Studenti Filozofskog fakulteta u Novom Sadu: Moralna odgovornost da budemo uz svoje kolege
Studenti Univerziteta u Novom Sadu nastavljaju blokade na pojedinim fakultetima, zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici 1. novembra u kojoj je poginulo 15 ljudi, dok su dve osobe teško povređene. Blokade će trajati sve dok se ne ispune zahtevi studenata - objavljivanje čitave dokumentacije o rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbi protiv uhapšenih i privedenih na protestima, krivične prijave i procesuiranje onih koji su napadali studente i profesore na blokadama i njihovo razrešenje ukoliko se utvrdi da su na funkcijama.
Pored Filozofskog fakulteta koji je prvi blokiran, studenti Akademije umetnosti u Novom Sadu započeli su danas blokadu ove ustanove, a Prirodno-matematički fakultet najavio je početak blokade u petak u 11:52 časova - vreme kada se srušila nadstrešnica na Železničkoj stanici.
U razgovoru za Insajder studenti koji blokiraju Filozofski fakultet, kažu da je njihova moralna odgovornost da se pridruže kolegama u ovoj akciji.
“Gledano kroz istorijski presek studenti su uvek bili nositelji promena i nositelji revolucije. Smatram da u ovom kritičnom momentu, kada se javlja potreba za promenom da je naša odgovornost da budemo tu i da budemo prvi koji ćemo dignuti glas za promenu. Moje prisustvo ovde nije ništa više od odgovornosti kao studenta i kao mlade osobe čije sutra zavisi od ove situacije”, rekao je Uroš Antić, student Medicinskog fakulteta u Novom Sadu.
Studentkinja Filozofskog fakulteta Ana Radovanović smatra da je važno da studenti izraze solidarnost i budu na okupu.
“Tu sam kao studentkinja da podržim sve svoje kolege i jako mi je drago što su profesori prepoznali značaj čitavih ovih studentskih pobuna, odnosno demonstracija i sve dok su studenti pokretač, mislim da ovo može izaći na neku dobru stvar”, kaže Ana Radovanović, studentkinja Filozofskog fakulteta.
Na blokadi koja je započeta 2. novembra u 13 časova do sada nije bilo incidenata. Studentima je obezbeđen prostor za spavanje, kao i učenje, a veliki broj građana je isakazao solidarnost donošenjem hrane, higijenskih proizvoda i posteljine.
Pavle Hrnčić govori za Insajder zašto se on pridružio blokadi.
"Moja neka moralna dužnost kao bivšeg studenta Filozofskog fakulteta jeste da stanem uz pravdu. Ovde su kolege sa svih smerova, svih nivoa studija, zato sam tu, zato što hoću da budem solidaran i da izrazim neki bunt i nezadovoljstvo na reagovanje državnih institucija na tragediju koja se dogodila pre mesec dana”, kaže Pavle Hrnčić, student Akademije umetnosti u Novom Sadu.
Profesori uz studente
Studentima koji blokiraju ovaj fakultet u Novom Sadu pridružili su se i neki od profesora, a Odsek za medijske studije i Odsek za anglistiku saopštili su da u znak solidarnosti neće držati onlajn nastavu tokom trajanja blokade.
“Veliki broj kolega odlučio se da ne prihvati ovaj model držanja onlajn nastave, zato što mislim da bismo time obesmislili ovu blokadu za koju i te kako ima povoda. Ja sam ovde sva tri dana dolazio, razgovarao sa studentima. Mislim da oni vrlo precizno, jasno, elokventno umeju da izraze to zbog čega je došlo do ovih blokada i ja mislim da je ovo zapravo jedan od najsvetlijih dana u istoriji Filosofskog fakulteta. Dakle, ovo pokazivanje otpora, kritičkog mišljenja i spremnosti na borbu za neke ideje za koje kao društvo u celosti treba da se zalažemo”, izjavio je Stefan Janjić, docent na Odseku za medijske studije.
Jelena Kleut, vanredna profesorka na Odseku za medijske studije, kaže da za profesore sa ovog odseka nije bilo dileme da li će da stanu uz svoje studente.
“Kao što i studenti doživljavaju ovo svojim fakultetom, tako i ja ovo doživljavam svojim fakultetom. Ovo je moja kuća, ona nije blokirana od mene, ona je blokirana sa veoma specifičnim zahtevom. Ovo je jedan mali gest da kažemo nismo zastrašeni, tu smo”, saopštila je Kleut.
Novinarke Teodora Ćulibrk i Nina Jović