Šta je pokazao popis na Kosovu: Bojkot kao izgovor da se popisivači ne pojave u srpskim sredinama

Preliminarni rezultati popisa pokazali su da na Kosovu živi skoro milion i 600.000 stanovnika. Uprkos povećanom prirodnom priraštaju za 200.000 u odnosu na popis iz 2011. godine, primetne su unutrašnje i spoljašnje migracije stanovništva tj. veliki broj ljudi koji je napustio Kosovo. Na Severu rezultati pokazuju nerealno stanje, jer su Srbi koji većinski žive u četiri opštine severna Kosovska Mitrovica, Zvečan, Leposavić i Zubin Potok uglavnom bojkotovali popis.

Priština, foto: Besart Ademi/Unsplash

Popis, čiju su organizaciju kritikovali i srpski i albanski analitičari zbog loše pripreme i nedovoljne obučenosti popisivača, došao je u jeku krize na severu Kosova i Metohije. 

Kordinator Nacionalnog konventa za Poglavlje 35 (koje se tiče KiM ) Dragiša Mijačić, kaže za Insajder da postoji više objektivnih primedbi na organizaciju popisa stanovništva.

"Prvo, popis je došao u trenutku istorijskog minimuma u nepoverenju između Vlade Kosova i srpske zajednice, što je u startu ukazivalo da on neće uspeti u srpskim sredinama. Sa tehničke strane popis je loše je organizovan: prevod upitnika na srpski jezik je toliko loše urađen, a broj popisivača iz srpske zajednice je nedovoljan. Informativna kampanja o početku popisa skoro da nije postojala, naročito ne u srpskim zajednicama. Na kraju ne trebaju da iznenađuju loši rezultati, naročito u srpskim sredinama", navodi Mijačić.

Dragiša Mijačić, koordinator radne grupe Nacionalnog konventa Evropske unije za poglavlje 35. Foto: Insajder


Preliminarni rezultati popisa su pokazali da u četiri većinske opštine na severu KiM živi oko 6.700 stanovnika. Po opštinama: u severnom delu Kosovske Mitrovice  2.346 stanovnika, u Leposaviću 3.207, u Zubinom Potoku 758 i u Zvečanu 435 stanovnika. 

Ove cifre su rezultat bojkota Srba.

"Bojkot je bio izgovor da se u srpskim sredinama uopšte ne pojave popisivači, naročito ih nije bilo u sredinama na severu Kosova. Postojao je i problem da su popisivači iz redova srpske zajednice napustili proces, ali to nije bio izgovor da se niko ne pojavi u srpskim sredinama i ne pita stanovnike da li žele ili ne žele da se popišu. Slična situacija je i u srpskim sredinama u ostalim delovima Kosova, niko od popisivača se nije pojavio. Deluje da se jedino opština Štrpce adekvatno organizovala da popiše svoje stanovništvo”, kaže za Insajder Dragiša Mijačić. 

On navodi i da posledice po Srbe mogu biti mnogobrojne, posebno u smislu raspoređivanja budžetskih sredstava opštinama, što će kasnije uticati na društveno - ekonomski razvoj.

Agencija za statistiku je bojkot u srpskim sredinama, posebno na severu označila kao problem, ali bez rešenja za njega.

Osim toga, za kosovsku vlast je veliki problem odlazak stanovništva. 

Direktor Agencije za statistiku Avni Kastrati je na konferenciji za medije naveo da je po preliminarnim rezultatima popisa, na Kosovu 1.586.659 stanovnika, 200.000 više nego 2011. Ali, po popisu pre 13 godina Kosovo je imalo 1.739.825 građana, što znači da je nešto više od 150.000 stanovnika manje, uprkos pozitivnom priraštaju.

Inače, opština sa najvećim brojem stanovnika je Priština - gde je popisano 227.154 ljudi. Sledi Prizren (147.428), a potom i Uroševac (109.345).

Što se srpskih sredina južno od Ibra tiče, najveći odziv na popisu bio je u opštini Gračanica gde se popisalo 19.371 stanovnika, a  u Štrpcu – 10.819 ljudi.

Izvor: Insajder