Todorović (YIHR) za Marker o inicijativi Pokreta socijalista: Zakon o stranim agentima vodio bi Srbiju u represivni režim (VIDEO)
Samo nekoliko meseci nakon što je potpredsednik Vlade i lider Pokreta socijalista (PS) Aleksandar Vulin priznao da je pravio spiskove onih koji nisu dobrodošli u Srbiju, “ali na osnovu bezbednosne procene”, PS predlaže Parlamentu Predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja. Civilni sektor strahuje da bi takav zakon dodatno podstakao nasilje, dok Vulin smatra da je taj zakon baš ono što Srbiji treba.
Strani plaćenici, izdajnici, neprijatelji države. To su samo neke etikete koje predstavnici vlasti dodeljuju civilnom društvu u Srbiji. Upravo te etikete, kažu predstavnici civilnog društva, inspirišu nasilje - što potvrđuje i sve veće kršenje osnovnih sloboda građana iz godine u godinu. To izgleda, međutim, nije dovoljno, jer su poslanici Pokreta socijalista podneli Parlamentu i Predlog zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja.
"Implikacije usvajanja i primene jednog ovakvog zakona vodile bi Srbiju u čist represivni režim, gde bi se delovanje udruženja građana, čija se definicija zna, sve što udruženja građana rade, o tome se izveštava, podaci su mahom javni, ne postoje sredstva koja ne prolaze kroz sve kontrole, većina udruženja to objavljuje i javno na svojim sajtovima, tako da u tom nekom smislu implikacija bi bila potpuna represija. Ostavljanje velikog, velikog broja građana iz različitih grupa bez podrške i zapravo sprovođenje jedne, ja bih rekla, političke, ozbiljne cenzure nad nečim što bi trebalo da funkcioniše kao demokratski prostor”, kaže za Marker direktorka Inicijative mladih za ljudska prava Sofija Todorović.
U Predlogu zakona koji su Skupštini predali poslanici Pokreta socijalista Đorđe Komlenski i Bojan Torbica, agentima se smatraju sva udruženja i neprofitne organizacije koje uglavnom finansiraju ili na drugi način pomažu strani subjekti. Predviđaju se i kazne poput zabrane rada i krivične prijave protiv odgovornih lica, kao i novčane kazne od 5.000 do 2.000.000 dinara.
Da je baš takav zakon Srbiji potreban, međutim, smatra lider Pokreta socijalista Aleksandar Vulina, koji je i potpredsednik Vlade.
"Jeste vi primetili da uvek isti ljudi vode proteste, bez obzira da li su IT-jevci, seljaci u Vojvodini, malinari na jugu Srbije, ma nema veze uvek isti. Kaže – ja sam aktivista. Kako živiš ti, aktivisto, ko te plaća, aktivisto? Daj da više vidimo ko vas finansira“, izjavio je za Pink TV potpredsednik Vlade Aleksandar Vulin.
Kao razlog za donošenje zakona, dvojica poslanika Pokreta socijalista navela su povećanje transparentnosti rada udruženja, ali uz konstataciju da u Srbiji nesmetano deluju udruženja građana koja, kako kažu, otvoreno rade protiv državnih i nacionalnih interesa Srbije. U Predlogu zakona su ocenili i da Srbija nikada neće biti članica Evropske unije.
"Pošto je Republika Srbija suverena država koja nije, niti će ikada biti članica tzv. Evropske unije, pitanje usklađenosti propisa Republike Srbije sa propisima tzv. Evropske unije za ovaj, kao i svaki drugi zakonski predlog je u potpunosti irelevantno i apsolutno nepotrebno”, piše u Predlogu zakona o posebnom registru agenata stranog uticaja.
"Imate ovde jedan zakon koji isključivo targetira udruženja građana. On se ne bavi državom koja apsolutno radi iste stvari i na isti način uzima novac, piše projekte, imate ljude u javnom sektoru koji to vrlo profesionalno i odgovorno rade, čak u nekim oblastima. Tako da, zaista se proizvodi jedna mistifikacija i boji se negde tim neprijateljskim bojama jedna aktivnost koju svakodnevno sprovode institucije Republike Srbije i Vlada Republike Srbije”, ocenila je Todorović.
Zakon o stranim agentima postoji u Rusiji i, prema ocenama kritičara, služi za gušenje kritika na račun Vlade i ograničavanja rada boraca za ljudska prava i nezavisnih medija. Sličan zakon bio je predložen i u Bosni i Hercegovini, ali je povučen posle kritika Evropske unije i Sjedinjenih Američkih Država.
Novinarka Insajdera Bojana Stojanović