Tomislav Mićović u Markeru: „Agrarni dizel" potpuno uništio tržište jer ga uveliko koriste i druge kategorije potrošača (VIDEO)

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, Tomislav Mićović gostovao je večeras u emisiji Marker i tom prilikom ocenio je da je „agrarni dizel potpuno uništio tržište zato što ga uveliko koriste i druge kategorije potrošača“.

Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije, Tomislav Mićović. Foto: Insajder

Vlada kontroliše cene naftnih derivata od marta 2022. godine. Zakon o trgovini kaže da država cene može da kontroliše u vanrednim situacijama samo šest meseci, što znači da je taj rok prošao a država i dalje kontroliše cene. Tomislav Mićović se nada da će ta mera biti uskoro ukinuta.

„Uredba je prosto odigrala svoju ulogu u onom trenutku kada je država htela da maksimalno sačuva i budžete građana  i privredu od tog naglog skoka cene nafte, to je odigralo svoju ulogu, ali dalje nema svrhu“, istakao je Mićović. 

U ovom trenutku litar benzina na benzinskim stanicama u Srbiji košta 175 dinara, dok je litar dizela 205 dinara. Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije rekao je što duže administriranje cena proizvodi negativne efekte.

„Vi ne možete odrediti dovoljno dobro uredbu da simulira tržište. Ona bi sada trebala da na najbolji mogući način simulira tržište da ne bi pravila negativne posledice a to je nemoguće“, objasnio je Mićović.

Podaci kažu da je Naftna industrija Srbije u 2021. godini imala dobit od 13,3 milijardi dinara, dok je u 2022. dobit preduzeća iznosila 69,4 milijarde dinara što je uvećanje od neverovatnih 522 procenta. Tomislav Mićović kaže da je glavni razlog povećanja dobiti NIS-a to što je preuzeo veći deo tržišta.

„Naftna industrija Srbije u ovim okolnostima u kojima posluje u Srbiji je preuzela, pod uticajem i mera koje je Vlada donela, zapravo veći deo tržišta. Preuzela ga je ili smanjenjem uvoza, nije bio moguć uvoz u jednom periodu jer je prosto cena koju je država određivala bila niža od troškova uvoza pa je onda NIS preuzeo taj deo tržišta i drugi deo tržišta je preuzeo preko tog agrarnog dizela u maloprodaji. Veliki broj malih benzinskih stanica, koje nemaju načina da se finansiraju iz drugih segmenata poslovanja, zapravo ima ogroman problem i pitanje da li će preživeti“, rekao je Mićović.

NIS je prošle godine uvozio najviše iračke nafte, oko 45 odsto, dok je oko 20 odsto uvoza činila nafta iz Rusije. 

„Ove poslednje mere Evropske unije koje se pre svega odnose na ograničenje cene ruske nafte, po kojoj se onda može trgovati sa trećim zemljama, neće izazvati ništa posebno na srpskom tržištu a neće ni na evropskom tržištu“, istakao je Mićović.

Pre nego što je država ograničila cene naftnih derivata Srbija je uvozila između 50 i 60 hiljada tona dizela. Generalni sekretar Udruženja naftnih kompanija Srbije rekao je da tu može nastati problem posle petog februara naredne godine kada stupa na snagu zabrana uvoza derivata iz Rusije.

„To će biti jedan ozbiljan nedostatak pre svega dizela. Učešće dizela iz Rusije u Evropi u bilansima je jako veliko i onda nije bitno da li smo samo mi uvozili“, zaključio je Mićović.

Izvor: Insajder