Tokom rekonstrukcije železničke stanice u Novom Sadu prekršeni i Ugovor i zakoni (VIDEO)
Gotovo sve u vezi kinesko-srpskog posla na izgradnji brze pruge i rekonstrukcije staničnih zgrada je zvanično tajna. Ugovor je tajna, firme podizvodjači su tajna, tajna je i ko je tačno vršio nadzor radova. Zvanično je nepoznato sve ono što bi moralo da bude javno, bar od trenutka kada je betonska nadstrešnica pala i ubila 14 građana.
U Ugovoru koji nosi oznaku tajnosti, a koji se odnosi na izgradnju 108 km brze pruge i rekonstrukciju više staničnih zgrada, u koji su novinari Insajdera imali uvid, sve jasno piše: i ko je za šta odgovoran i ko šta kontroliše. Uz sve to, predviđeno je da izvođač radova, u ovom slučaju dve kineske kompanije, dužan da tokom njegovog sprovođenja postupa u skladu sa zakonima Srbije. Ugovor se poziva na Zakon o planiranju i izgradnji i na Zakon o bezbednosti železnice.
Da su zakoni poštovani, tehnička dokumentacija bi garantovala bezbednost zgrade, nadležni organ, u ovom slučaju ministarstvo, bi u okviru objedinjene procedure obezbedilo javni pristup kompletnoj dokumentaciji u centralnom registru, pa bi sve što dokumentuje sam proces izgradnje i nadzora bilo podložno proveri. Najvažnije od svega, investitoru ne bi bilo omogućeno da zgradu pusti u rad pre tehničkog prijema i upotrebne dozvole. Ovako, posle pada nadstrešnice, javnost očekuje da od veštaka sazna šta je dovelo do pogibije 14 putnika.
„Da bi komisija veštaka mogla da zaključi šta je uzrok pada nadsteišnice, ona će morati da uzme taj arhivski projekat, da ima sve elemente konstrukcije i te nadstrešnice koji su iz tog arhivskog projekta, onda da vidi šta je na toj nadstrešnici rađeno zaista, na osnovu onoga što su utvrdili na licu mesta, da utvrdi karakteristike materijala i betonske i čelične konstrukcije, onih zatega, kotvi, detalja, veze i tako dalje, pre pada na osnovu dokaza koju su videli na licu mesta i zapravo da uradi jednu rekonstrukciju“, kaže za Insajder redovni profesor na Građevinskom fakultetu u Beogradu, Vladan Kuznamović.
Šta je tačno uzrokovalo pad nadstrešnice još nije poznato. Ipak, postoje okolnosti na koje stručnjaci skreću pažnju.
„Sve što sam video, video sam na osnovu snimaka koji su bili u medijima, ali je nesumnjivo da je veza zatege za testerastu krovnu konstrukciju i za te krovne grede, ključni detalj, kao i veza zatege sa nadstrišnicom. Na osnovu onoga što smo videli, po svemu sudeći da je popustila ta veza između zatege i krovnih greda, krovno testeraste, krovne konstrukcije“, zaključuje profesor Kuzmanović.
Ugovor o izgradnji brze pruge i rekonstrukciji staničnih zgrada, od Novog Sada do Kelebije realizuje se, kako piše u njemu, na osnovu Sporazuma o ekonomskoj i tehničkoj saradnji u oblasti infrastrukture kojeg su Srbija i Kina potpisale 2009. godine. Sam ugovor je 2018. godine, a kako je pokazala analiza na osnovu dostupnih infromacija – sve strane su prekršile i ugovor i zakone Države Srbije.
Novinarka Radoslavka Žigić Despotović