Stari savski most zatvoren, ali ga građani i dalje koriste: Aktivisti sprečavaju premeštanje (VIDEO)

Odluka da će Stari savski most biti uklonjen, doneta je rešenjem 19. septembra, a od 2. novembra zvanično su počeli pripremni radovi na demontaži. Aktivisti i dalje dežuraju u nameri da spreče premeštanje mosta. Iako je zatvoren, i prema tvrdnjama nadležnih - nebezbedan za kretanje, građani ga i dalje koriste.

Stari Savski most Foto: Srđan Ilić

Iako je Stari savski most zvanično zatvoren za saobraćaj, a gradski prevoz preusmeren, to ne sprečava vozila da put do mosta, ipak pronađu. Iako je gradski sekretarijat saopštio da je kretanje preko njega nebezbedno, građani izgleda nisu zabrinuti.

Direkcija za građevinsko zemljiište odobrila je investitoru da od 2. novembra obustavi saobraćaj preko mosta uz meru privremenog režima saobraćaja oko zone gradilišta. Nejasno je na šta se tačno odnosi privremeni režim, s obzirom na to da  putnička vozila i dalje prelaze most, uprkos preprekama.

Sekretarijat za saobraćaj izdao je rešenje o izmeni saobraćaja u toj zoni.

"Ukoliko se saobraćaj na predmetnoj lokacija odvija u skladu sa privremenim režimom vođenja saobraća tokom trajanja radova na Starom savskom mostu možemo ga smatrati bezbednim. Svako drugačije postupanje, koje se odnosi na kretanje svih kategorija učesnika u saobraćaju, a koje nije u skladu sa privremenim režimom vođenja saobraćaja, počev od 2.11.2024. godine, smatramo suprotno zakonu i nebezbednim“, navode u Sekretarijatu za Insajder.

Na prostoru između Starog savskog mosta i Brankovog mosta, sa novobeogradske strane, pojavilo se gradilište. U javnosti kruže informacije da se na tom mestu priprema teren za demontažu mosta, ali u gradskoj upravi za sada ne odgovaraju na pitanje Insajdera kakvi radovi se tu obavljaju. 

Istoričar umetnosti profesor Branko Dimitrijević  izjavio je u emisiji 3D – nova dimenzija dana, da uklanjanje mosta, bez pronalaženja alternative, nije pametno.

"Suština je da vi pre nego što nađete neku alternativu tom mostu ne možete da ga rušite, to je potpuno van pameti. Građani ne znaju kada će taj novi most eventualno nići. Gde god on da se nalazi. Već postojećem haosu dodajete haos. Činjenica jeste da se sve to radi zbog prostorne celine Beograda na vodi, da tu ne tandrče tramvaj“, izjavio je Dimitrijević za 3D.

Grupa građana, uključujući i aktiviste inicijative "Most ostaje“ svakodnevno dežura u svom kampu kod Starog savskog mosta, kako bi sprečili građevinske mašine da započnu demontažu mosta. Među njima je i Ilija Vučević iz Beograda.

"Ono što je najinteresantnije je da namera gradskih vlasti nije da zatvori most za građane i da ga sruši u nekom skorijem vremenu. Već da ga pretvore u privatni most Beograda na Vodi koji će im služiti isključivo za gradnju. Nakon što su izazvali haos u saobraćaju, zbog čega pate građani Beograda svakodnevno, oni su shvatili da pate i njihova gradilišta koja se nalaze ovde pored nas. Planiraju da most zatvore za građane i da ga otvore za kamione i mešalice gradilišta Beograda na vodi“, rekao je Vučević.

Kada će demontaža Starog savskog mosta započeti i gde će biti prebačen i dalje nije poznato. Među poslednjim  idejama pominje se da će biti premešten na Lido, između Zemunskog keja i Velikog ratnog ostrva, ali ni to nije definitivno. Ministarstvo građevinarstva ne odgovara gde će Stari savski most na kraju i završiti.

Novinarka Ana Mihaljčić