Šta sa Predlogom zakona o krivičnim delima na KiM?(VIDEO)

Nedelju dana otkako je Vlada Srbije usvojila Predlog zakona o organizaciji i nadležnosti pravosudnih organa u procesuiranju krivičnih dela izvršenih na teritoriji Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija, reaguje Stejt department; ocenjuje da Srbija tim predlogom krši obaveze iz dijaloga Beograda i Prištine. Predlog, pored ostalog, predviđa da se u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu obrazuje Posebno odeljenje za krivično gonjenje krivičnih dela koja su počinjena na teritoriji Kosova i Metohije. Šta je cilj Predloga koji tek treba da prođe skupštinsku proceduru?

Foto: Insajder

Ako Skupština usvoji Predlog, Više javno tužilaštvo dobiće Posebno odeljenje za krivično gonjenje krivičnih dela koja su počinjena na teritoriji Kosova i Metohije. Šta to znači, pitali smo Slobodana Orlovića, profesora Ustavnog prava Pravnog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu.

"Govoreći kao pravnik, da preskočim da je ovaj zakon jedna politička reklama, on je nepotreban, jer postojeći zakon o nadležnostima sudova i tužilaštva je dovoljan. On je mogao da se izmeni i da se beogradskom sudu i beogradskom tužilaštvu, po proširenju mesne nadležnosti, dodeli i nadležnost za suđenje za krivična dela koja su učinjena na teritoriji Kosova i Metohije“, ocenjuje profesor Orlović.

Nadležnost bi bila na Višem javnom tužilaštvu i Višem sudu u Beogradu, dok bi za drugi stepen postupalo Apelaciono javno tužilaštvo i Apelacioni sud u Beogradu. I pre skupštinske procedure, stižu reakcije. Portparol američkog Stejt departmenta Metju Miler Predlog vidi kao kršenje obaveza koje proističu iz dijaloga Beograda i Prištine.

"Reakcija Stejt departmenta, kao i Evropske unije je vrlo logična budući da, ako smo se obavezali da učestvujemo u postupku normalizacije,  onda smo se zaista i obavezali da učestvujemo u istom“, izjavila je za Marker Jovana Spremo iz Komiteta pravnika za ljudska prava (YUCOM). 

"Oni se, naravno, protive tome, jer se protive svemu što je Srbija na Kosovu i Metohiji,  jer Kosovo je za njih nezavisna, posebna država.  Tako da, čini mi se, da pravni efekat, iako bude usvojen u Narodnoj skupštini, biće vrlo upitan“, ističe profesor sa Pravnog fakulteta.

Prof. Orlović napominje i da je Srbija sa Prištinom došla do zida u pregovorima, i da je faktički nestala sa Kosova i Metohije; pita kako može da se vodi krivični postupak kada znamo da je za uspeh krivičnog gonjenja i, na kraju, osude – neophodno sprovođenje kvalitetne istrage,  ali i prikupljanje dokaza upravo na teritoriji gde je to delo učinjeno, a to u ovom slučaju nije moguće. 

"Sama činjenica da su nadležni sudovi u Beogradu je takođe upitna, jer zašto nisu nadležni neki sudovi koji su formalno na ovoj teritoriji,  a to nam zapravo ukazuje upravo na ono što se prećutkuje u javnosti, a to je da sudova i tužilaštava na teritoriji Kosova i Metohije više nema,  posebno od 2017. godine kada su sudije i tužioci integrisani u kosovski sistem“, navodi Jovana Spremo.

Dodaje i da je interesantno i to što se Predlog zakona odnosi na dela počinjena od 2008. godine, odnosno od jednostranog proglašenja nezavisnosti Kosova i Metohije. Međutim, Spremo napominje da je 2013. prestalo prikupljanje bilo kakvih informacija o krivičnim delima, kada je počeo da se primenjuje Briselski sporazum. 

Novinarka Insajdera Jasmina Dobrilović