Tablice koje život znače, ali ne i državnost (VIDEO)
Od 1. januara, Beograd priznaje kosovske tablice na vozilima, sa RKS oznakama, što je skraćenica od "Republika Kosovo". Bez ikakve najave, sastanaka i pregovora, Kancelarija za Kosovo i Metohiju obaveštava javnost o toj odluci Vlade Srbije. Brisel pozdravlja odluku Beograda da se omogući sloboda kretanja svim vozilima sa Kosova i Metohije, ističući da je to pozitivan korak u primeni Sporazuma o normalizaciji.
Više od decenije, Beograd je tvrdio da nikada neće odustati od KM tablica MUP-a Srbije za gradove na Kosovu i Metohiji, i da nikada neće priznati kosovske RKS tablice. Sada, promena retorike.
"Tablice ne predstavljaju nikakav simbol, niti državnosti, niti suvereniteta. One označavaju slobodu kretanja, one omogućavaju da se ljudi povezuju” rekao je direktor Kancelarije za Kosovo I Metohiju Petar Petković.
Posle odluke Vlade Srbije da od Nove godine vozila sa kosovskim tablicama mogu da se kreću po centralnoj Srbiji i to bez nalepnica koja prekrivaju simbol državnosti, objašnjenja da nisu pređene crvene linije i ponavljanja da Srbija nikada neće priznati jednostrano proglašenu nezavisnost Kosova, ostaje nejasno zašto su onda tablice bile povod za mnoge incidente, barikade i hapšenja, posebno u poslednje dve godine, kada su o tome pregovarali Beograd i Priština.
"Moj odgovor je nema predaje, ponoviću još jednom – nema predaje. Oćete još jednom nema predaje KM ostaje! Baš kao što smo rekli i pre mesec dana i pre dva i pre više meseci”, izjavio je predsednik Srbije Aleksandar Vučić oktobra prošle godine.
Jedan od dogovora u Briselu pre godinu dana, kako je to tada saopštila Priština, bio je da MUP Srbije prestaje da izdaje KM tablice koje označavaju Kosovsku Mitrovicu, a koje su se koristile na severu Kosova i Metohije. Beograd je, međutim, tada tvrdio da će sve biti u redu.
"Ovaj dogovor znaci da nema nikakve kaznene politike aljbina kurtija koji voze automobile sa km tablicama, ovim dogovorom sutra od nema nikakvih kazni od 150 evra kao nema ni nikakve kaznene politike koje su bile deo odluke Kurtija u vezi sa preregistracijom", poručio je u novembru prošle godine iz Brisela Petar Petković.
Beograd je uveravao Srbe na severu da KM tablice ostaju i da ih neće pozivati da prihvate RKS tablice. Tako je i bilo – ali samo nepunih godinu dana. Srbi su ove jeseni bili dovedeni u situaciju da do 15. decembra zamene tablice jer bi, u suprotnom, najpre platili kaznu od 150 evra, a potom bi im vozila bila oduzimana. Preregistracija na severu Kosova i Metohije, posle nekoliko produžavanja rokova, protekla je u tišini. Ćutao je o tome i Beograd. Sve do sinoć objavljenog saopštenja.
Izvor: Insajder