Šta stoji iza saradnje Narodnih patrola i ruskog Vagnera? (VIDEO)

Saradnja srpskih ekstremnih desničarskih grupa i ruskih paravojnih formacija intenzivirana je početkom godine, kada je počeo rat u Ukrajini. O tome najviše saznajemo iz snimaka i objava na društvenoj mreži Telegram, gde te organizacije obaveštavaju svoje pristalice o svim aktivnostima, ali i pozivaju građane da im se pridruže u raznim akcijama, poput nedavnog protesta na Jarinju.

Foto: Insajder

"Moli se bogu i drži se Rusije" -  glavna je poruka desničarskih organizacija se nedavnog protesta na Jarinju koji su predvodile Narodne patrole. Ta organizacija postala je poznata široj javnosti posle obračuna sa migrantima, a odnedavno organizuje skupove podrške Srbima na Kosovu. 

Akcije Narodnih patrola podržavaju i ruska plaćenička grupa Vagner, koja se tereti za ratne zločine u Ukrajini i Africi.

Programski direktor Beogradskog centra za bezbednosnu politiku Predrag Petrović upozorava da je opasno da takve desničarske organizacije preuzimaju na sebe ulogu zaštite naroda i nekog dela teritorije.

"Veoma je opasno zato što je država ta koja treba da ima monopol nad upotrebom sile i to  je jedna od glavnih odrednica države i ukoliko se pojave neke grupe koje i same kažu da imaju veze sa paravojnim formacijama u Rusiji, to može da bude jako velika opasnost i dodatno eskalira i onako već poprilično zagrejanu situaciju na Kosovu", objašnjava Petrović.

U maju, nekoliko članova ultradesničarske organizacije Srbska akcija posetilo je rusku organizaciju Imperijalni legion, čiji članovi ratuju na istoku Ukrajine. 

I Narodne patrole učvrstile su svoju vezu sa ruskom ekstremnom desnicom kada ih je paravojna grupa Vagner ugostila u vojno-tehnološkom centru u Sankt Petersburgu. Tada je predvodnik Narodnih patrola Damjan Knežević izjavio da nastoji da tom posetom osigura podršku Vagnera, u slučaju nekog sukoba na Kosovu.

Istoričar Milovan Pisarri ističe da se Vagner verovatno spojio sa Narodnim patrolama jer u tome vidi ekonomski interes.

"Vagner nije jednostavno vojska sastavljena od naoružanih ljudi. To je vojska ljudi u kojoj učestvuju i IT-jevci između ostalog, vojska koja ima svoju inteligenciju i koja radi kao grupa plaćenika koja zarađuje mnogo para. To je ogroman biznis koji funkcioniše ne samo u Rusiji, Ukrajini, Siriji, Africi i u tom smislu činjenica da su oni došli tu i da su možda prisutni i da su hteli da uspostave vezu sa Narodnim patrolama, znači da oni potencijalno vide mogućnost zarade na ovim teritorijama, i to je najopasnija stvar", kaže Pisarri. 

Gotovo niko sa sigurnošću ne može da tvrdi ko finansira Narodne patrole i njima slične organizacije, ali bi od takve saradnje i ruski i srpski ekstremisti mogli da imaju korist.

"Ja mislim da postoje obostrani interesi, interesi desničarskih organizacija je upravo da se podigne taj nivo tenzija i zato su uspostavili tu vezu sa Vagnerom, ali ako je Vagner to prihvatio, nije sigurno to prihvatio iz nekih naivnih ideoloških razloga nego očigledno vide neki svoj interes u tome", dodaje Milovan Pisarri.

Organizacija koju je osnovao Jevgenij Prigožin, blizak saradnik Kremlja, poznata je u svetu po tome što ratuje za novac, i njen uticaj nije zanemarljiv.

 Predrag Petrović iz Beogradskog centra za bezbednosnu smatra da bi država trebalo da prati rad Vagnera i ostalih ekstremnih desničara na našim prostorima. 

"Jedan način je putem službi bezbednosti, dakle da oni prate njihovo delovanje i ukoliko procene da oni mogu  na neki način da dodatno pogoršaju situaciju i ugroze bezbednost da reaguju putem različitih instrumenata. Službe bezbednosti imaju raznovrsne instrumente. To ne mora nužno da bude represija", ističe Petrović.

Ustavni sud je do sada zabranio rad krajnje desničarskih organizacija Nacionalni stroj i Obraz. To međutim nije sprečilo nekadašnjeg lidera Obraza Mladena Obradovića da nastavi da govori na raznim desničarskim skupovima. Država za sada na to nije reagovala, kao ni na nedavne aktivnosti Narodnih patrola.

 Izvor: Insajder