Šta znači nova uredba Vlade: Još malo, pa javna rasprava o projektu Rio Tinta i zvanično može da počne
Procedura otvoranja rudnika predviđena zakonima Srbije može da se nastavi. To je posledica nove, treće po redu Uredbe Vlade Srbije koja se tiče prostornog plana za projekat Jadar. Deo procedure je i javna rasprava o projektu tokom koje je moguće izneti primedbe na projekat. Formalno pravno, Rio Tinto je još daleko od kopanja litijuma, ali je sada ponovo omogućeno da to pravo dobije od države.
Tri ministarstva ključna su u daljem procesu odlučivanja o tome da li će se u dolini Jadra kopati ruda - Ministarstvo rudarstva i energetike, Ministarstvo građevinarstva i Ministarstvo zaštite životne sredine.
Ministarstvo rudarstva izdaje dozvolu za eksploataciju, Ministarstvo građevinarstva dozvolu za izgradnju rudnika, prerade i drugih objekata, ali pre svega toga je neophodno da projekat dobije odobrenje Ministarstva zaštite životne sredine.
Ovo ministarstvo bi trebalo formalno da izda kompaniji Rio Tinto obim i sadržaj studije uticaja na životnu sredinu. Tek potom kompanija Rio Tinto objavljuje studiju uticaja, pa sledi javna rasprava.
Ona može da se održi najranije dvadeset dana od dana objavljivanja studije.
Kompanija će biti dužna da dokaže da je predvidela sve moguće uticaje i dala adekvatne predloge da se ti uticaji ograniče i kontrolišu tako da ne ugrožavaju životnu sredinu.
Zakon o zaštiti životne sredine u Članu 36 jasno kaže da je "procena uticaja projekta na životnu sredinu sastavni deo tehničke dokumentacije bez koje se ne može pristupiti izvođenju projekta i vrši se u skladu sa postupkom propisanim posebnim zakonom".
Konačnu reč, kada je u pitanju životna sredina, ako do toga dođe, trebalo bi da ima posebna komisija koju formira Ministarstvo zaštite životne sredine, a u kojoj ne mogu da budu isti oni stručnjaci koje je kompanija angažovala na izradi studije.
Može li kopanje bez procene uticaja?
Prema Zakonu o rudarstvu i geološkim istraživanjima odobrenje za eksploataciono polje mora, između ostalog, da sadrži „akt kojim se propisuje obim i sadržaj studije o proceni uticaja na životnu sredinu izdat od strane nadležnog organa ili akt istog organa da nije potrebna izrada studija o proceni uticaja“.
Sam akt koji propisuje obim i sadržaj nije isto što i studija uticaja na životnu sredinu.
Izmene zakona o planiranju i izgradnji koje su stupile na snagu u avgustu prošle godine, takođe ostavljaju mogućnost izdavanja građevinske dozvole bez završene studije uticaja. Tada je u zakon uneta novina, uz naglasak na rečci "ne“:
"Nadležni organ za izdavanje građevinske dozvole NE proverava usaglašenost projekta za građevinsku dozvolu, izvoda iz projekta i projektne dokumentacije sa merama i uslovima zaštite životne sredine iz odluke o saglasnosti na studiju i studije o proceni uticaja na životnu sredinu, odnosno odluke da nije potrebna procena uticaja na životnu sredinu."
Iz Ministarsva građevine nismo dobili odgovor na pitanje da li ova odredba znači da kompanija Rio Tinto može dobijiti građevinsku dozvolu za projekat "Jadar" pre nego što studija uticaja na životnu sredinu prođe odgovarajuću proceduru, odnosno javnu raspravu i Komisiju Ministarstva za zaštitu životne sredine.
Izvor: Insajder