Šta je kineska Zajednica za zajedničku budućnost i šta znači za Srbiju? (VIDEO)

Iako kraća nego što se očekivalo, poseta predsednika Kine Srbiji bila je plodonosna za odnose dve države. Pored 30 ugovora, potpisana je i izjava o Zajednici za zajedničku budućnost. Reč je o široj kineskoj Inicijativi zasnovanoj na principima Komunističke partije, koji zagovaraju promenu svetskog poretka kako bi svet postao pravedniji. Takav svet, Kina namerava da stvara sa svojim partnerima, među kojima je od juče i Srbija.

Zastave Srbije i Kine. Foto: Tanjug/Jadranka Ilić

Svet je na raskršću - međunarodni poredak je poljuljan jer neke države misle da mogu da određuju šta je ispravno, a šta ne, i tako zastrašuju druge zemlje. Zbog toga je potrebno da se uspostavi globalna zajednica koja će im se suprotstaviti - mirno, zalaganjem za dijalog i privrednu saradnju; To su zaključci kineske Inicijative o Zajednici za zajedničku budućnost koju je Peking usvojio krajem prošle godine, a u čijem će uspostavljanju, kako je dogovoreno tokom posete predsednika Kine Beogradu, učestvovati i Srbija.

"To je zapravo jedna od zamerki zbog koje je Kina pokrenula inicijativu je da Kina ne želi da igra hegemonističku ulogu, što je kritika koju ona upućuje Zapadu i na osnovu koje ona pokušava da privoli partnere pre svega globalnog juga, a i države u razvoju da se pridruže inicijativi. Srbiji je ovo kontinuitet razvoja odnosa sa Kinom, kakve u ovom trenutku politički vrh Srbije želi da zagovara. To je viši nivo diplomatskih odnosa, za koji mnogi nisu bili svesni da postoji iznad sveobuhvatnog strateškog partnerstva", izjavio je Stefan Vladisavljev iz Fondacije BFPE u Marker razgovoru.


U promovisanju Zajednice za zajedničku budućnost, Kina primećuje da shvatanje vrednosti - poput slobode, pravde i demokratije - nije univerzalno. Međutim, kada je reč o Srbiji, te vrednosti su jasno definisane najvišim državnim aktom. U članu 1 Ustava piše da je Srbija građanska demokratska država, zasnovana na evropskim vrednostima. To potvrđuje i Strategija nacionalne bezbednosti, u kojoj se navodi i da je strateški cilj Srbije – članstvo u Evropskoj uniji.

"Sve to zajedno nije kompatibilno sa procesom pristupanja Evropskoj uniji koji je zasnovan na evropskim vrednostima koje podrazumevaju za početak podelu vlasti, a ne jedinstvo vlasti kao što je u Kini, višepartijski sistem a ne jednopartijski sistem, podrazumevaju ljudska prava, demokratiju zapadnog tipa. Te stvari predstavljaju političke kriterijume pristupanja Evropskoj uniji koji se sastoji iz pet segmenata - nezavisnost pravosuđa, koje ne postoji u Kini, pa samim tim ne može da bude kineska vrednost, borba protiv organizovanog kriminala, borba protiv korupcije, sloboda govora, sloboda novinarstva, koja takođe ne postoji u Kini", izjavio je za Marker Vladimir Međak iz Evropskog pokreta u Srbiji.

Srbija je prva evropska zemlja koja je prihvatila Inicijativu o Zajednici za zajedničku budućnost – zbog toga je predsednik Si Đinping rekao da će Kina u praksi podržati Srbiju, pored ostalog, kroz Sporazum o slobodnoj trgovini koji 1. jula stupa na snagu. Međutim, Srbija je i prva pojedinačna država koja se pridružila Inicijativi. Do sada su to činile zajednice država poput Asocijacije istočnoazijski država, Arapske lige i Afričke unije.

"Videćemo šta će biti posledica svega ovoga, u istom trenutku Srbija iza scene pokušava da potpiše sporazum o strateškom partnerstvu sa Amerikom, a te stvari ne mogu da idu jedna sa drugom. Ako pogledate Vašingtonski sporazum iz 2020. mi smo tamo potpisali da ćemo izbaciti kinesku 5G tehnologiju iz Srbije, što smo i uradili, a onda sada dogovaramo s njima da digitalizuju srpsko školstvo. Mi svake dve do tri godine menjamo pravac, već kako nam odgovara", naveo je Međak. 

Poslednjih deceniju i po, spoljna politika Srbije je zasnovana na četiri stuba – saradnji sa Evropskom unijom i Amerikom, ali i sa Kinom i Rusijom. Na pitanje da li Zajednica sa Kinom znači i okretanje spoljno-političkog kursa Srbije, nismo dobili odgovor iz Ministarstva spoljnih poslova. Odgovora na pitanje da li je produbljivanje odnosa sa Kinom u skladu sa evropskim putem Srbije nema ni iz Evropske unije.

Izvor: Insajder