Šta za Srbiju znači dolazak kineskog predsednika: Nekadašnji ambasador Unković kaže za Insajder da izbor zemalja koje će posetiti nije slučajan
Da će u posetu Srbiji doći kineski predsednik Si Đinping ove godine, najavio je srpski, Aleksandar Vučić krajem februara. Može li se "čelično prijateljstvo" dve zemlje dodatno učvrstiti i donosi li Kina Srbiji u političkoj i ekonomskoj sferi novine, saznaćemo posle zvanične posete koja je zakazana za nekoliko dana, 7. i 8. maja.
Osam godina kasnije, u Beograd dolazi kineski predsednik koji se sa Vučićem sastao i u oktobru 2023. u Pekingu na forumu "Pojas i put“. Geopolitika sveta značajno se promenila usled ratova na Bliskom istoku i Ukrajini, a osim Srbije, Si Đinping putuje i u Francusku i Mađarsku.
Izbor zemalja kineskog predsednika nije slučajan i ispratiće ga ceo svet, ocenjuje za Insajder nekadašnji ambasador u toj zemlji, Slobodan Unković.
"Odabir zemalja koje će posetiti predsednik Kine je vrlo značajan i to pokazuje stratešku opredeljenost te zemlje kada su u pitanju politički i ekonomski odnosi. Za nas je vrlo značajno što on posećuje osim Srbije i Francusku i Mađarsku. Od tri zemlje, dve su članice Evropske unije“, naglašava Unković.
Dodaje i da Kina ima značajno mesto u međunarodnoj zajednici kao stalna članica Saveta bezbednosti te da ima veliki broj zemalja sa kojima ima dobru saradnju.
"I sve teme koje su sada aktuelne su bitne i uveren sam da će biti predmet razgovora koji će se realizovati sada u maju. Uloga Kine za Srbiju je značajna kako u političkom tako i u ekonomskom smislu. Ukupna razmena između dve zemlje se bitno uvećava i to je strateški važno za obe zemlje, veliki broj Kineza putuje i najviše novca troše u inostranstvu, uvođenje direktne avionske linije stvara uslove da se bitno uveća i broj turista u Srbiji“, smatra Unković.
Podseća da su široka područja saradnje Srbije i Kine i da postoji nekoliko potpisanih sporazuma. Znamo da su kineske firme odavno prisutne u Srbiji a da se odnosi iz godine u godinu, prema izjavama zvaničnika, učvršćuju.
Podsećamo da je prošle godine u oktobru potpisan i sporazum o slobodnoj trgovini tokom međunarodnog samita Pojas i put. I dok je Vučić taj najnoviji sporazum ocenio kao "veliku stvar“, jasno je da Brisel pažljivo posmatra šta, kako i s kim Srbija sarađuje kao zemlja koja je zvanično na putu ka ulasku u Evropsku uniju.
Da će tako biti i ovog puta, uveren je sagovornik Insajdera iz Centra za evropske politike Đorđe Dimitrov.
"Brisel će sigurno veoma pažljivo posmatrati i ovu posetu kao i sve ostale, pogotovo one koje imaju saradnju sa trećim zemljama i na koje Brisel gleda kao na nedemokratske i rivalske a to je Kina“, poručuje Dimitrov.
Konstatuje da ta zemlja ipak ima dobre odnose sa mnogim evropskim zemljama i da u Mađarskoj konkretno investira veliku količinu novca. Dosta zavisi i od saopštenja koja će biti objavljena nakon dvodnevne posete. Postavlja se i pitanje da li i šta Srbija mora da da za uzvrat po pitanju kineskih investicija.
Od svega toga će zavisiti i reakcija EU, smatra Dimitrov kog pitamo i da li ova poseta može pomoći Srbiji kada je reč o glasanju o rezoluciji u Srebrenici?
"Reč je o zemlji koja ima svoju interesnu sferu tako da se neće naročito mešati u to iako će najverovatnije glasati protiv rezolucije. Eventualno, može da bude suzdržana“, smatra sagovornik iz Centra za evropske politike.
Naglašava da kineska spoljna politika ide ka Evropi jer je usmerena ekonomskim interesima. Gde je u svemu tome Amerika?
"Amerika sigurno neće gledati blagonaklono na ovu posetu. Kina je njihov najveći rival na svim poljima“, siguran je Dimitrov.
Ipak, naglašava i da je način svake države da kroz ekonomiju širi i svoj politički uticaj. Nije neočekivano da Mađarska održava dobre odnose sa Kinom dok Francuska kao super sila ima interes da takođe održava dobre odnose, kaže Dimitrov.
No, Srbija je Kini izuzetno važna i zbog geostrateškog položaja, podseća Unković. Stava je da i EU ima veliki interes da sarađuje sa Kinom koja, kako kaže, može da pomogne Srbiji kada je reč o Kosovu.
U danu kada je najavio posetu kineskog predsednika, Vučić je rekao i da su odnosi dve zemlje dobili novi kvalitet zajedničkim zalaganjem u gotovo svim oblastima te da su na istorijskom vrhuncu. Predsednik Srbije se zahvalio i na, kako je rekao, snažnoj podršci u očuvanju teritorijalnog integritetaSrbije, poštovanju normi međunarodnog javnog prava i povelji Ujedinjenih nacija.
Koja je i kakva uloga bivšeg srpskog predsednika, Tomislava Nikolića koji je na čelu Nacionalnog saveta za koordinaciju saradnje sa Rusijom i Kinom nepoznanica je. Na zvaničnom sajtu istaknuta je staro saopštenje da je Nikolić primio u oproštajnu posetu sada već bivšu ambasadorku Kine, Čen Bo.
Izvor: Insajder