Srbi na KiM - između čekića i nakovnja, prepušteni sami sebi
Vesti koje svakodnevno stižu sa Kosova i Metohije ne daju nadu da će se problemi rešiti, niti da će Priština prestati da povlači jednostrane poteze. Uprkos mnogobrojnim pozivima predstavnika međunarodne zajednice, kosovski premijer Aljbin Kurti nastavlja da "uspostavlja red i zakon na severu, koji su za dobrobit Srba". Sa druge strane administrativnih linija, predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavljuje poteze Beograda u naredna 72 sata ne bi li se, kako kaže, stalo na put nameri Aljbina Kurtija da protera Srbe. Do tada, Srbi o kojima "brinu" svi - prepušteni sami sebi - strahuju od novih akcija Prištine.
U danu za nama, kosovski premijer Aljbin Kurti posetio je više lokacija u četiri većinski srpske opštine na severu Kosova i Metohije. Položio je kamen temeljac za novu zgradu Kosovske policije, ručao u severnom delu Kosovske Mitrovice, dok su za to vreme privedeni, pa pušteni mladi političari srpske nacionalnosti koji su mu - zviždali.
Mediji prenose i saopštenje Saveta za zaštitu ljudskih prava i sloboda iz Prištine koji je zatražio od Policijskog inspektorata da hitno sprovede istragu o razlozima hapšenja, ocenjujući da bi bilo ozbiljno kršenje ljudskih prava ukoliko je jedini razlog privođenja - zviždanje premijeru Kurtiju.
Miloš Subotić, pravnik iz Kosovske Mitrovice, kaže za Insajder da je današnji dan samo jedan u nizu dana, nedelja i meseci otkako Priština sprovodi jednostrane akcije i polako uklanja tragove srpske države na Kosovu i Metohiji.
"Kratkoročni cilj konstantnog pritiska kosovske Vlade na Srbe jeste pobeda na narednim parlamentarnim izborima, odnosno povećanje rejtinga uz pomoć populističkih akcija na Severu KiM. Jer, građanima Kosova Aljbin Kurti nema šta drugo da ponudi u drugim sferama života, osim jeftinog nacionalizma. Krajnji cilj Kurtija i njegove partije Samoopredeljenje jeste da se život kosovskih Srba učini nepodnošljivim, da se jedan deo njih odseli, a da oni koji preostanu budu poslušne marionete i dekor 'multietničkog' Kosova", smatra pravnik Miloš Subotić.
I dok se od kosovskog premijera i njegove vlade očekuju novi potezi, iz Beograda stižu saopštenja kojima se osuđuju potezi Prištine. Isto čini i međunarodna zajednica. Međutim, to nema nikakvog uticaja - makar ne vidljivog - jer kosovski premijer izjavljuje da ne zna ni da li će i kada biti nastavljen dijalog Beograda i Prištine, koji bi možda rešio deo problema.
„Ja sam konstruktivan u ovim razgovorima koje smo imali, ali morate da znate da mi sada imamo Sporazum. Sporazum mora da se poštuje, mora da se implementira, ali Beograd ne priznaje Sporazum koji je priznao jer je sada uvideo da u velikosrpskoj ideologiji nije prihvatljiv. Mislim da, sa jedne strane, treba da poštujemo Osnovni sporazum iz februara prošle godine, a da ga zajedno implementiramo“, rekao je danas kosovski premijer Aljbin Kurti.
Između čekića i nakovnja - kako često Srbi na Kosovu i Metohiji opisuju situaciju u kojoj se nalaze - postaje njihova svakodnevnica.
"Kosovski Srbi su deo političkih agendi Beograda, Prištine i međunarodne zajednice, a u suštini su prepušteni sami sebi da se snalaze i dovijaju kako da prežive ova teška vremena", kaže za Insajder Miloš Subotić, pravnik iz severnog dela Kosovske Mitrovice.
Izvor: Insajder