Srbija mesec i po dana čeka konstituisanje parlamenta i sastav nove vlade

Ni posle mesec i po dana od izbora, nismo ni blizu konstituisanja parlamenta i izbora vlade. Od raspisivanja izbora, Parlament je raspušten, a Vlada u tehničkom mandatu. Jedini, od tri najviša organa vlasti u državi, koji ima puni mandat je predsednik Srbije.

Predsednik Srbije, Aleksandar Vučić, zakletvu polaže pred poslanicima republičke skupštine, najkasnije do 31. maja jer mu tada ističe prethodni mandat. S obzirom na to da novi parlament verovatno do tog roka neće biti konstituisan, Vučić će zakletvu najverovatnije polagati pred starim sazivom.

 „U slučaju da parlament nije u zasedanju, ili da mu je istekao mandat, on se ponovo sastaje, kako bi predsednik republike mogao da pred njim položi zakletvu. Valjalo bi razjasniti gledaocima, kad se parlament raspusti, on i vlada zapravo i dalje nastavljaju da postoje, ali rade samo one tekuće poslove i poslove koji su od velike državne važnosti“, objašnjava Miloš Stanić, naučni saradnik Instituta za uporedno pravo.

Da bi bio konstituisan parlament, potrebno je da izbori budu okončani. Čeka se ponavljanje izbora na jednom biračkom mestu u Velikom Trnovcu, a kada će se to dogoditi zavisi od više faktora. Najpre Upravni sud treba da odgovori na žalbu lidera Partije za demokratsko delovanje, Šaipa Kamberija, na odluku RIK-a da se izbori na tom mestu ponove. Sud je žalbu primio tek juće. Kad saznamo odluku suda, RIK će moći da zakaže datum ponavljanja izbora. Skupština će biti konstituisana najkasnije 30 dana od datuma proglašenja konačnih rezultata republičkih izbora.

„Kada je reč o tih nekoliko meseci, tako je stalno, tako funkcioniše, ne samo u Srbiji, nego parlamentarna praksa tako funkcioniše i u drugim zemljama“, kaže Stanić.

U međuvremenu tehnička vlada, prema zakonu, sprovodi samo „tekuće poslove, osim u slučaju da drugačije postupanje nalažu potrebe države, interesi odbrane, ili prirodna i druge nesreće“. Nova će biti formirana kad predsednik skupštini predloži mandatara, a mandatar novi sastav.

U vreme dok ne zaseda, parlament ne donosi nove zakone i strategije. Vlada ne piše zakone i podzakonska akta, a u okvirima izvršne vlasti, donosi samo one odluke čije nedonošenje bi moglo da ugrozi funkcionisanje državnog aparata. Dok čekamo da sva tri državna organa dobiju puna ovlašćenja, ne znamo takođe ni ko će, uz SNS, formirati vlast na republičkom nivou.