Svetski dan mentalnog zdravlja - svest o važnosti negovanja mentalnog zdravlja i dalje niska u Srbiji (VIDEO)
Oko 970 miliona ljudi u svetu, odnosno svaka osma osoba - prema podacima Svetske zdravstvene organizacije - ima mentalne teškoće. Najčešće su to anksioznost i depresija. Lečenje je dugo, a još duže u društvima u kojima postoji socijalna stigma zbog odlaska na terapiju, upozoravaju stručnjaci na Svetski dan mentalnog zdravlja.
Psihički problemi, naročito oni koji nisu na vreme lečeni, znatno umanjuju kvalitet života. Anđelka Veljković kaže da je tek 2009. shvatila da ima problem, iako je sa njim dugo živela.
"Moji problemi počinju jako rano, iz perioda detinjstva. Mislim da sam prvi napad panike imala sa negde sedam-osam godina, s tim što, normalno, nisam imala pojma šta je to. A odgovor koji dobijam od drugih, od onih koji su u mom okruženju je: 'To će proći, to je samo tuga, nije ništa'", izjavila je za Marker Anđelka Veljković, korisnica usluga Udruženja "Herc".
Iako joj je okolina govorila da će problem proći, on se razvijao. Kulminirao je pre 14 godina kada je dobila otkaz, tada prolazi kroz težak period i počinje da volontira u Udruženju za podršku ljudima sa neurozom - Herc. Sebi, međutim, i dalje ne pomaže.
"Dakle, punim se energijom sa svih strana a meni je grozno da ne može biti groznije i da idem ulicama i plačem a ne znam zašto plačem, da mi se ne priča, da nisam sposobna za komunikaciju i što je najgore - po prvi put u životu sam osetila da ne želim da se pomučim da to prevaziđem, to znači da sam sve svoje resurse, sve svoje znanje istrošila i da ja moram da se lečim", rekla je Veljković.
Anđelka je posle godina oklevanja potražila stručnu pomoć, uključila se u niz radionica i danas, posle dugog procesa lečenja, kaže da je dobro.
"Što je najvažnije da je meni život lep, da vidim lepe stvari pored mora ružnih što pre nikako nisam videla nego sam i onu lepu napravila ružnom", naglasila je ona.
Međutim, svest o važnosti negovanja mentalnog zdravlja u Srbiji je i dalje niska.
"Važno ga je negovati isto kao i fizičko, tu apsolutno nema razlike mada se često mentalno zdravlje zanemaruje i stavlja u neki drugi plan. To je i stvar kulture i vaspitanja jer smo vaspitani tako da ne pokazujemo da nam je loše jer se to smatra kao neki znak slabosti, traženje pomoći isto tako. Rekla bih da je tu glavni problem", izjavila je za Marker Larisa Despotović, predsednica Udruženja "Herc".
Kao i u drugim granama medicine, prevencija je i ovde najbitnija. Redovan odlazak na terapije može da spreči niz problema, kao i da ublaži druge, ozbiljnije mentalne teškoće.
Izvor: Insajder