"TikToku" preti zabrana u Americi - pred kineskim vlasnicima dve opcije (VIDEO)

Jedno od retkih pitanja koje ujedinjuje republikance i demokrate ovih dana jeste namera da se Amerikancima zabrani TikTok. Donji dom Kongresa usvojio je predlog zakona koji bi mogao da zabrani tu društvenu mrežu zbog, kako tvrde, rizika po nacionalnu bezbednost. Kongresmeni strahuju da kineska kompanija koja stoji iza TikToka može da dozvoli Pekingu da pristupi privatnim podacima više od 170 miliona američkih korisnika.

Tik Tok, ilustracija, foto: Solen Feyissa/Unsplash

Ako predlog zakona o TikToku koji je usvojio Donji dom bude potvrđen u Senatu Kongresa i potpiše ga predsednik Amerike – kineska kompanija Bajtdens imaće dve opcije: da se povuče iz vlasništva jedne od najpopularnijih društvenih mreža u svetu ili da bude izbrisana sa bogatog američkog tržišta, čiji građani čine oko 20 odsto svih korisnika Tik Toka. Čelnici te kompanije su godinama, i pred Kongresom, ubeđivali američku javnost da su privatni podaci Amerikanaca na sigurnom, van domašaja Komunističke partije Kine; međutim, u vreme sve zategnutijih odnosa Vašingtona i Pekinga, to nije dovoljno.

"Taj zakon se suštinski ne odnosi samo na Tiktok, već na sve aplikacije koje su u vlasništvu, pod kontrolom ili pod uticajem protivnika Amerike. Moramo da sačuvamo našu nacionalnu bezbednost kako bi privatni podaci Amerikanaca bila van domašaja naših protivnika", izjavio je Bret Gutri, predstavnik Republikanske stranke u Kongresu.

Odmah je reagovao Peking; kažu da eventualna zabrana ne bi bila u duhu fer konkurencije, iako i sama Kina zabranjuje rad američkih tehnoloških giganata poput Gugla i Mete, jer ne pristaju na uslove kineskih vlasti koji se tiču prikupljanja podataka korisnika.

"Ako takozvani rizici po nacionalnu bezbednost mogu da se koriste kao izgovor za suzbijanje konkurencije iz drugih zemalja, onda više ne možemo da govorimo o pravdi. To je obična razbojnička logika. Način na koji će Amerika rešiti pitanje Tiktoka omogućiće svetu da vidi da li takozvani poredak, zasnovan na pravilima na koji se poziva Amerika služi svima, ili samo njoj", izjavio je Rang Venbin, portparol Ministarstva spoljnih poslova Kine.


Eventualna zabrana Tiktoka politički je rizična i sobom nosi niz mogućih posledica po Ameriku. Pored ostalog, zabrana jedne društvene mreže mogla bi da dovede u pitanje Prvi amandman Ustava Amerike koji garantuje slobodu govora. Takođe, ove godine se održavaju i izbori za predsednika Amerike, a u kampanji će u fokusu biti mladi koji su uglavnom na Tiktoku.

"To bi imalo značajan uticaj i na ekonomiju, zato što mnogi ljudi i preduzeća koriste Tiktok kao način da steknu prihode, pa bi tu bilo negativnih efekata a ekonomija je mučna tema u američkoj politici i u njihovom društvu par godina kako su problemi krenuli širom sveta", izjavio je za Marker Bojan Perkov, Fondacija „SHARE“ .

Ako zbog nacionalne bezbednosti Tiktok bude zabranjen u Americi, to može da bude signal i Evropskoj uniji da reaguje. Unija po mnogim bezbednosnim pitanjima sledi Ameriku.

"Oni već na neki način pritiskaju pa dolazi i do otpora velikih kompanija iz Amerike ali iz Kine kao što je Bajtdens, ali nisam siguran koliko bi tu moglo nešto da se zabrani na evropskom nivou imajući u vidu da države članice, odnosno nacionalni legislativni sistemu su različiti širom Evrope i pitanje je koliko bi to moglo uopšte da se sprovede", kazao je Perkov.

Kao odgovor na usvajanje predloga zakona u Donjem domu Kongresa, čelnici TikToka pozivaju američke korisnike da se oglase i poručuju da će iskoristiti sve pravne lekove da sačuvaju platformu u Americi. Ako TikTok bude zabranjen zakonom, što je javno podržao i predsednik Džozef Bajden – nije sigurno da će to biti primenjivo, jer američko pravosuđe može da ga blokira zbog eventualnog kršenja prava na slobodu govora.

Izvor: Insajder