Tek osnovana privatna firma, bez tendera, dobila posao obrade izborne statistike u Nišu (VIDEO)

Postizborna kombinatorka u Nišu sve je komplikovanija. Tokom vikenda se u medijima pojavila informacija da je Gradska izborna komisija poništila sopstvene preliminarne rezultate i tražila od privatne firme, unajmljene za obradu podataka i raspodelu mandata, da ponovo obradi podatke sa svih biračkih mesta. U GIK-u na pitanja Insajdera ne odgovaraju, a jedan od predstavnika firme kaže da je obrada podataka odavno završena. Međutim, ono što otvara brojna pitanja i sumnje jeste činjenica da je firma koju je niški GIK unajmio za obradu podataka i raspodelu mandata, osnovana pre samo četiri meseca, a posao je kako otkriva Insajder dobila bez tendera.

Foto: Tanjug/ Nenad Mihajlović

Firmi Big data technology je, bez tendera, poveren posao obrade zapisnika i raspodele mandata posle izbora 2. juna u nekoliko niških opština. Firma, koju je u februaru ove godine osnovao dvadesetšestogodišnji Miloš Ristić, koristi softver koji je razvio bivši zaposleni Republičkog zavoda za statistiku matematičar Miroljub Kostić. Na pitanje kako je i zašto firma koja je osnovana tek pre četiri meseca bez tendera dobila posao, Miroljub Kostić odgovara da se njegov softver koristi već dvadeset godina širom Srbije, i da je posle njegovog odlaska u penziju nastavio da nudi softver opštinama. 

“Nije usmenim putem dogovoreno, ja sam svim opštinama jedno mesec dana pre izbora poslao pisanu ponudu, gde ja nudim tu uslugu, predstavio sam se ko sam šta sam, mnoge opštine su se setila mnogo imena, i opštine koje su bile zainteresovane da nastave saradnju sa mnom, nastavile su je u tom domenu”, kaže Kostić za Insajder.

U zapisniku sa sednice niške Gradske izborne komisije od 24. maja, navodi se da je predsednica GIK-a predložila firmu Big data technology i softver koji je razvio bivši zaposleni Republičkog zavoda za statistiku. 

U zapisniku se navodi i da je predsednica izvestila članove GIK-a o tome da postoji i druga ponuda, i to iz Republičkog zavoda za statistiku, ali da je mnogo skuplja. Nije, međutim, jasno kakav je onda softver ponudio Zavod. 

Zvaničnih podataka o vrednosti nijednog ugovora nema, već su članovi GIK-a o tome obavešteni usmeno, na sednici.  Zbog čega za taj posao nije raspisan tender, iz GIK-a u Nišu nismo dobili odgovor. 

Ana Eraković sa liste “Biramo Niš” kaže da su o svemu obavešteni samo usmenim putem. 

“Ugovor nisu predočili članovima izborne komisije, dakle samo je predsednica GIK-a rekla da je ta firma poslala ponudu nije bio uopšte otvoren postupak da se prikupljanju ponude drugih firmi, bez ugovora prikazanog, a samo naš član nije glasao za to tu odluku”, kaže Eraković.

Iz GIK-a ne odgovaraju ni da li su istinite informacije da su poništili svoje preliminarne rezultate i tražili firmi BIG data technology da ih ponovo obradi. Iz te firme kažu da to nije tačno, a Dragana Milutinović sa liste “Biramo Niš” ističe da čekaju zvanično objašnjenje. 

“Mi nismo dobili nikakvu zvaničnu odluku o tome da li se i dalje statističke obrade vrše, ali smo dobili informaciju koju je dala predsednica GIK-a da su dali nalog firmi koja radi statističku obradu da opet obrađuje podatke, što je svakako nezakonito, ali je i potpuno besmisleno. Preliminarni rezultati su morali da budu objavljeni 96h nakon zaključenja biračkih mesta, sve ispravke nakon toga i prepravke, vode ka konačnim rezultatima”, objašnjava Milutinović.
“Naš posao je kao što sam rekao da se zapisnici sa biračkih mesta od izborne noći u originalu do jedne cifre unesu u bazu podataka, na kraju stoji vreme i datum kada je uneto i osoba koja je radila unos. Tako da to nema veze sa stvarnošću, zapsinici su uneti u bazu i na osnovu toga je i izvršena raspodela mandata”, ističe Kostić.

Kostić dodaje i da jedino njegova firma ima pristup softveru i isključuje mogućnost naknadne izmene podataka, a kao dokaz da su nepristrasni navodi to da je njegov softver korišćen i u niškoj opštini Medijana, gde je pobedila opozicija. 

Zanimljivo je i to da bivši pomoćnik direktora Zavoda Miroljub Kostić kaže da je privatna firma, za koju sada radi, sofver prodala i drugim opštinama. 

Iz niškog GIK-a nismo dobili odgovor na pitanje koji su softver koristili na izborima ranijih godina - privatni ili državni. Naši sagovornici kažu da je sve to ranije radio državni Zavod. 

Izvor: Insajder