Svetski dan borbe protiv homofobije: U Srbiji u porastu netolerancija među mladima (VIDEO)

Andrej Obradović, LGBT mladić koga su 14. februara, policajci tokom pretresa stana, kako kaže, brutalno pretukli i ponižavali i dalje čeka pravdu. Zbog policijske torture koju on i njegova cimerka tvrde da su doživeli, ali i jer ga uprkos prijavi protiv policijskih službenika niko od nadležnih nije pozvao, dva meseca kasnije štrajkovao je glađu ispred Narodne skupštine. Tada je izjavu kao građanin dao u Prvom osnovnom tužilaštvu, ali za ovaj incident još niko nije odgovarao. Upravo ovaj primer možda i najbolje opisuje u kakvom stanju Srbija dočekuje Međunarodni dan borbe protiv homofobije.

ilustracija, foto: Srđan Ilić
ilustracija, foto: Srđan Ilić

Tri meseca nakon što su ga kako kaže inspektori pretukli, Andrej Obradović i dalje nema informacije da li se iko bavi njegovim slučajem.

"Do dana današnjeg, ja opet nisam kontaktiran povodom bilo čega, osim one jedne izjave koju sam dao u Tužilaštvu, koju sam morao da dam, jer sam štrajkovao glađu. Poslednja informacija koju ja imam jeste da ljudi koji su odgovorni za zločine, mnoge koje su počinili i dalje sede na svom radnom mestu, nemaju moralne posledice, nemaju poslovne posledice i nemaju apsolutno bilo kakav vid nekih restrikcija”, izjavio je za Insajder Andrej Obradović.

Iz Ministarstva unutrašnjih poslova nisu odgovorili na pitanja Insajdera da li je gotova istraga i šta je do sada urađeno kako bi se utvrdilo da li su policajci prekršili i zakon i ovlašćenja.

"Osećam se nemoćno, ali definitivno sam odlučio da teram ovo do kraja. Kada tužilaštvo više očigledno nije nezavisna institucija, ja odgovornost stavljam na predstavnike vlasti koji moraju da se pobrinu da svaki građanin u ovoj zemlji hoda slobodno, bez obzira da li je gej, da li je peder, da li je lezbejka, beli medved, đavo, šta god, uopšte se ne radi o tome. Radi se o tome da ljude koje mi plaćamo našim porezima, našim platama i našim mukotrpnim radom, ne rade svoj posao za nas, nego protiv nas. Sistem je zakazao, a krivi nas“, ocenio je Obradović.

I tako Srbija i ovaj Međunarodni dan borbe protiv homofobije dočekuje uz nagomilane probleme, predrasude, diskriminaciju, nerazumevanje i institucija, ali i dela društva. Ono što još više zabrinjava da je prema poslednjim istraživanjima, homofobija i netolerancija na različitost među mladima – u porastu. 

Izvor: Insajder