Šta piše u Izveštaju o bezbednosnoj situaciji koji je Vlada Srbije dostavila Narodnoj skupštini
Vlada Srbije dostavila je Narodnoj skupštini Izveštaj o bezbednosnoj situaciji u Republici Srbiji nakon masovnih ubistava u Osnovnoj školi "Vladislav Ribnikar" u Beogradu, kao i na području Mladenovca i Smedereva, a koji je usvojen na sednici 16. maja. Vlada je predložila da se izveštaj razmatra po hitnom postupku.
Kako se navodi, za predstavnika Vlade Srbije u Narodnoj skupštini određen je ministar unutrašnjih poslova Bratislav Gašić, a za poverenike državni sekretar u MUP Željko Brkić, pomoćnik direktora policije i načelnik PU za grad Beograd Veselin Milić, savetnik ministra policije Simo Čulić i zamenik načelnika Uprave za upravne poslove u MUP-u Milan Stanić.
Izveštaj sadrži prikaz osnovnih informacija o masovnim ubistvima, pregled bezbednosnih mera pre nego što su se desila ubistva, kao i one mere koje su uvedene nakon toga.
Takođe, u izveštaju je prikazano bezbednosno stanje na području PU za grad Beograd i PU u Smederevu za period od početka godine do 30. aprila, uporedo sa istim periodom prošle godine, kao i za područje Srbije.
U izveštaju je i prikaz oblasti javne bezbednosti PU za grad Beograd i PU u Smederevu za period od 5. do 12. maja 2023, kao i za teritoriju Srbije.
U zaključnoj oceni o trenutnom stanju bezbednosti u Srbiji - stanje javne bezbednosti se ocenjuje kao stabilno.
"Ukupni, kao i opšti kriminal u periodu januar - april ove godine su manji za oko četiri odsto u odnosu na komparativni period. Opšti kriminal i u periodu od 5. do 12. maja je na nivou komparativnog perioda", piše u izveštaju.
Dodaje se da je u periodu od 2000. godine izvršeno ukupno 14 višestrukih ubistava (četvoro i više ubijenih) na teritoriji Srbije, od kojih su najmasovnija bila u Velikoj Ivanči 2013. godine (13 ubijenih) i Jabukovcu 2007. godine (devetoro ubijenih).
Nakon ubistava u OŠ "Vladislav Ribnikar" maloletnici su u više od trećine slučajeva "vršili krivična dela koja se odnose na iznošenje pretnji učenicima i licima zaposlenim u školama" i to u neposrednoj komunikaciji ili preko društvenih mreža (najčešće Instagrama), učeničkih Viber grupa i slično, navodi se u zaključku
"Međutim, značajno je istaći da nijedna pretnja nije realizovana, a policija je u ovim slučajevima postupala urgentno i efikasno u saradnji sa tužilaštvom", navodi se.
Dodaje se da su naložene pojačane mere i aktivnosti za angažovanje maksimalnog broja policijskih službenika u blizini škola, uz sprovođenje posebnih akcija usmerenih na pronalazak "oružja, oruđa i predmeta pogodnih za napad na učenike i zaposlene u školama".
"Policijski službenici opšte nadležnosti, saobraćajne i kriminalističke policije će u narednom periodu obezbeđivati 1.832 škole (državne i privatne)", piše u zaključku Izveštaja o bezbednosnoj situaciji u Republici Srbiji koji je dostavljen Narodnoj skupštini.
Izvor: Insajder