Sve više registrovanih poljoprivrednika, čak i na Vračaru, sa pravom na jeftinije gorivo (VIDEO)

Od marta, kada je Vlada Srbije uredbom omogućila jeftinije gorivo za poljoprivrednike, značajno je porastao broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava, pokazuju zvanični podaci koje su prikupili novinari Insajder televizije. Broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava uvećao se čak i na beogradskoj opštini Vračar. Iako ovi podaci sami po sebi nisu dokaz zloupotrebe prava na jeftinije gorivo, jesu jedan u nizu pokazatelja, navode sagovornici Insajdera.

Agro kartice. Foto: Insajder

Hrana se proizvodi sve manje ali je poljoprivrednika sve više. Broj registrovanih poljoprivrednih proizvođača od marta meseca raste čak i u elitnom beogradskom naselju Vračar.

Nikola Mihailović, predsednik Zadružnog saveza Srbije za emisiju Marker u šali kaže da na Vračaru nije moguće naći ni parking mesto: 

„Vračar ko Vračar postaje tesan jer smo mi svakodnevno tu prisutni. Mislim da je tu najveća problematika kako naći parking mesto i kako se nekako u toj gužvi snaći”.  

Šalu na stranu, kaže predsednik Zadružnog saveza Srbije, asocijacije koja je registrovana upravo na Vračaru ali još u vreme kada su na Vračaru bile njive. Činjenica je da to što je neko registrovan na Vračaru ne znači da mu se tu nalazi i poljopivrednu gazdinstvo. 

„Može da bude da se zemljište nalazi na nekom delu naše zemlje, da li u Smederevu, ali se po mestu boravka vrši registracija. Sada neko, iako na Vračaru ima ličnu kartu i mesto boravka, a zemlja mu se nalazi na drugom mestu, znači to se gleda kao da je na Vračaru registrovano gazdinstvo”, kaže Mihailović.

A zašto je to uopšte važno? U martu, kada je počeo drastičan rast cena goriva u celom svetu pa i kod nas, Vlada Srbije donela je uredbu po kojoj poljoprivredni proizvođači imaju pravo na dizel po ceni od 179 dinara za litar. To je u pojedinim trenucima bilo čak 40 dinara jeftinije od onog u slobodnoj prodaji. 

Pravo na jeftiniji dizel mogao je da ostvari svako ko ima agro karticu. Tu karticu od kompanije NIS mogu da dobiju samo registrovana poljoprivredna gazdinstva. Uslov za to je da obavlja poljoprivrednu aktivnost na najmanje pola hektara zemljišta. 

Zvanični podaci koje smo od Uprave za agrarna plaćanja dobili po Zakonu o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja pokazuju da od donošenja Uredbe raste broj registrovanih poljoprivrednih gazdinstava.    

U Srbiji, kako navode u odgovoru, postoji ukupno  460.639 poljoprivrednih gazdinstava, pri čemu je nakon donošenja uredbe vlade u martu ove godine čak 14.810 novogo- registrovanih.

Na Vračaru je registrovano ukupno 575 poljoprivrednih gazdinstava, od čega je 51 registrovano od marta ove godine.  

Kalajdžić: Za poljoprivrednike nema, dok neki zloupotrebljavaju  

Na veliki broj poljoprivrednih gazdinstava na Vračaru ukazala je poslanica koalicije Moramo Jelena Kalajdžić. Iako ih nema baš onoliko koliko je ona sumnjala, kaže da postoji očigledan problem sa agrokarticama.  Dok se veliki broj poljoprivrednika žali da uopšte ne mogu da ih dobiju, neki ih zloupotrebvljavaju. 

„Dešava se to da oni od marta i aprila meseca ne mogu da dobiju te agro kartice. Problem je zato što sad kreću radovi, mislim radovi još uvek nisu sad, ali sad kreće setva i kreću ti neki radovi koji moraju da se odrade, ali tih agrokartica nema”, kaže Jelena Kalajdžić u razgovoru za emisiju Marker Insajder televizije.

Iz NIS-a nismo dobili odogovore, ni na pitanje koliko je porasla potrošnja u odnosu na prošlu godinu. Nakon učestalih žalbi poljoprivrednika da ne mogu da dođu do agro kartice iz NISa su se oglasili saopštenjem koje može da se čuje i pozivom na njihov kol centar

„Obaveštavamo vas da je došlo do značajnog porasta broja zahteva za izdavanje NIS agro kartica. Kompanija NIS je angažovala sve raspoložive kapacitete kako bi u što kracem roku obradila dospele zahteve”, poručuju iz NIS-a.

Kao mogući izvor problema naši sagovornici navode to što je Vlada Uredbom omogućila da se gorivo osim u poljoprivredne mašine sipa i u kanistere maksimalne količine 60 litara, ali po svemu sudeći nema kontorole koliko je puta neko natočio u kanister. 

„Nije problem ako čovek koji je sa Vračara ima agro karticu, jer poljoprivredno gazdinstvo može da bude registrovano tamo gde se nalazi nosilac poljoprivednog gazdinstva. Međutim problem je što to gorivo ne može da se toči u Beogradu”, navodi Jelena Kalajdžić. 

Da problem postoji primetili su i u Udruženju naftnih kompanija Srbije.    

„To gorivo po pravilu završava negde u drugim nekim delatnostima, znači ili ga koriste fizička lica ili ga koriste prevoznici ili ga koriste taksisti… Koriste ga svi koji su u prilici da dođu do agrarne kartice”, kaže ua razgovoru za emisiju Marker Tomislav MIćović, generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije.    

Mićović: Agro kartice uzrok poremećaja na tržištu 

Agrokartice su, dodaje on, poslednjih meseci dovele čak i do poremećaja na tržištu jer se  promet primetno preselio sa manjih na NIS-ove pumpe, pošto je prema Uredbi Vlade NIS u obavezi da prodaje jeftiniji dizel, dok drugi mogu ali ne moraju.  

„Država jeste namenski opredelila gorivo za poljoprivednike po nižoj ceni ali nije ugradila mehanizam kontrole da li se to namenski koristi i nije ugradila mehanizam ograničenja količine”, kaže MIćović

Mehanizme kontrole ne moramo da izmišljamo. Možemo ih prepisati iz drugih zemalja, poput ograničenja količine jeftinjieg goriva u odnosu na veličinu poljoprivrednog gazdinstva. Mićović smatra da je jedno od rešenja smanjenje akcize države za pojedine kategorije potrošača, one koji su posebno pogođeni novom energetskom krizom, kao što su poljoprivredinici pa i međunarodni transport.

„Većina zemalja ima tu neku kategorizaciju jer nije normalno, morate priznati, da se dizel u jedan kombajn i jedan džip za zabavu sipa sa istom akcizom. Znači to je kod nas sad slučaj”, zaključuje Mićović. 

Ono što niko ne može da spori je da će u slučaju zloupotreba agro kartica za jeftiniji dizel najveću štetu imati poljoprivrednici. A to će se, pre ili kasnije, preliti i na cenu hrane. 

Izvor: Insajder