Svakodnevica Srba na Severu KiM: “Opasno približavanje nemogućem”

Sever Kosova i Metohije je od kraja rata 1999. godine bilo mesto koje je ostalo većinski srpsko i odakle Srbi nisu bili proterani. Ali, od dolaska kosovskog premijera Aljbina Kurtija na vlast, sve više jednostranih poteza Prištine bez dogovora sa međunarodnom zajednicom, doveli su do tihog iseljavanja Srba sa tog prostora. Oni koji ostaju, pokušavaju da se prilagode, čekajući da neko konačno počne da rešava probleme iz svakodnevnog života.

Protest porodica mladića uhapšenih u Severnoj Kosovskoj Mitrovici Foto: Tanjug/Dopisnik KiM/ Milan Miličević

 Od početka ove godine Priština je ugasila većinu srpskih institucija, ali im nije ponudila prihvatljivu alternativu, koja bi im pomogla da reše probleme koji su nastali gašenjem srpskih institucija.

“Rešenje nije na mikro nivou. Moj je osećaj da je srpski korpus na severu toliko nepovratno izgubio, da će promena možda da se dogodi u kontekstu masivnih geopolitičkih promena. Sve na nekom nižem nivou poput briselskog dijaloga, nema efekta. U međuvremenu, prilagođavanje je jedini način da se opstane, pa ko izdrži”, kaže za Insajder Ivana Vanovac, novinarka iz Kosovske Mitrovice.

Promene koje su usledile posle niza jednostranih akcija Prištine, dovele su do mnogo većeg upliva kosovskih institucija na Sever Kosova i Metohije, uz pomoć specijalnih jedinica kosovske policije.

“Kosovska Mitrovica nije grad kakav ste poznavali. Albanci su sada svuda - u trgovini, ugostiteljstvu, otvaraju se pojačano i neke nove mikrofinansijske institucije. Ali nije to cela muka.  Izgradnja policijskih baza, čitavih mikronaselja specijalne policije na Severu, ukidanje dinara, zatvaranje srpskih banaka, obustava dopremanja lekova, srpske robe, štampe, knjiga, udžbenika, pošte… uklanjanje čak i nacionalnih simbola, strepnja za zdravstvo, školstvo načelno sa univerzitetom, zabrana sportskih dešavanja, uzurpacija najvitalnijih infrastrukturnih objekata, preregistracija, vađenje novih dokumenata, hapšenja... Sve to mi plaćamo - što novcem što živcima.  Samo vam iz glave nabrajam strahote koje se ovde dešavaju i koje javnost u užoj Srbiji ne stigne da primeti i ove stvari promiču mimo njih, a beskrajno su važne”, objašnjava Vanovac.

I dok su poslednje srpske institucije koje su ugašene - privremeni organi opština, koje su izdavale srpska dokumenta poput izvoda iz matične knjige rođenih, umrlih, venčanja, razvoda… Niko nije ponudio rešenje, kako će do tih dokumenata sada dolaziti Srbi, ali i Albanci koji naprimer zbog zatvaranja PIO Fonda i Pošta Srbije imaju problem kako da dođu do penzija ili socijalne pomoći.

“To niko ne može da kaže. Pretpostavka je da će se ti servisi izmestiti na Jarinje ili eventualno u Rašku. I neophodno je učiniti to što pre, jer život ne staje. A, težina srpske svakodnevice se opasno približava nemogućem“, rekla je za Insajder Ivana Vanovac.

Izvor: Insajder