Tomislav Radovanović na čelu sporne Komisije za uništavanje spornih dokumentata u MUP-u (VIDEO)

Ime Tomislava Radovanovića vezuje se , prema istraživanju Insajdera, i za spornu odluku o uništavanju dokumentacije MUP-a 2018.godine. Prvo je MUP nezakonito od zaposlenih u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala 2016. godine zahtevao da potpišu da se obavezuju na ćutanje i poligrafsko testiranje. Da bi prikrili da su prekršili zakon, odlučili su da sve potpisane izjave unište. Takvu odluku, koja je u suprotnosti sa zakonom, potpisao je kao predsednik komisije i Tomislav Radovanović.

Foto: Insajder

Svako ko ima pristup tajnim podacima mora da ima i sertifikat, a da tajne podatke čuva. Nema potrebe ni za kakvim obavezivanjem u vidu potpisivanja izjava.

Međutim, Direkcija policije je u martu 2016. godine, prema dokumentaciji do koje je došao Insajder, depešom naložila zaposlenima u Službi za borbu protiv organizovanog kriminala da potpisu Izjave da će čuvati tajne podatke, ali i da će pristati na poligrafsko testiranje kada to odluči šef SBPOK-a .

Zapisnik o uništenju potpisanih izjava o čuvanju tajnosti podataka - naziv je dokumenta od 12. aprila 2018. godine, potpisinici su članovi komisije, prvi među njima Tomislav Radovanović

Komisija je formirana po nalogu direktora policije Vladimira Rebića. Uništavanje izjava bilo je praktično prikrivanje činjenice da je prekršen zakon.

Naime, svako ko ima pristup tajnim podacima mora da ima i sertifikat koji izdaje savet za nacionalnu bezbednosti i nemaju ih svi pripanici MUP-a. 


Ovaj sertifikat je imalo samo 460 pripadnika MUP-a a izjave o tajnosti podataka potpisalo je njih 1000, što je moglo da znali da su pristup tajnim podacima imali i neovlašćeni pripadnici MUP-a.

Iz dokumentacije koju su tada prikupili novinari Insajdera u vreme kada se zahtevalo potpisivanje izjava o tajnosti ni sam vrh MUP-a nije znao ko uopšte ima potreban sertifikat.

Dodatni problem je to što su izjave o čuvanju tajnosti podataka potpisivali pod pretnjom poligrafom, odnosno obavezu da pristaju na poligrafsko testiranje kada to odluči šef SBPOK-a .

Istraživanje Insajdera pokazalo je da ove izjave nisu služile zaštiti tajnih podataka, već samo uslovljavanju policajaca da ne govore o onome što znaju. 

 Izvor: Insajder