Sve manje šansi da se Srbi vrate u kosovske institucije (VIDEO)
Prekosutra se održava referendum za smenu gradonačelnika Albanaca u četiri većinski srpske opštine na severu Kosova i Metohije. Ništa neobično, osim što će Srbi bojkotovati referendum, a još uvek se ne zna ni gde će biti biračka mesta. Ono što je takođe problematično je što na kosovu ne postoji zakon o referendumu, već samo nedavno doneta uredba, za koju se ne zna da li je ustavna. Za to vreme srpska zajednica na severu Kosova i Metohije skoro da nema nijednog predstavnika u četiri lokalne Skupštine, policiji, sudstvu.
U nedelju će u četiri većinski srpske opštine na severu Kosova i Metohije, biti održan referendum o smeni gradonačelnika severnog dela Kosovske Mitrovice, Zvečana, Leposavića i Zubinog Potoka. Kako danas stoje stvari – Srbi koji su peticijom inicirali njihovu smenu -na referendum, neće izaći, jer tvrde da se povećao broj birača u spiskovima a negoduju i zbog postavljanja kamere na biračkim mestima. Osim Srpske liste koja ima podršku zvaničnog Beograda, bojkotu referenduma pridružile su se i ostale srpske partije:
“Birački spiskovi ne odslikavaju relano stanje na terenu. Primećujemo u poslednjim mesecima povećan broj Albanaca na biračkim spiskovima. Za dva meseca u periodu od januara do marta 2024. u svim opštinama na severu, broj birača se nesrazmerno više povećava nego za period od aprila do decembra 2023. Za tih osam meseci se na severu KiM broj birača povećao za 329, a za dva i po meseca 2024. povećao se za 824.“ – rekao je Zlatan Elek predsednik “Srpske liste”.
Opozicione stranke Srba će takođe bojkotovati referendum, ali I smatraju da ima krivice i Srpske liste.
“Sami inicijatori, odnosno Srpska lista koja je pozivala građane da potpišu peticiju i obećavala im da će na taj način moći da smene nelegitimne gradonačelnike, takođe u par navrata smo mogli čuti i od predsednika Srbije Aleksandra Vučića koji je govorio kako je izigran od strane međunarodne zajednice, jer je računao da će na taj način moći da smeni, sada vidimo da je to apsolutno nemoguće. Njihovo povlačenje i samo procesa deluje jako neozbiljno i šalje veoma lošu poruku. “, rekao je Milija Biševac iz Srpskog narodnog pokreta za Insajder.
Situaciju komplikuje i činjenica da se još ne zna ko će biti u opštinskim izbornim komisijama, kako i gde će biti postavljene kamere na kojima Priština insistira, ali i gde će biti biračka mesta. Škole koje funkcionišu u srpskom sistemu, a gde se održavaju svi izbori, nisu dale saglasnost da se u njima održi referendum. Tako je bilo i prošle godine, kada su Srbi takođe bojkotovali lokalne izbore, pa su postavljani kontejneri, neretko pored puta:
"Neuspeh na referendumu će svakako produžiti agoniju srpskog stanovništva tj. nastaviće se ova situacija sa nefunkcionalnim ili polufunkcionalnim institucijama, ali pre svega neučešće većinski srpskog stanovništva u političkim procesima. I u procesima donošenja odluka na lokalnom nivou.“ – kaže za Insajder Marko Milenković iz NVO “Nova socijalna inicijativa” iz Leposavića.
Izlazak iz kosovskih lokalnih institucija novembra 2022e, potom bojkot izbora prošle godine, zatim peticija za smenu gradonačelnika izabranih na tim izborima, pa novi bojkot referenduma za smenu tih istih gradonačelnika. Sve to je ostavilo Srbe van kosovskih institucija, dok je srpskih sve manje:
"U ovim okolnostima, iako budemo imali nastavak akcija i politika kosovske vlade koje se doživljavaju kao represivne i koje se doživljavaju kao da nisu u interesu srpske zajednice, već u cilju ili proterivanja srpske zajednice ili činjenja da Srbi više ne budu politički faktor na Kosovu, vrlo je teško očekivati da će Srbi u ovakvim okolnostima se ponovo uključiti u političke procese na Kosovu.“ – objašnjava za Insajder direktorka NVO “Nova socijalna inicijativa” iz Kosovske Mitrovice Jovana Radosavljević.
Razlozi za izlazak iz kosovskih institucija pre godinu, su nepromenjeni i situaciju nisu promenili ni pregovori u Briselu, ni prihvatanje evropskog plana za rešavanje kosovskog problema.
"A ono što moram da naglasim da je jako teško motivisati lokalnu zajednicu da učestvuju u ovom lokalnom referendumu, ali i u bilo kojem drugom procesu koji ima vid reintegracije, dok se ne ispune oni uslovi koji su postavljeni 5. novembra 2022. godine, a oni se primarno odnose na prisustvo specijalnih jedinica Kosovske policije, ali i formiranje zajednice opština sa srpskom većinom, za koju do sada nikakav progres, odnosno nikakvu inicijativu od strane Prištine nismo videli.“, rekla je Jovana Radosavljević za Insajder.
Gradonačelnici i odbornici Albanci koji su izabrani pre godinu, osvojili su vlast na izborima na koje je izašlo samo 3 odsto.
U međuvremenu, na severu je prisustvo kosovskih specijalaca uvećano a obavljenja je i eksproprijacija privatnog i društvenog zemljišta, na kome su izgrađene policijske baze.
Izvor: Insajder