Sporna hitna sednica Odbora za ustavna pitanja i retroaktivne izmene zakona (VIDEO)
Kršenje procedure i hitno sazivanje sednica Skupštine i njenih radnih tela, odavno je praksa. Sa tom opasnom navikom nastavlja se i u novom sazivu. Odbor za ustavna pitanja juče je sazvan hitno, za samo nekoliko sati, i to da bi se promenio Protokol o saradnji Srbije i Španije iz 2022. godine. Razlog – zaobilaženje Zakona o javnim nabavkama.
Sednica Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo zakazana je juče po hitnom postupku, a održana istog dana u 20 sati. Na dnevnom redu jedna tačka - Predlog za autentično tumačenje Zakona iz 2022. godine koji se tiče Protokola o saradnji Srbije i Španije u raznim oblastima.
Taj predlog predviđa da se svi projekti dve zemlje sprovode mimo Zakona o javnim nabavkama. Zbog čega je ta izmena potrebna i zašto je sednica zakazana po hitnoj proceduri, pitali su poslanici opozicije.
"Kada imate sednicu od 12 do 8 sazvanu, kada imate pre dva sata dobijen materijal koji nije potpun, apsolutno je jasno da mi ne možemo imati poverenje u razloge za donošenje i za hitnost“, poručio je poslanik Narodnog pokreta Srbije Uroš Đokić.
"Vlada sedne sa Vladom Španije i kaže - hajde da napravimo aneks, da preciziramo još to i to i sve je u redu, a na ovaj način, veoma se protivim da se kroz autentično tumačenje progura retroaktivna primena propisa i ulazi u nadležnost drugih organa i mislim da je ovo vrlo pogrešan start rada i nepotreban“, rekao je na sednici Odbora poslanik „Mi – glas iz naroda“ Branko Pavlović.
Nedoumice opozicionih poslanika ostale su bez objašnjenja. Predsednica Odbora Jelena Žarić Kovačević kratko je navela da je zakazivanje sednice po hitnom postupku uobičajeno za rad tog odbora, a da je predlog za autentično tumačenje zakona u interesu vlada Srbije i Španije.
"Razlozi zašto se predlaže ovo autentično tumačenje jesu upravo što postoji potreba za dodatnim pojašnjenjem člana dva Zakona o protokolu, onako kako je to i navedeno u obrazloženju i naravno zato što postoji veliki interes koji je iskazala i vlada Španije da zajedno sa vladom Srbije radi na određenim infrastrukturnim projektima“, obrazložila je Žarić Kovačević.
U članu dva Protokola, na koji se poziva predsednica Odbora, samo se konstatuje saradnja Srbije i Španije u oblasti infrastrukturnih projekata, te je nejasno zbog čega je potrebno dodatno tumačenje. Ni u jednom delu Protokola se ne definiše procedura za ugovaranje tih projekata, ali su se obe zemlje obavezale da će poštovati svoje zakone. Nejasno je zbog čega se onda traži ukidanje Zakona o javnim nabavkama za projekte dve zemlje.
Programski direktor organizacije Transparentnost Srbija Nemanja Nenadić ističe da se ne zna ni o kojim je projektima reč i da je načelo o autentičnom tumačenju suprotno pravnom poretku.
"Posledica toga je izuzimanje iz sprovođenja javnih nabavki što može da znači i direktno ugovaranje sa firmama koje su odabrane unapred. Ono što mi ne znamo je da li je neki od tih poslova već ugovoren, započet, a da nije sproveden postupak javne nabavke“, kaže Nenadić.
Postupak za autentično tumačenje zakona definisan je skupštinskim Poslovnikom i koristi se u situacijama kada dođe do nesporazuma u tumačenju nekog zakona, ili kada se zakon adekvatno ne primenjuje.
Profesor Pravnog fakulteta u Novom Sadu ističe da to može da bude opasno, jer se autentično tumačenje, za razliku od klasičnih zakonskih izmena, primenjuje retroaktivno.
"Izmene zakona donete putem amandmana koje vlast donese važe ubuduće, a autentično tumačenje zakona ima delovanje unazad, odnosno retroaktivno važenje. Običan čovek bi rekao pa šta tu nije u redu, ispravlja se greška, međutim, ovde imamo ozbiljan atak na pravni poredak i ustavna načela pravne sigurnosti -vaše stečeno pravo autentičnim tumačenjem može da bude ukinuto, odnosno oduzeto“, objašnjava profesor Orlović.
Uprkos protivljenju opozicije, Predlog o autentičnom tumačenju Zakona o saradnji Srbije i Španije je izglasan na sednici Odbora za ustavna pitanja i biće prosleđen Skupštini na razmatranje, i to po hitnom postupku.
Izvor: Insajder