Šta Srbiji donosi mađarsko predsedavanje Savetom EU: Jednoglasno odlučivanje isključuje mogućnost "gledanja kroz prste"

Mađarska je preuzela predsedavanje Evropskom unijom (EU) i radiće na ubrzanju proširenja na Zapadni Balkan. Ministar spoljnih poslova srpskog severnog suseda Peter Sijarto najavljuje za narednih šest meseci i otvaranja novih poglavlja u pristupnim pregovorima Srbije. Može li prijateljstvo Beograda i Budimpešte i dobar odnos dvojice lidera Srbiji nešto da donese? Sagovornici Insajdera skeptični su da se konkretna korist može očekivati kada se uzme u obzir da se sve odluke u Savetu donose jednoglasno.

Viktor Orban, premijer Mađarske i Aleksandar Vučić predsednik Srbije, dodela ordena Republike Srbije. Foto: Srđan Ilić

Srbija na evropskom putu u poslednje tri godine dobija pozitivne ocene u godišnjem izveštaju EU ističe predsednik Vlade Miloš Vučević uz ocenu da je spreman klaster sa više poglavlja.

"Mslim da bismo čak mogli pričati o dva nova klastera, ali dobro, bar jedan je svakako aktuelan. Bilo bi to dobar znak na procesu daljeg pridruživanja Srbije Evropskoj uniji. Mi ćemo da nastavimo da radimo pre svega na implementaciji plana razvoja", kaže Vučević.

A kada je reč o prijateljima, premijer Srbije ističe da osim "naše braće sa Kipra", nema boljeg partnera ili zastupnika od Mađarske.

"Što je pre dve, tri decenije bilo nezamislivo da će se desiti. I danas Mađarska kao članica NATO i kao članica Evropske unije zaista štiti i brani naše državne pozicije. Naravno, gledajući svoje nacionalne interese i to je prirodno. Oni vide Srbiju kao jednog južnog čuvara i sopstvene teritorije, neke nezavisnosti. Ja mislim da je to prirodno da jedni druge podupiremo. I vrlo sam zahvalan vladi gospodina Orbana. Nadam se da ćemo dobro sarađivati u narednih šest meseci. Za nas je vrlo važno ovo predsedavanje Mađarske i za nas bi bilo dobro da bude krunisano otvaranjem novog klastera", siguran je Vučević.

To je ujedno potvrda reči mađarskog ministra spoljnih poslova Sijarta koji je između ostalog nedavno rekao da će ta zemlja voditi međuvladine razgovore sa svim kandidatima za članstvo Zapadnog Balkana kako bi "ubrzala prošrenje EU u tom regionu".

Srećko Đukić

Prvi put se dešava da zemlja protiv koje Brisel vodi dosta procesa predsedava Savetom EU. Sagovornik Insajdera Srećko Đukić, karijerni diplomata, ne očekuje posebne pogodnosti za Srbiju upravo zato što je Mađarska samo u ulozi predsedavajućeg.

"Ona nije odlučujuća država, niti ona ima kao predsedavajuća većinske akcije u bilo kom telu EU. Pa čak ako hoćete i svako otvaranje bilo kog poglavlja Srbije u pristupnim pregovorima sa EU podrazumeva saglasnost svih članica. Naravno da su bliski odnosi između Mađarske i Srbije, odnosno šefova te dve zemlje, od značaja i da Srbija može imati neke privilegije, ali privilegije od predsedavanja Mađarske da može učiniti nekakve pomake u smislu onih prioriteta koje je kandidovala Mađarska da će se nalaziti na njenoj agendi", smatra Đukić.

Podseća da dosta uticajnije zemlje nisu ništa mogle da urade po pitanju ubrzanja proširenja članstva Zapadnog Balkana iako je to bila agenda svih predsedavajućih poslednjih petnaest godina.

 "Mađarska ima okrnjeni renome u EU zbog svojih poznatih rigidnih stavova i iskakanja iz opštih dogovora koji se postižu u Uniji, naročito u odnosu na sankcije Rusiji, ali ne samo to, i u odnosu na neke evropske vrednosti", kaže za Insajder Đukić.

Ne vidi da neku korist Srbija može imati, ali srpske vlasti možda i hoće. 

"Video sam da su srpski zvaničnici isticali da je Mađarska kao prijateljska zemlja predsedavajuća, ali sve se na tome završilo. Ništa nama Mađarska ne može pomoći što se tiče Kosova i Metohije jer to ide drugim kanalima i tu predsedavajući nema nikakvog uticaja. To se tiče i Bosne i Hercegovine i to ide nekim drugim kanalima, nekim drugim organima, tako da nisam video neko veliko konkretnu zadovoljstvo Beograda od mađarskog predsedavanja. Mi zaista ne možemo da ga detektujemo. Sem tog jednog opšteg zadovoljstva da je Mađarska veliki prijatelj Beograda i ona sad predsedava u EU", ističe karijerni diplomata.

 Međutim, ništa više od toga, kako Đukić kaže, Srbija ne može dobiti. Nikakve konkretne i jasnije rezultate. 

Treba imati u vidu da su zemlje članice EU negodovale zbog toga što će Mađarska predsedavati Savetom EU i da su izrazile sumnju u sposobnost Budimpešte upravo zato što će biti posrednik među članicama. Poznato je da Mađarska nacionalne interese stavlja na prvo mesto i da je blokirala neke od ključnih procesa korišćenjem prava veta.

"Beograd prema EU vodi isključivo lukrativnu politiku: da li može negde dobiti neki dinar više, evro više, neke pare više itd. Ali opet, to nije stvar predsedavajućeg i evo to bi bio neki moj zaključak da neke konkretne koristi od mađarskog predsedavanja Srbija teško može šta očekivati. A pogotovo što će sad biti jedan novi sastav rukovodstva EU koji će održavati jedan drugi odnos snaga i mislim da će promovisati jednu drugu politiku prema kandidatima za članstvo u EU pa prema tome i prema Srbiji", naglašava Đukić.

Upravo zbog činjenice da se neće pitati samo predsedavajući i da će ostale članice EU insistirati na ispunjenju političkih uslova i apsolutnim usklađivanjem sa politikom Brisela. Istraživač u Centru za evropske politike (CEP) Strahinja Subotić za Insajder objašnjava da će Mađarska svakako težiti da omogući Srbiji da otvori klaster tri.

"Komisija to predlaže već duži niz godina. Mađarska će težiti da se stvori neki konsenzus u Savetu, da se ipak otvori i taj klaster da bi izbegli situaciju u kojoj će svako nešto dobije, a Srbija jedina da ostane na kraju te kolone. Ipak, Srbija i Mađarska imaju zaista dobre odnose i bliski su partneri na personalnom nivou Vučiću - Orban, tako da verujem da će biti ta usluga od strane Mađarske da će se insistirati i da se otvori taj klaster", mišljenje je istraživača CEP - a.

Pitanje je da li će u tome i uspeti, a do sada je fokus najviše bio na Crnoj Gori. Subotić podvlači da će se tek videti da ipak ne postoji konsensus kada je Srbija u pitanju u Savetu EU.

A i kada uzmemo u obzir da je predsedavajući samo jedan od ravnopravnih, da li možemo očekivati neku konkretnu i značajnu dobit?

"Jednoglasnost je metod odlučivanja u Savetu, šta više, od Mađarske se očekuje da bude objektivna, da ne insistira previše na svojim partikularnim pojedinačnim interesima i da preveliko insistiranje Mađarske da se Srbiji gleda kroz prste za vladavinu prava, spoljnu politiku i dijalog Beograda i Prištine, zapravo može biti kontraproduktivno, jer Mađarska je ta koja je zapravo sada pod lupom u Evropskoj uniji usled ozbiljnih nedostataka u oblasti vladavine prava. Nije nam nužno na odmet to što nas Mađarska prioritizuje, ali opet, treba biti umeren u očekivanjima jer jednoglasnost je metod odlučivanja i zavisiće od toga da li ćemo nastaviti dijalog, da li ćemo nastaviti da pomažemo Ukrajinu, i da li ćemo napraviti neke značajnije iskorake u oblasti vladavine prava tokom narednih šest meseci", zaključuje Subotić za Insajder.

Izvor: Insajder