Sukob Irana i Izraela - mogućnost eskalacije (VIDEO)

Višedecenijski sukob regionalnih sila – Irana i Izraela – ušao je u novo poglavlje; prvi put u istoriji Iran je direktno napao najvećeg rivala, kao vid odmazde za bombardovanje iranskog konzulata u Siriji. Iako u znatnoj meri neuspešan, očekuje se neka reakcija na iranski napad, što region može da uvede u začarani krug međusobnih odmazdi. Hladnije glave u sukobu nastupaju izraelski saveznici – pozivaju Tel Aviv da se uzdrži od osvete.

Izraelski PVO sistem "gvozdena kupola" gađa iranske dronove, foto: Tanjug/AP Photo/Tomer Neuberg

Dve nedelje se čekalo da se vidi kako će Iran reagovati na izraelsko bombardovanje iranskog konzulata u Damasku, kada je ubijen visokopozicionirani oficir Iranske revolucionarne garde. Iran je odgovorio direktnim napadom na Izrael – ispaljeno je stotine dronova i balističkih raketa, međutim, Izrael je bio spreman - većina projektila je oborena pre nego što je stigla do ciljeva.

"Ovaj napad je pokazao prvi put u istoriji da je došlo da direktnog sukoba Irana i Izraela i s te strane ne treba uzimati naivno taj događaj. Postoji mogućnost eskalacije, ali ja bih rekao da ona zavisi od odgovora Izraela. Ako Netanjahuov režim bude odgovorio, treba očekivati još jednu jaču reakciju Irana na celokupnom prostoru koji može da eskalira ne samo tu - već i u celom regionu gde postoji potencijal za sukob", izjavio je za Marker Nikola Marković, istraživač na Institutu za međunarodnu politiku i privredu.

Iako je direktan napad Irana na Izrael novo poglavlje u višedecenijskom posredničkom ratu dve regionalne sile, napad kao takav je daleko od najvećeg. Pre tri godine, libanski Hezbolah ispalio je oko 4.000 raketa na Izrael, Hamas tokom terorističkog napada u oktobru prošle godine oko 5.000 raketa, a Iran je, zajedno sa dronovima, na Izrael poslao oko 400 projektila.

"Iran je hteo da pokaže i svom stanovništvu i muslimanima u svetu da neće ćutati na napada na njihovu ambasada jer ambasada je teritorija te države u inostranstvu i Iran je morao da odgovori na provokacije Izrael kada je napadnut konzulat u Damasku do sada, kada je izvršen napad", naveo je Marković.

Izrael je nuklearna sila, a njegova vojska jedna je najbolje organizovanih u svetu. Posle iranskog napada, Izrael je poručio da će odgovoriti, uprkos tome što ga je Amerika, njegov najbliži saveznik, pozvala na uzdržanost. Dok se čeka da se vidi koji će potez povući Tel Aviv, sukob se vratio na polje diplomatije, u Ujedinjene nacije.

"Iran i njegove ambicije o svetskoj dominaciji moraju da budu zaustavljene pre nego što bude kasno; dok regionalni sukob ne preraste u svetski rat. Iranski napad, eskalacija bez presedana, pokazatelj je šta se desi kada se oglušimo o upozorenja", izjavio je Gilad Erdan, ambasador Izraela u Ujedinjenim nacijama 

"Operacije Irana su u skladu sa  njegovim pravom na samoodbranu, koje je određeno Poveljom UN-a. Naša operacija je bila neophodna, a mete su bila vojna postrojenja kako ne bi došlo do eskalacije", izjavio je Amir Said Iravani, ambasador Irana u Ujedinjenim nacijama.

Napad Irana na Izrael dao je dodatnu dimenziju višedecenijskom sukobu – pokazalo se koliki je uticaj Irana u regionu preko posredničkih organizacija – Izrael je gađan i iz Iraka, Jemena i Libana - ali i da snaga Izraela proizlazi pre svega iz savezništava; odmah po poletanju raketa, poleteli su i francuski, britanski, američki avioni koji su projektile obarali pre nego što su stigli do Izraela.

Izvor: Insajder