Tabaković: Očekujem snižavanje neopravdano povećanih cena (VIDEO)
Inflacija je u oktobru bila veća od očekivane i to zbog suše. To je saopštila guvernerka Narodne banke predstavljajući izveštaj o inflaciji. Istovremeno, Tabaković očekuje i snižavanje neopravdano visokih cena namirnica, ali i lekova.
Umesto povećanja cena, guvernerka Narodne banke Jorgovanka Tabaković očekuje snižavanje i to kako kaže – onih neopravdano povećanih. Na predstavljanju izveštaja o inflaciji, guvernerka Narodne banke je rekla da bi trebalo ispitati i cene lekova. Navela je i lični primer.
"Ja, na primer, ne mogu da objasnim ničim zašto je lek koji ja koristim za svoje nežno srce poskupeo preko 50 posto u periodu od dve godine i to u jednoj od najjeftinijih apoteka u Novom Sadu gde ja redovno kupujem kao lojalan kupac“, izjavila je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.
I dok guvernerka pominje cene lekova, građani osnovne životne namirnice i dalje plaćaju više nego u većini zemalja regiona, ali i Evrope. Sa druge strane, guvernerka Narodne banke kaže da je inflacija u oktobru bila blago veća od očekivane, ali zbog posledica suše na poljoprivrednu proizvodnju. Procenjuje i da bi inflacija naredne dve godine trebalo da nastavi da usporava i bude u ciljanim okvirima.
"Dodatno ubrzanje ekonomske aktivnosti očekujemo u naredne dve godine na raspon između 4 i 5 procenata, sa centralnom vrednošću projekcije od 4,5 odsto. U odnosu na avgust, neznatno je izmenjena struktura rasta u korist rasta domaće tražnje. Najveći pozitivan doprinos u ovoj i u narednim godinama očekujemo od privatne potrošnje kao rezultat rasta zaposlenosti i zarada i očuvanog potrošačkog poverenja i životnog standarda naših građana”, dodala je Tabaković.
Prošle godine, Narodna banka je ograničila kamatnu stopu na kredite u evrima za kupovinu stanova, a u pripremi je i predlog zakona o ograničavanju maksimalnih nivoa kamatnih stopa na pojedine kategorije kredita stanovništva. Ovaj predlog zakona, trebalo bi da se nađe pred poslanicima Skupštine do kraja godine. Ipak, nejasno je koliko će to uticati na građane, jer se, prema podacima Republičkog geodetskog zavoda, u Srbiji 85 odsto stanova kupuje za gotovinu, a samo je 25 posto onih koji postaju vlasnici iz kredita.
Novinar Bojana Stojanović