Sudija Vrhovnog suda u penziji za Marker razgovor: Izvršna vlast oduvek želi da vlada pravosuđem (VIDEO)

Već trideset godina sudije u Srbiji se suočavaju sa izazovima, rekla je u emisiji „Marker razgovor” Radmila Dragičević Dičić, sudija Vrhovnog suda u penziji i potpredsednica Međunarodne komisije pravnika.

Radmila Dragičević Dičić, sudija Vrhovnog suda u penziji i potpredsednica Međunarodne komisije pravnika. Foto: Insajder

Već trideset godina sudije u Srbiji se suočavaju sa izazovima, rekla je u emisiji „Marker razgovor” Radmila Dragičević Dičić, sudija Vrhovnog suda u penziji i potpredsednica Međunarodne komisije pravnika. 

„U ovoj državi stalno izvršna vlast želi da vlada pravosuđem, želi da utiče na naše odluke, posebno u krivičnim predmetima”, kaže Dragičević Dičić i navodi da je prvi izazov sa kojim se suočila u svojoj karijeri bio devedesetih godina kada su mlade sudije bile zloupotrebljene da „mimo svoje volje ponište izborne rezultate”.

Podseća da je tada osnovano Društvo sudija, i da borba tada započeta još nije završena. 

Kako navodi, sudija svoj posao treba da obavlja u sudnici, kao i da nosi teret svojih presuda. 

„Biti dobar sudija u Srbiji je pitanje patriotizma. Sudija mora da zapamti da na kraju svake presude stoji njegov potpis, i da će za 10 godina neko čitati tu presudu”, kaže Dragičević Dičić.

Ona je u emisiji „Marker razgovor” ocenila i da je javnost veoma važna, ali da se ranije na komunikaciju sa građanima više obraćalo pažnje. 

„Mi kao sudovi i tužioci moramo da dajemo informacije pre nego što ih daju tabloidi ili druge novine, a ne da sebe dovedemo u situaciju da se branimo od neke lažno plasirane vesti ili nekog napada već da delujemo proaktivno sa tačnom, blagovremenom i opširnom informacijom. Ne možemo, naravno, da dajemo sve informacije”, objašnjava Dragičević Dičić. 

O borbi protiv organizovanog kriminala: „Posao sudije Specijalnog suda bio je pritisak, ali i izazov”

Sudija Vrhovnog suda u penziji Radmila Dragičević Dičić bila je i jedna od prvih sudija Specijalnog suda, a za „Marker razgovor” navodi da je to istovremeno bio i pritisak i izazov.  

„Postojala je pre svega želja da se raščisti sa kriminalom koji je ušao u sve pore sistema, što smo mi kao sudije osećali. Verovali smo i uspeli smo u tim našim predmetima, u onoj meri u kojoj su predmeti dostavljani i dati nama, i u meri u kojoj su optužnice formirane”, ističe Dragičević Dičić.

Podseća da je postojao pritisak javnosti ali i tadašnjeg ministra pravde koji je rekao da nema potrebe da postoji Specijalni sud jer svi mogu da sude takve predmete. Ističe, ipak, da taj pritisak na njih „nije imao nikakvo dejstvo”.

„Sami smo se oduprli pritisku zato što smo mi na kolegijumima i sednicama pisali saopštenja, naša sudija i portparolka Maja Kovačević je često izlazila u javnost i govorila šta i kako radimo. Taj pritisak na nas nije imao nikakvo dejstvo, mi smo uvodili novi zakon i specijalne metode”, kaže Dragičević Dičić i navodi da je i danas potrebno menjati zakone jer organizovani kriminal napreduje, a borba protiv njega „traje i trajaće”. 

O suđenju za ubistvo premijera: „Ono što je bilo u optužnici – mi smo dokazali”

Govoreći o ubistvu premijera Zorana Đinđića koje se dogodilo pre tačno dvadeset godina, sudija Vrhovnog suda u penziji Radmila Dragičević Dičić navodi da je pitanje sudske istine - pitanje optužnice.

„Ja sam ubeđena u to da je dokazano ono što je presuđeno u vezi sa izvršiocima koji su osuđeni tom presudom. Nedostaje politička pozadina, ona je morala da bude u optužnici”, kaže Dragičević Dičić.

Objašnjava, međutim, da u optužnici nikada ne može da stoji cela politička pozadina jer je u pitanju „atmosfera koja je stvorena u to vreme - da je tako lako ubiti premijera”.

„Ono što je bilo u optužnici, mi smo dokazali. Mi ništa kao sud nismo mogli više da utvrđujemo i dokazujemo. To je bila volja države, odnosno policije i tužilaštva, službi državne i vojne bezbednosti”, kaže i podseća da se tada odustalo od krivičnog gonjenja protiv nekih lica.

O slučaju Ćuruvija: „Opet imamo tragove službi”

Radmila Dragičević Dičić, sudija Vrhovnog suda u penziji, navodi da će presuda u slučaju ubistva novinara Slavka Ćuruvije biti veliki test za pravosuđe. 

„Slučaj Ćuruvija je specifičan zbog dokaza i što traje toliko dugo. Smatram da kako je odrađen taj predmet, opet nekako imamo tragove službi koje su radile na dokazima, u smislu da ih ne bude. To je očigledno", smatra Dragičević Dičić. 

Prema njenim rečima, kao što nikada nije kasno da nečija nevinost bude dokazana posle mnogo godina, tako nije kasno ni za ovaj postupak. 

„Kad nešto dođe pred sud, kad tužilac iznese predmet pred sud, pitanje je postojanja dokaza, ne govorim samo o tom predmetu, pitanje je zakonitosti tih dokaza. Nije pitanje da li sud ima snage ili mogućnosti. Sud će sada morati da presudi. I sad je samo pitanje ubeđenja suda u dovoljnost dokaza za i protiv osuđujuće odluke”, navodi Dragičević Dičić.

O premeštaju tužiteljki: „Urušen ugled tužilaštva”

Radmila Dragičević Dičić osvrnula se i na aktuelna dešavanja u tužilaštvu – premeštaj dve tužiteljke koje su radile na krivičnom predmetu EPS. Kako kaže, takvih slučajeva je ranije bilo unutar tužilačke organizacije, ali je novost što su se tužiteljke oglasile.

„Ugrožen je ugled tužilaštva zato što se na takav način rešavaju sukobi unutar tužilaštva, što su tužiteljke izložene različitim napadima i strahuju da će tek biti izložene još većim napadima. Na neki način, odgovor javnosti i to što se javnost našla na ulici nije najbolje rešenje, ali jeste nešto što će da podstakne ljude da razmišljaju”, zaključuje i dodaje da kada su tužioci, sudije i advokati na ulicama znači da „nešto u sistemu nije dobro”.

Izvor: Insajder