Stekić za Marker: Potpisivanje sporazuma sa Kinom važno, ali stupanjem u EU po automatizmu on prestaje da važi (VIDEO)
"Potpisivanje sporazuma o slobodnoj trgovini Srbije i Kine politički i ekonomski izuzetno je važno i na srednjeročni, i na dugoročni i na kratak rok, ali punopravnim članstvom u EU svi slični sporazumi koje Srbija ima sa nekim zemljama i organizacijama o preferencijalnom izvozu i uvozu, po automatizmu prestaju da važe", kaže za Marker doktor Nenad Stekić, naučni saradnik Instituta za međunarodnu politiku i privredu
"U pitanju je jedan dokument kojim se ne može pohvaliti veliki broj zemalja u svetu. U Evropi takav sporazum imaju samo Švajcarska i Island. Švajcarska od 2017. godine, Island od 2019. godine. Širom sveta postoji samo nekoliko zemalja koje uživaju status preferencijalnog partnera Kine: Indonezija i Singapur, dve izuzetno moćne privrede, a veoma je interesantno da Južna Koreja ima sličan sporazum, ali i dve zemlje sa prostora Centralne Amerike Nikaragva i Honduras u kojima Kina ima geopolitičke pretenzije", dodaje on.
Stekić kaže i da je, pored ekskluziviteta, za našu zemlju je od izuzetnog značaja činjenica da će, kako smo čuli iz Pekinga, ovaj sporazum imati dominantan akcenat na poljoprivrednom, odnosno prehrambenom sektoru i na izvozu naših poljoprivrednih proizvoda.
"Čuli smo da je to spisak od čak 10.500 proizvoda koje će naši proizvođači moći da izvoze u Kinu, i čuli smo da će oko 9 hiljada po preferencijalnom tretmanu, dakle bez ikakvih carina ili sa vrlo niskim carinama kineske kompanije moći da uvoze u Republiku Srbiju", naglašava Stekić.
On dodaje i da proces pristupanja Srbije EU koji traje već duže od 10 godina nosi sa sobom izvesne obaveze za države kandidate.
"Kao država možemo da donosimo suvereno odluke u sferi spoljne, bezbednosne i ekonomske politike do onog trenutka kada postanem punopravna članica. Tog trenutka, ne samo ovaj, već i svi slični sporazumi koje Srbija ima sa nekim zemljama i organizacijama o preferencijalnom izvozu i uvozu, po automatizmu prestaju da važe, i to nije ništa novo. Tako da su sve države članice EU dužne da poštuju jedinstvenu politiku. Tu ne vidim nikakvo iznenađenje, osim toga da se možda šalje neka vrsta pogrešnih signala prema Zapadu iz Beograda činjenicom da smo sada potpisali taj sporazum, a da zapravo već imamo najave juče iz Tirane da bi ceo Zapadni Balkan mogao da postane deo EU u 2030. godini. Postoji opšti princip koji kaže da su države kandidati dužne da se progresivno prilagođavaju ne samo bezbednosnu i spoljnu politiku, već i ostale sektorske politike koje se sprovode na nivou EU", rekao je Stekić.
Stekić dodaje i da postoji floskula da je Srbija takozvani „mali šampion“ kada je u pitanju saradnja sa Kinom, u odnosu na 16 zemalja koje su do sada učestvovale u specifičnom multilateralnom formatu saradnje država centralne i istočne Evrope sa Kinom.
"Srbija u daljem razvoju odnosa sa Kinom ne može više ništa preterano da postigne, imajući u vidu da je ovo vrhunac tog „čeličnog prijateljstva“ sa obe strane. Mislim da je ta inicijativa do sada donela dosta dobrog Srbiji, ali da od nas kao male države ne zavisi kakva će biti njena budućnost“, zaključuje Stekić.
Izvor: Insajder