Stanje zgrade Železničke stanice bilo nepoznato, ali se od rekonstrukcije nije odustalo (VIDEO)
U projekat rekonstrukcije zgrade Železničke stanice u Novom Sadu, prema istraživanju Insajdera, krenulo se bez prethodne provere u kom su stanju zatege koje su držale nadstrešnicu, a koje su stare 60 godina.
U kakvom su stanju bile zatege koje su držale nadstrešnicu, u kakvom stanju je zgrada Železničke stanice, koji je rok trajanja ugrađenih materijala – nije znao niko, a krenulo se u projekat rekonstrukcije.
Preduzeće "Infrastruktura železnice Srbije” u čijem je vlasništvu zgrada Železničke stanice u Novom Sadu, nije sprovodila nikakvu kontrolu ni zatega, koje su stajale više decenije dok su istovremeno od Saobraćajnog instituta CIP naručili Idejni projekat za rekonstrukciju zgrade.
Iako se ispostavilo prema zvaničnoj dokumentaciji da nisu imali ni originalni projekat iz 1964. godine od posla rekonstrukcije se nije odustajalo.
Hronologija odgovornosti
Zvanično je sve počelo kada je državno preduzeće "Infrastruktura železnice" 2015.godine definisalo projektni zadatak za izradu studije opravdanosti i idejnog projekta za brzu prugu do 200 km /h.
U njemu se kao zadatak uopšteno navodi: "projekat zgrada i uređenja staničnih kompleksa."
Kao osnov za izradu projekta navodi da je neophodno pribaviti "tehničku dokumentaciju postojećeg stanja infrastrukturnih kapaciteta."
Dva puta reviziona komisija Ministarstva koju čine stručnjaci potvrđuje projektni zadatak.
Niko ni tada ne postavlja pitanje o stanju u kojem se nalazi zgrada karakteristična po zategama za koje je bila pričvršćena nadstrešnica, niti iko postavlja pitanje gde je original projekat zgrade iz 1964.godine i na osnovu čega se onda ulazi u projekat rekonstrukcije zgrade.
Sledeći korak se dešava ubrzo. Železnice angažuju CIP da radi Idejni projekat na osnovu projektnog zadataka i nakon što je završen, on ponovo prolazi Revizionu komisiju Ministarstva.
I zadatak i projekat prošli kontrolu
Reviziona komisija 2020.godine potvrđuje idejni projekat i u tom dokumentu se kaže da je planiran "projekat arhitekture rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade sa spoljnim uređenjem u Železničkoj stanici Novi Sad."
U istom dokumentu kao zadatak se navodi "projekat konstrukcije rekonstrukcije i adaptacije stanične zgrade."
Prema dostupnoj dokumentaciji, Infrastruktura železnice i Ministarstvo su bili dužni da CIP-u dostave sve raspoložive podatke o objektu, uključujući i arhivski projekat iz 1964. godine i izveštaje o stanju objekta nakon sprovedenih kontrola.
"Pružalac usluga ( odnosno CIP) , odgovara za svaku grešku ili propust u izradi dokumenata osim u slučaju da one proističu iz neispravnosti dokumentacije finansijera i Investitora ( odnosno Ministarstva i Železnica)."
Prema analizi dokumentacije ispostavilo se da se CIP najmanje dva puta obraćao Železnicama u februaru 2018. i tražio da im dostave neophodnu dokumentaciju uključujući podatke o arhitektonsko građevinskim objektima. U martu iste godine obraćaju se Upravi za urbanizam grada Novog Sada.
Međutim, iako se u dokumentaciji kao uslov za izradu projekta navodi da je neophodno naći originalni projekat iz 1964, pa se konstatuje da projekat nije pronađen, ali se uprkos tome nastavlja sa projektovanjem.
Ni originalni projekat ni elaborat stanja
Zašto nisu odustali od celog posla ako već nisu dobili svu traženu i neophodnu dokumentaciju iz CIPa nisu odgovorili jer, kako navode, ne žele ništa da govore dok traje istraga.
I idejni projekat je prošao revizionu Komisiju ministarstva koju takođe čine brojni stručnjaci.
I tu nije kraj.
Kineski izvođači radova, skraćeno CRIC I CCCC, angažovani bez tendera po međudržavnom sporazumu, biraju potom kinesku firmu China Railway design corporation i domaći CIP za izradu projekta za građevinsku dozvolu i Projekta za izvođenje.
Projekat ponovo prolazi tehničku kontrolu za koju je angažovana holandska firma Cestra.
Projektanti u idejnom projektu, projektu za građevinsku dozvolu, projektu za izvođenje konstatuju jedno te isto:
"Arhivski projekat za ceo objekat nije nađen".
Uprkos ovome, ni u projektnom zadatku ni u samim projektima nije predviđena provera stabilnosti konstrukcije celog objekta uz objašnjenje da planirana rekonstrukcija ne ugrožava stabilnost konstrukcije.
Prema svemu što se dogodilo, a i na osnovu svih raspoloživih informacija i dokumentacije početak priče je svakako u činjenici da Infrastrukture želenice Srbije nisu sprovodile nikakvu kontrolu objekta koji je star 60 godina, a krenuli su u projekat rekonstrukcije. Svi ostali u nizu su samo ulazili iz greške u grešku. A kakve su sve bile greške, propusti ili zloupotrebe utvrdiće istraga
Novinarka Irena Stević