Srbija i Kina - važna veza na međunarodnom planu (VIDEO)

Odnosi Srbije i Kine nemaju dugu istoriju, međutim, za nekoliko decenija znatno su se razvili i političkom i u ekonomskom smislu. Za deceniju i po, Peking je postao jedan od četiri stuba srpske spoljne politike. Međutim, zbližavanje Srbije sa svetskom velesilom - s obzirom na evropski put naše zemlje - razlog je i zbog kojeg trpi kritike iz Evrope.

Beograd uoči dolaska kineskog predsednika. Foto: Tanjug/ Jadranka Ilić

Jedan od najvažnijih partnera. Kina podržava Srbiju kada je reč o Kosovu i Metohiji. Srbija podržava Kinu kada je reč o Tajvanu.

"Da, Tajvan je Kina. Da, to piše u Povelji Ujedinjenih nacija. Tako i oni podržavaju teritorijalni integritet Srbije bez ikakve rezerve. I tako su uvek sa nama u svim najtežim trenucima. Ne zaboravite da su naši kineski prijatelji bili sa nama i pre 25 godina kada je ova zemlja bila rušena i bombardovana, da su zajedno sa nama platili visoku cenu, izgubili ljude samo nekoliko stotina metara odavde, baš na današnji dan", izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, obraćajući se okupljenima ispred Palate Srbija tokom posete kineskog predsednika.

U noći između 7. i 8. maja 1999. godine NATO je, sa pet bombi, pogodio Ambasadu Kine, kada su poginula tri kineska novinara. Zvaničnici Alijanse tvrdili su da je kineska ambasada pogođena slučajno, ali Peking tu verziju nikada nije prihvatio. Taj događaj bio je razlog za produbljivanje odnosa Srbije i Kine.

"Srbija je jedna od evropskih zemalja koja s jedne strane nije deo NATO-a i Evropske unije, a s druge je otvorena za saradnju sa režimima koji imaju problematičnije odnose sa zapadnim zemljama. I Kini i Srbiji odgovara da se pozicioniraju kao da imaju neverovatno bitan odnos i kao da to neverovatno bitno utiče na Evropu", izjavio je za Marker Aleksandar Đokić, politikolog.

Moderne veze Srba i Kineza prethode NATO bombardovanju – počinju posle posete predsednika Jugoslavije Slobodana Miloševića i njegove supruge Mirjane Marković Kini 1997. godine, kada država dopušta kineskim državljanima da se dosele u Srbiju. Međudržavni odnosi, međutim, produbljuju se nešto kasnije. Pre deceniju i po, za vreme vlasti Demokratske stranke, ustanovljen je princip „četiri stuba spoljne politike“ koji se zasniva na bliskoj saradnji Srbije sa Evropskom unijom i Amerikom, ali i Rusijom i Kinom. Tu politiku nastavila je i sadašnja vlast, a nedavno ju je u ekspozeu potvrdio i novi premijer. Međutim, stvari su se malo promenile zbog rata u Ukrajini.

"Ovo zbližavanje Srbije i Kine jeste proizvod toga da je Rusija postala toksična za Srbiju, to jest njena podrška predstavlja veliki problem Srbiji naročito ako je direktna i otvorena. Podrška Kine, s druge strane nije toliko toksična iako recimo Amerika vidi Kinu kao najvećeg konkurenta u ovom stoleću", naveo je Đokić.

Po državnom uređenju, Kina je komunistička totalitarna država, njena vojska je treća po snazi u svetu, a zbog pretenzija na Tajvan i region, često je kritikovana. Sa druge strane, za poslednje tri decenije, od siromašne zemlje postala je druga ekonomska sila u svetu; procenjuje se da je za to vreme 800 miliona Kineza izvučeno iz siromaštva. Svrstava se među zemlje sa najviše inovacija. Za dalji razvoj, Kini su potrebne sirovine, pa su joj, i zbog toga, zemlje poput Srbije ekonomski interesantne. 

Izvor: Insajder