Šta znači najavljeno mešanje karata u Vladi koja je tek počela da radi (VIDEO)

Nedavno je srpski premijer Miloš Vučević najavio mešanje karata u Nemanjinoj 11. Poslao je i poruku ljudima koje je lično smestio u ministarske fotelje da moraju da shvate da su službenici države i da princip promenljivosti mora da postoji. Najavu rekonstrukcije začinio je informacijom da je o svemu pričao i sa predsednikom Aleksandrom Vučićem, koji poručuje da je dobro da dođe nova krv a da će Vučević imati njegovu podršku. I danas ponavlja isto i najavljuje rekonstrukciju za sledeću godinu. Šta nam znači ova najava kad ni novinari ne mogu da dođu do ministara i postave im pitanja koja su u interesu javnosti i da li je moć u zgradi Vlade ili na Andrićevom vencu?

Članovi Vlade Srbije polažu zakletvu Foto: Srđan Ilić

Svega šest meseci od postavljenja, možda za neke zgrada Vlade više ne bude adresa radnog mesta. Vlada Srbije na čijem je čelu Miloš Vučević broji ukupno 32 člana, odnosno 30 ministara, ne računajući premijera i potpredsednika vlade Aleksandra Vulina koji ne vodi nijedan resor. Najbrojnija vlada od 2000. i druga po uvođenju višestranačja, ima i pet ministara bez portfelja. Zato ne čudi što je premijer u Skupštini duže od dva minuta predstavljao svoj tim.

„Moj prvi i jedini zahtev je bespogovorna odanost otadžbini. To je zavet da sa ovog mesta ne izneverimo narodna očekivanja, to je zavet da sve svoje umne i fizičke kapacitete stavimo u korist naroda i otadžbine. Samo tako ova Vlada će biti uspešna, samo tako ispunićemo narodna očekivanja, samo tako u jedinstvu i slozi možemo očekivati i da je bog sa nama“, izjavio je premijer Srbije Miloš Vučević 1. maja ove godine.

Da li je došlo do nekakve nesloge pa se Vučević plaši da će Vladu bog napustiti, za sada je nepoznanica. Da sloge u Vladi ima kada je reč o litijumu razrešava predsednik Srbije sa ministrom policije Ivicom Dačićem.

„Ivice, jesi ti za litijum ili nisi? Koji su ti koji nisu? Sad će policija da me obavesti. Na pamet mi to nije palo“, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

A do sada smo više puta od 2012. slušali priče o rekonstrukciji vlade, a znamo i da Srpska napredna stranka od dolaska na vlast preferira vanredne izbore. A, ako njih nema, onda nameće krupne teme kako bi popunila taj međuprostor.

„Nekada rekonstrukcijom, nekada nekim drugačijim uslovno rečeno političkim tenzijama koje se podignu, jer Srpska napredna stranka želi da predupredi  scenariju u kojem će se bilo ko od njenih aktera, pod znacima navoda, politički ulenjiti  i na taj način žele da spreče, zapravo da se bilo ko opusti u periodu u kojem neće biti izbora  u jednom dužem vremenskom periodu“, pojašnjava za Insajder Bojan Klačar izvršni direktor CESID - a

Klačar napominje da unutarstanački razlozi mogu takođe biti okidač za rekonstrukciju, ali mi pitamo gde je moć, u Nemanjinoj 11 ili na Andrićevom vencu?

„Realna politička moć se nalazi na Andrićevom Vencu i ona se u Srbiji u proteklih 34 godine višestranačja  uvek seli između Nemanjine i Andrićevog Venca u odnosu na to gde se nalazi vodeća politička figura. Bez dileme, ključni donosilac odluka u ovom momentu jeste Aleksandar Vučić i jeste moć koja se nalazi na Andrićevom Vencu“, Klačarev je stav.

Dodaje i da se u Vladi donosi veliki broj značajnih odluka  od kojih u najdirektnijoj meri zavisi i kvalitet života ljudi i bitna spoljnopolitička orijentacija. Činjenice govore da od Vučićeve selidbe na Andrićev venac, ministri gotovo da ne drže konferencije za medije, a nekada su novinari redovno odlazili u zgradu Vlade. Ne čujemo da javnosti predstavljaju šta i kako rade u svojim resorima niti novinari imaju mogućnost da im postavljaju pitanja. Izuzetno retko se oglase i to uglavnom saopštenjima. Zato i ne čudi što bi retko ko recimo danas mogao da kaže ko je i kako se zove ministarka privrede ili državne uprave. 

Novinarka Jasmina Dobrilović