Sve manje vremena za ispunjavanje preporuka ODIHR-a i zahteva opozicije (VIDEO)

Svega pet nedelja do novih izbora, opozicija i vlast se nisu pomerili sa mrtve tačke, kada je u pitanju jedan od tri ključna zahteva opozicije vezanih za izborni proces. Nema dogovora oko načina izveštavanja medija tokom izbornog procesa.

ODIHR, izbori u Srbiji, ilustracija

Četiri meseca od izbora, čekamo da Regulatorno telo za elektronske medije (REM) objavi ključni deo monitoringa o izveštavanju medija tokom kampanje, dok poslanici vlasti i opozicije održavaju sastanak sa predstavnicima Radio televizije Srbije (RTS) i Radio televizije Vojvodine (RTV), ali bez predstavnika javnih servisa. 

Tako ostaje nejasno kako vlast namerava da ispuni preporuke OEBS-ove Kancelarije za demokratske institucije i ljudska prava (ODIHR) i zahteve opozicije, vezane za medijsko izveštavanje tokom izbornog procesa.


Ni četiri meseca posle izbora, Savet REM-a nije objavio ključni deo monitoringa o izveštavanju medija tokom kampanje u decembru. Deo koji nedostaje je nadzor nad izveštavanjem četiri komercijalna televizije sa nacionalnom frekvencijom - TV Pink, TV Hepi, TV Prva i TV B92. 

Dok opozicija upravo te televizije vidi kao dominantno naklonjene vlastima, na njih su se delimično odnosile i preporuke ODIHR-a. Međunarodni posmatrači u izveštaju preporučuju REM-u,  da „agilnije izriče mere medijima“, zbog kršenja zakona tokom izbornog procesa. Predsednica Saveta REM-a, Olivera Zekić, za Insajder najavljuje da će monitoring biti objavljen „posle praznika“. Stručnjak za medije i profesor novinarstva u penziji Rade Veljanovski toliko odlaganje smatra nedopustivim.

„To je apsolutno nedopustivo, ali javna je tajna da je to zato da oni, kada bi bili iole objektivni, morali da prikažu da ti mediji koji imaju dozvolu za nacionalno pokrivanje nisu svoj posao uradili u skladu sa zakonom, u skladu sa preporukama ODIHR-a i u skladu sa praksom demokratskog sveta. Oni to izbegavaju i naravno, strašno je teško ući u sledeći izborni period, a da nemate te izveštaje“, kaže za Insajder Rade Veljanovski, profesor Fakulteta političkih nauka u penziji.

Zamerke na rad medija neke su od ključnih argumenata opozcije. U jednom od tri ključna zahteva, opozicija od vlasti traži da javni servisi izveštavaju nepristrasno, objektivno, profesionalno i odgovorno kao i da sa svi učesnici izbornog procesa budu ravnomerno predstavljeni. Tim povodom, sa predstavnicima RTS i RTV, vlast i opozicija u Skupštini za danas su zakazali sastanak, ali se predstavnici dva javna servisa nisu pojavili. Zatražili su,ipak, da se sastanak odgodi za ponedeljak ili utorak kao i da budu obavešteni o temama sastanka, kako bi se adekvatno pripremili.

“Taj sastanak je odložen za ponedeljak. Ono što je moja koleginica Biljana Đorđević rekla na tom sastanku jeste da je to proizvod odugovlačenja SNS, u kom sada očigledno već učestvuju i javni servisi jer je ovaj zahtev bio iznet još 1. aprila i bilo je dovoljno vremena da se taj sastanak organizuje, tako da je neopravdana ova vrsta odlaganja. Naravno, mi ćemo na tom sastanku učestvovati i podneti sve zaheteve u odnosu na RTS I RTV koje smo i planirali”, izjavila je poslanica Zeleno – levog fronta, Jelena Jerinić.

 Od novih lokalnih izbora u Beogradu i još 87 gradova i opština u Srbiji deli nas još svega pet nedelja. Za sada su vlast i opozicija postigli  dogovor u vezi sa izmenama Zakona o prebivalištu, kojima bi se izbeglo prekrajanje izborne volje selidbom birača. Kada su u pitanju način i nadzor izveštavanja medija - ispunjenje tih zahteva ali i profesionalnih standarda je daleko.   

Izvor: Insajder