Šta će se desiti posle 1. februara i ukidanja dinara na Kosovu i Metohiji (VIDEO)

Od 1. februara, na Kosovu i Metohiji neće biti moguća upotreba dinara. Posle najave zvaničnog Beograda, pre dva dana, da strahuje da će Priština ukinuti platni promet između Kosova i Metohije i centralne Srbije, Centralna banka Kosova sinoć je saopštila da je, krajem prošle godine, doneta odluka prema kojoj je evro jedina valuta koja može da se koristi za gotovinske transakcije i u platnom sistemu. Zvanični Beograd, ekonomisti i, pre svih, tamošnji Srbi, najavu ukidanja platnog prometa smatraju veoma lošom odlukom koja može da ima posledice ne samo po nastavak dijaloga već, pre svega, po situaciju na terenu i svakodnevni život građana.

Foto: Mathieu Stern/Unsplash

Zaposleni na Kosovu i Metohiji koji rade u okviru srpskog sistema primaju platu u dinarima. I mnogi privrednici međusobno trguju dinarima. Međutim, najava ukidanja platnog prometa sa centralnom Srbijom najviše će pogoditi one koji penzije primaju iz srpskog budžeta, kažu stanovnici Leposavića i Gračanice:

"Mislim da to nije dobro, jer primamo penzije i socijalna davanja, sve dolazi iz Srbije u dinarima. Pitanje je da će se plaćanje vršiti u evrima - kako, na koji način? Ja mislim da to ne valja, nije dobro za nas"

"Država Srbija mora brzo da reaguje inače nema opstanka srpskog naroda jer nas je svakoga dana sve manje i narod se iseljava. To ne sme da se dozvoli".

Ekonomista profesor Ljubodrag Savić na Ekonomskom fakultetu u Beogradu za Kosovo online, ocenjuje da će velike posledice osetiti zaposleni u srpskim Privremenim organima na Kosovu i Metohiji:

"Ako nema dinara, onda će to biti poprilično velika teškoća. Naravno, to je verovatno moguće rešiti sa evrom kao valutom koja postoji i u Srbiji i na Kosovu, ali opet mora biti neka banka koja će hteti da sarađuje sa, na primer, Vladom Srbije i odgovarajućim ministarstvom koje isplaćuje plate za nastavnike i druge zaposlene. Verovatno će morati da se nađe neka banka koja to hoće da radi ili neki posrednik", kaže Savić. 


NLB Komercijalna banka najavila je zatvaranje filijala na Kosovu i Metohiji od 1. februara. Da li će i kako, posle tog datuma, nastaviti da rade Poštanska štedionica, od koje nismo dobili odgovor i Pošta čiji v.d. direktor Zoran Đorđević kaže:

“Što se tiče Pošta Srbije mi gledamo da iznađemo načine da do toga ne dođe i da naš narod koji dole živi da sve ono što je do sada radio i što može da radi u centralnoj Srbiji, može da nastavi da radi i na Kosovu i Metohiji".

Odluka o ukidanju dinara je zapravo odluka da se Srbi proteraju, bez upotrebe oružja, kažu u Srpskoj listi smatraju da to mora da bude alarm međunarodnim predstavnicima da hitno reaguju. Predsednik Odbora za Kosovo i Metohiju u Skupštini Srbije, koji je gostovao u Insajder Intervjuu, veruje da Zapadu nije interes nova deeskalacija situacije, imajući u vidu da želi nastavak razgovora o francusko-nemačkom predlogu.

“Valjda im nije interes da Srbi ponovo pokrenu proteste ako ovi ukinu platni promet. Zato sve ovo što se dešavalo unazad, izlazak iz institucija samouprave i protesti Srba može da bude otrežnjujući element da se ponovo nešto ne uradi, da Zapad kaže čekajte opet možemo da imamo situaciju kao prošle godine, da bismo to sprečili moramo da Kurtija nateramo da odustane od te loše namere“.

Ministarstvo finansija Srbije i Narodna banka Srbije ni danas ne odgovaraju na pitanja Insajdera o tome na koji način će biti isplaćivane plate i penzije onima koji zarade primaju iz budžeta Republike Srbije.

Izvor: Insajder