli, pa i sadržaj komercijalnog ugovora. Tim ugovorom predviđena je izgradnja brze pruge duge 108 kilometara, pristupnih puteva, ali i rekonstrukcija 12 staničnih zgrada. Ukupna vrednost radova definisana je, kako se ispostavilo, odokativno - bez precizne analize realnih troškova.

Iz projektne dokumentacije se vidi da je predračun za rekonstrukciju zgrade u Novom Sadu iznosio tri miliona evra, dok je cena u međuvremenu višestruko uvećana. Na skok cene su uticali brojni radovi na samoj konstrukciji, ali i na liftovima, trafostanicama i izmeštanju instalacija. Ipak, nema jasnog preseka koji bi pokazao na osnovu čega je vrednost radova u međuvremenu uvećana na 16 miliona evra.

„Ako je tamo bila takva procena, ako smo čuli s druge strane da je plaćeno gotovo 16 miliona evra, otvara se, naravno, logično pitanje zašto je Vlada Srbije mislila da ovaj CIP-ov proračun nije tačan ili na osnovu čega su utvrdili drugim rečima da treba da plate onoliko koliko im je traženo“, kaže za Insajder programski direktor Transparentosti Srbija Nemanja Nenadić.

I u slučaju rekonstrukcije zgrade Železničke stanice u Novom Sadu došlo je, praktično, do kupoprodaje posla. Istraga o tome do danas nije vođena. Princip je, prema istraživanju Insajdera, uvek isti. U zavisnosti sa kojom državom Srbija potpisuje sporazum, uvek je glavni izvođač radova firma iz te države. Ta firma angažuje firmu podizvođaća. Posle toga se uključuju kao podizvođači podizvođača brojne firme, ali sve ostaje pod oznakom tajnosti.

Takvi ugovori dovode i do toga da se brojne firme angažuju bez tendera, a to znači bez izbora najkvalitenijih i najboljih. Sve to dovodi i do pitanja zašto i kako je taj neko dobio posao, ali dovodi i do opasnosti ko, šta, kako radi i ko je na kraju odgovoran, jer to ostavlja prostor da budu odgovorni i svi i niko. U ovom slučaju postoje jasni tragovi da su svi u lancu odgovornih bili odgovorni, ali za sada nema svih i u optužnici koja je podignuta danas.

Novinarka Insajdera Radoslavka Žigić