Šta znači odluka Ustavnog suda o projektu Jadar: Loptica prebačena u kabinet premijera Vučevića

Ustavni sud je uradio svoje daleko od očiju javnosti i bez odgovora na novinarska pitanja. Posle saopštenja na osnovu kog smo saznali da su proglasili neustavnom uredbu Vlade Srbije kojom je zapravo stopiran projekat Jadar, u Službenom glasniku objavljeno je i obrazloženje takve odluke. Bivša sudija Ustavnog suda i profesorka Pravnog fakulteta u penziji Marija Draškić za Insajder kaže da, ukratko rečeno, sada je "nulta“ pozicija, a sud je zapravo saopštio da je odluka o tome šta će biti sa vađenjem srpskog kriptonita na Vladi Srbije čime je loptica prebačena u dvorište premijera Miloša Vučevića.

Foto: Insajder

Iz same odluke suda saznali smo, kako Draškić ističe,  da je inicijativu pokrenula Rio Sava Exploration ( Rio Tinto ) i da je sud doneo odluku bez pokretanja postupka i skraćenim putem.

"I da ono što je najviše čudno, nije zatražio odgovor od Vlade srbije, a to je uobičajeno da se radi. Taj postupak je tako koncipiran, kao kontradiktoran, a trebalo bi da se čuje i izjava, i stav donosioca opšteg akta", podvlači Draškić.

Iako se  iz Obrazloženja odluke Ustavnog suda može zaključiti da ukidanje Uredbe kojom je stopiran projekat ne znači da je ona prva vraćena na snagu. 

"Ustavni sud posebno dodatno ukazuje da se ovom odlukom "ne oživljava“ prethodno doneta Uredba o utvrđivanju PPPPN koja je objavljena u Službenom glasniku RS broj 26/20, pri čemu se Odlukom ne zadire ni u ustavnu nadležnost, odnosno pravo i dužnost Vlade da utvrđuje i vodi politiku i da, u skladu sa Ustavom i zakonom, odluči o daljoj realizaciji konkretnog projekta“, navodi se u obrazloženju.

U obrazloženju su i izdvojena mišljenja dvojice sudija - jedan je uprkos zamerkama podržao odluku, a drugi nije, između ostalog, i zato što je iz odlučivanja Ustavnog suda isključena javnost.

"Čak je i ovaj sudija Tamaš Korhec, koji je napisao to saglasno izdvojeno mišljenje, skrenuo pažnju da je on proučavao praksu Ustavnog suda za ovih osam godina, da se apsolutno nikada nije desilo da sud donosi utvrđujuću odluku, znači da utvrđuje da jedan opšti pravni akt nije u saglasnosti sa Ustavnim zakonom, a da nije zatražio mišljenje, odgovor donosioca toga akta", podvlači sagovornica Insajdera.

Strogo pravno gledano Ustavni sud kaže da Vlada nije postupila u skladu sa Ustavom i zakonom kada je donosila odluku o ukidanju Uredbe o Prostornom planu za projekat "Jadar“, rekao je za Insajder i profesor Ustavnog prava Pravnog fakulteta u Novom Sadu Slobodan Orlović te dodao da je Ustavni sud "zadenuo politiku u pravnu formu“.

Kako je istakao, Vlada u narednom periodu nema formalnih smetnji i ”može da donese sasvim novu uredbu“, a takođe i "Prostorni plan može da se menja u veoma kratkom roku“.

Međutim, Draškić posebno ističe ono što njoj kao bivšoj sudiji Ustavnog suda smeta. A to je, kako navodi, veoma skromno obrazloženje meritornog dela sudske odluke.

"Sud celo to obrazloženje svodi samo na činjenicu da Vlada nije mogla da ukine prethodnu uredbu o prostornom planu za Jadar samo na osnovu te, kako su rekli, prolongirane uznemirenosti građana. I smatraju da je trebalo da uradi nešto drugo, ali to nije jasno iz odluke, tako da je meni taj deo odluke meritoran i potpuno nejasan suštinski. Šta je to što je Vlada propustila da uradi, to nam Ustavni sud nije rekao", jasna je Draškić.

Odgovarajući na naše pitanje da li je Ustavni sud mogao da postupi drugačije i zatraži odluku Vlade, Draškić kaže da je tako i koncipiran postupak i da su trebali to da urade. Međutim, sada ne postoji pravni lek na odluku Ustavnog suda pa da se utvrdi da je to nešto što bi bilo slično nekoj apsolutno bitnoj povredi postupka kako postoji u parničnom  ili u krivičnom postupku. 

To je jedan specifičan postupak, smatra sagovornica našeg portala i dodaje da sama činjenica da se to nije dešavalo u praksi ranije malo skreće pažnju, izaziva sumnju zašto se tako postupilo. Posebno kada se uzme u obzir da je Ustavni sud sve radio daleko od očiju javnosti, a samu odluku je doneo ne odgovarajući na novinarska pitanja o tome da li je sednica uopšte zakazana ili ne i to u danu kada su protivnici i ekološki aktivisti protestovali ispred zgrade suda.

"Pogledajte primer Ustavnog suda Hrvatske, gde predsednik suda svaki put kada se radi o nekoj odluci koja je izazvala veliku pažnju javnosti, izađe na konferenciju za štampu, odgovara na pitanja novinara, objašnjava stav Suda. Vi možete s tim da se složite ili ne složite sa argumentima suda, ali oni se jasno i javno iznesu. Toga ovde nema", komentariše Draškić.

Nema načelno kada govorimo o pravosuđu  poslednjih godina, ali ima mišljenja dvojice sudija o Odluci koja kaže: Utvrđuje se da Uredba o prestanku važenja Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar” ("Službeni glasnik RS”, broj 8/22) nije u saglasnosti sa Ustavom i zakonom.

"U slučaju da Vlada ostane pri ovoj svojoj odluci, da nema tog projekta, da želi stvarno da ukine tu uredbu o prostornom planu za "Jadar", da bi u tom slučaju drugoj strani, znači ovoj kompaniji Rio Sava, ta odluka mogla da posluži kao argument u nekom eventualnom sudskom ili arbitražnom postupku, a mi ne znamo kakve je obaveze Vlada preuzela. I ako je preuzela neke obaveze, onda je ova odluka vrlo štetna. Ni u Škulićevom izdvojenom mišljenju opet nema ni reči o samom meritumu odluke. Zašto je takva odluka Vlade, bez obzira što ne posmatramo sve ove procesne nedostatke, zašto oni smatraju da je ona neustavna i nezakonita?! Ako Vlada utvrđuje politiku i vodi politiku,  ne vidim šta je u tom zakonu o proceni uticaja na životnu sredinu bilo sporno, odnosno šta je taj zakon, u čemu je on ograničio Vladu da ne može da donese takvu odluku samo zbog toga što je uznemirena javnost", jasna je Draškić.

Ustavni sud nam je zapravo saopštio da je odluka na Vladi, ponovo a sad je nulta pozicija. Vlada je ta koja će morati da kaže kojim putem ide kada je reč o vađenju litijuma u dolini Jadar.

Podsećamo, novinari Insajdera su pitali premijera Vučevića o temi koja je aktuelna poslednjih nekoliko godina. Prema njegovim rečima, korišćenje ruda i minerala koje Srbija ima i koje koristi od srednjeg veka do danas, predstavljaju ekonomski potencijal i šansu za razvoj države.

"Vlada Republike Srbije nije donela nikakvu odluku i ja ne mogu da prejudiciram bilo šta što može da se desi u narednom periodu. Kada budemo otvarali proces, ili kretali da pričamo o tome mi ćemo vrlo jasno obrazložiti zašto smo nešto uradili“, istakao je Vučević.

"Obrazloženje Ustavnog suda je skromno i nedostatno, nedovoljno da nas uveri da je Vlada u nečemu pogrešila što je uredbu ukinula 2020. Ozbiljni su nedostaci i tog postupka i tog merituma odluke", podvlači Draškić.

Vlada Srbije je 20. januara 2022. godine stopirala projekat Jadar i poništila sva dokumenata sa kompanijom Rio Tinto.

"Stavili smo tačku na Rio Tinto u Srbiji. Ugovore nikada nismo imali, kao što smo više puta i rekli", izjavila je tadašnja predsednica Vlade Srbije Ana Brnabić.

Prema njenim tadašnjim rečima, Rio Tinto više nije imao nikakva prava na istraživanje litijuma i bora u Srbiji.

U javnosti su iznošenja mišljenja da je to urađeno mimo zakona dok je Rio Tinto saopštio da je izuzetno zabrinut zbog izjave premijerke  Brnabić da je ukinut prostorni plan za Projekat “Jadar”, kao i da se poništavaju svi upravni akti u vezi sa projektom.

"Tokom našeg rada na Projektu "Jadar“, uvek smo poštovali zakone Republike Srbije“, saopšteno je iz kompanije. Važno je napomenuti da su još tada istakli da Rio Tinto razmatra pravne osnove za donošenje ove odluke i "implikacije koje ona može imati na naše aktivnosti i naše ljude u Srbiji“.

Sada, kompanija Rio Tinto se "vraća na velika vrata" i sa pravnim argumentima u žižu javnosti.

Foto: Insajder

Nedavni protest ispred Ustavnog suda kada su ekološki aktivisti simbolično stavili lanac i katanac na vrata te ustanove, kao ni protest održan u Loznici na Vidovdan, 28. juna do sada nisu pomogli protivnicima otvaranja rudnika u Gornjim Nedeljicama da ostvare svoje ciljeve. 

Naprotiv, vlast ih apsolutno ignoriše sa zahtevom da se uvede zakonska zabrana primenjenih geoloških istraživanja i eksploatacije bora i litijuma u Republici Srbiji sa rokom od 40 dana, kako se čulo sa protesta održanog u Loznici.

"Ne bude li zakon usvojen, blokiraćemo Srbiju 41. dan. Nećemo maltretirati ljude. Blokiraćemo ključne tačke, železnice i puteve”, bila je glavna poruka sa protesta ekoloških udruženja u Loznici koju je saopštila Marijana Petković iz udruženja “Ne damo Jadar”.

Svega nekoliko dana kasnije Ustavni sud rekao je svoje. Na potezu je Rio Sava odnosno Rio Tinto koji je više puta isticao da neće odustati od projekta "Jadar".

Izvor: Insajder