Todorović Štiplija za Marker: Narativ o Rezoluciji koji vlasti proturaju građanima su samo njihove kalkulacije (VIDEO)

Pravila Generalne skupštine Ujedinjenih nacija su jasna – ova rezolucija je usvojena i to je to. Narativ koji poslednjih nekoliko dana ili sedmica vlasti proturaju građanima prosto su samo neke njihove kalkulacije, odnosno, način na koje bi oni voleli da se ove odluke tumače, rekao je za Marker direktor Centra za savremene politike Nemanja Todorović Štiplija.

Nemanja Todorović Štiplija. Foto: Insajder

"Naravno treba dobro pogledati koje su zemlje glasale protiv, očigledno svaka od njih ima razlog da glasa protiv, naravno tu postoje zemlje koje su bile uzdržane, zemlje koje ne žele da se mešaju u ovaj proces, zemlje koje su tradicionalno uzdržane i tako dalje“, kaže Todorović Štiplija.

Kako objašnjava, odluke u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija se donose prostom većinom koja je u tom trenutku prisutna u sali uz uslov, kako kaže, da postoji kvorum od 50 odsto članica Ujedinjenih nacija koje sede u skupštini.


Dodaje da je potrebno uraditi analizu glasanja, kako bi se videlo koja država je kako glasala, a na pitanje može li smatrati uspehom to što je "za“ glasalo ispod 100 država kaže da se "odluke sem u nekim ključnim ili istorijskim situacijama nikad ne donose potpunom većinom“.

"Ova tema je podelila što zemlje u Evropi, naravno uz neku inicijativu diplomatsku koja je dolazila iz Nemačke, ali i iz Srbije sa jedne strane, a sa druge strane dolazi u jednom ključnom momentu rata u Gazi tog napada na Izrael koji je podelio svet uopšte. Naravno tu je problem i u Ukrajini i u Africi“, kaže Todorović Štiplija.

Kako objašnjava Ujedinjene nacije nisu više „toliko jaka institucija koliko su bile 50-ih, 60-ih godina“, a postoje i blokovske, grupne, kontinentalne podele koje su, kako kaže, uvek prisutne u UN.

"Tu ima raznih stvari koje mogu da se sagledaju, međutim svet jeste podeljen. To se dešava već duže vreme, ali kažem sa jedne strane zemlje imaju interese zbog čega nešto rade, evo imamo interes Kine da se suprotstavi rezoluciji, verujem da je to bio odogovr Kine koji dolazi uz dogovor sa Srbijom, ali imamo takođe veliku zemlju pored Kine, Indiju koja je tradicionalno uzdržana oko ovakvih tema koje se ne tiču neke civilizacije u kojoj funkcionišu“, zaključuje direkrot Centra za savremene politike.

Izvor: Insajder