Srbija: Štrajkovi, blokade, protesti (VIDEO)

Štrajkovi, blokade, protesti, transparenti, pištaljke i zahtevi na sve strane poslednjih nedelja u Srbiji. Naročito nakon pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu 1. novembra, nema dana da neko ko se buni nije na ulici tražeći odgovornost, ali i preinačavanje odluka koje je vlast donela. Uz proteste zbog pogibije 15 osoba u Novom Sadu, advokatske komore obustavljaju rad na nekoliko dana i zbog načina na koji je izmenjen Krivični zakonik. Mesec dana štrajkuju i prosvetni radnici, zahtevajući bolji položaj i viša primanja. Bune se aktivisti zbog uklanjanja Starog savskog mosta, a grupa građana zbog rušenja hotela "Jugoslavija“. Svakodnevnim tenzijama se ne nazire kraj.

Protest u Novom Sadu. Foto: BETAPHOTO/Dragan Gojić

Svakog petka, simbolično u 11:52, kada je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu i usmrtila 15 ljudi, građani na 15 minuta blokiraju ulice širom Srbije i odaju poštu stradalima u nesreći 1. novembra. Neretko je na tim blokadama dolazilo do incidenata, jer tu akciju - "Zastani Srbijo“, ne podržavaju svi.

U Beogradu, inicijativa “Most ostaje" svake srede organizuje blokadu raskrsnice u naselju Beograd na vodi, kako bi izrazili bunt zbog uklanjanja Starog savskog mosta. Sukoba je bilo i na tim protestima, a prošli put reagovala je i policija kako bi razdvojila dve suprostavljene strane.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je na konferenciji za medije 1. decembra da su blokade ulica nasilje.

"Da, nasilje je kada blokirate puteve i ulice to je vrhunac nasilja, jer vi time branite ljudima da negde odu. Nekome da ode u bioskop, nekome da ode u šoping, nekome da ode u bolnicu, nekome da ode na fudbalsku utakmicu. Da, to je vrhunsko nasilje i nije dozvoljeno po zakonima ove zemlje. Ustavom je zagarantovana sloboda kretanja“, izjavio je Vučić.

Neformalna grupa građana "Odbranimo Jugu“ protestovala je u više navrata zbog rušenja hotela Jugoslavija. Osim što se protive rušenju, strahuju i zbog prisustva azbesta u građevinskom materijalu. Međutim, juče je beogradski Institut za ispitivanje materijala, saopštio da su nakon analiza, utvrdili da u građevinskom materijalu, azbesta nema.

Nakon protesta na ulicama i neuspelih pregovora sa Vladom, sindikati prosvetnih radnika stupili su u cirkularni štrajk 4. novembra. Svake nedelje štrajkuju različite školske uprave, skraćivanjem časova na 30 minuta. Zahtevaju izjednačavanje plata sa republičkim prosekom i upozoravaju na mogućnost radikalizacije, to jest višednevne obustave rade, ukoliko dođe do smanjenja plata članovima sindikata koji protestuju. Snežana Romandić iz Unije sindikata škola Beograda istakla je ranije za Insajder da sindikati neće odustati i da će se štrajk nastaviti.

“Šta vlada misli? Ja zaista ne znam, nisam deo vlade. Deo sam ove druge strane koja kaže gospodo ovako više neće moći", izjavila je Romandić za Insajder.

Štrajkuje i nekoliko advokatskih komora. Jedni - zbog sitematskog uplitanja izvršne vlasti u rad pravosuđa, dok se drugi protive načinu izmene Krivičnog zakonika.

Iako nije bilo organizovanog protesta, deo građana i stručne javnosti protivi se rušenju zgrade Generalaštaba i ukidanju statusa kulturnog dobra tom zdanju.

Novinarka Ana Mihaljčić