Tekst Rezolucije o Srebrenici se dorađuje (VIDEO)
Odloženo glasanje o Rezoluciji o Srebrenici u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija. Ambasador Bosne i Hercegovine u Un-u kaže da je do odlaganja došlo zbog potrebe da se tekst Rezolucije doradi; dok Banja Luka podseća da je ambasador u UN bez odobrenja tročlanog predsedništva BiH, podržao Rezoluciju. Istovremeno je najavljena sednica Vlade Republike Srpske za 2 maj u Srebrenici, danu kada je trebalo da se glasa o Rezoluciji.
Na dnevnom redu sednice Generalne Skupštine Ujedinjenih nacija 2. maja ipak neće biti Rezolucija o genocidu u Srebrenici. Stalni predstavnik Bosne i Hercegovine u Ujedinjenim nacijama Zlatko Lagumdžija kaže - glasanje nije dovedeno u pitanje ali se neće dogoditi pre 6. maja.
Rezoluciju vlasti u Srbiji i Republici Srpskoj vide kao atak na srpski narod, koji će, u slučaju usvajanja, kako tvrde biti označen kao genocidan. U lobiranju da se spreči usvajanje, učestvovao je i bivši predsednik Generalne skupštine UN Vuk Jeremić, koji nije želeo da komentariše svoj angažman. U odgovoru Insajderu kaže da se povukao iz javnog života i da nema planove da to menja. Vuk Jeremić je bio deo tima, koji je sa predsednikom Srbije prethodnih dana boravio u Njujorku; gde su održani sastanci sa predstavnicima više desetina država.
"Ja mislim da nikome od njih nije zgodno. Znate, nekada bi nama danas vrlo korektne zemlje – Saudijska Arabija, Pakistan uvek bi bili najžešći u svemu ovome. Ali, ti ljudi danas razumeju geopolitički momenat, oni razumeju i situaciju u kakvoj se Srbija nalazi. One razumeju zašto pritisak na Srbiju, a vide dobro... Recimo Južna Afrika je predložila amandaman „evo, super – glasaćemo za ovo, ali to mora da se odnosi i na Gazu“.Kako su to rekli.... takav amandman neće biti prihvaćen naravno – tako da to sad, velika je igra, bukvalno sve vri.“, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
I dok je pomeren termin glasanja u Njujorku, ne zna se da li će Vlada Republike Srpske odgoditi sednicu, koju su zakazali baš za 2. maj i baš u Srebrenici. Milorad Dodik je najavio da neće prihvatiti Rezoluciju i ako bude usvojena ali da će delegacija odneti vence u Memorijalni centar Potočari u Srebrenici, ako im to bude dozvoljeno.
U Srebrenici je u julu 1995. godine ubijeno više od osam hiljada Bošnjaka. Za genocid i zločine u Srebrenici do sada je osuđeno više od 50 ljudi, na više od 700 godina zatvora. Na doživotne kazne zatvora zbog zločina u BIH među kojima je i genocid u Srebrenici osuđeni su ratni predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić i komandant vojske Republike srpske Ratko Mladić.
Izvor: Insajder