Treći dan kako nadležni ne saopštavaju ko je automobilom naleteo na aktiviste koji su blokirali put kod Centra Sava i za koje delo će odgovarati

Treće osnovno javno tužilaštvo (OJT) ne odgovara na pitanja Insajdera da li je utvrđen identitet vozača koji je u noći između subote i nedelje automobilom naleteo na građane koji su blokirali moto put kod Centra Sava, i za koje će krivično delo odgovarati vozač automobila.

Šetnja učesnika protesta protiv iskopavanja litijuma, foto: FoNet/Milica Vučković

Posle građanskog protesta protiv eksploatacije litijuma u Srbiji, koji je u Beogradu održan u subotu, deo građana blokirao je tokom noći deo moto puta kod Centra Sava i dve železničke stanice (Prokop i Novi Beograd). 

Tokom blokade moto puta, jedan automobil je naleteo na građane, povredivši više njih. Sa prelomom butne kosti, jedan povređeni mladić je bio hospitalizovan u Zemunskoj bolnici, dok je mladoj ženi ukazana pomoć i upućena je na dalje lečenje.

 Treće javno tužilaštvo potvrdilo je Insajderu da ono vodi tužilačku istragu. Osim informacija o tome da je vozilom upravljalo NN lice i da će ga Tužilaštvo goniti za krivično delo koje je počinio „po službenoj dužnosti“, nema drugih bitnih odgovora i informacija. 

Na današnje pitanje kako je moguće da uz pomoć snimaka sa više nadzornih kamera duž moto puta do sada nisu utvrđene registarske tablice vozila - nismo dobili odgovor, kao ni odgovor na pitanje u čijem je vlasništvu automobil. Odgovor je izostao i na pitanje da li je vlasnik vozila, ako je utvrđen njegov identitet, dao izjavu.

U prethodnom pisanom odgovoru Insajderu, Tužilaštvo nije saopštilo za koje će krivično delo odgovarati vozač koji je automobilom naleteo na građane koji su blokirali moto put, iako je upravo navođenje konkretnog krivičnog dela prilikom slanja takvih saopštenja redovna praksa tužilaštava. 

I danas smo postavili pitanje Trećem tužilaštvu za koje će krivično delo odgovarati vozač koji se automobilom zaleteo na građane, ali je odgovor Tužilaštva izostao.

S obzirom na nivo nadležnosti Trećeg tužilaštva, isključena je mogućnost da vozač automobila odgovara za teža krivična dela kakvo je, recimo, pokušaj ubistva. 

Advokat i bivši specijalni tužilac za organizovani kriminal Aleksandar Milosavljević kaže za Insajder da bi vozač koji se automobilom zaleteo na okupljene građane mogao da odgovara za ugrožavanje bezbednosti javnog saobraćaja.

"Pitanje je da li uopšte ima dela. Ja, kao vozač, ne očekujem pešake na moto putu. Pretpostavljam, međutim, da je tu bilo neko upozorenje, ili redarska služba da tim putem ne treba voziti. Ako je postojalo vidljivo upozorenje, počinilac bi mogao da odgovara za ugrožavanje bezbednosti javnog saobraćaja. Taj automobil je izazvao nesreću u kojoj ima povređenih“, kaže Milosavljević za Insajder.

Prema članu 289 Krivičnog zakonika Republike Srbije (KZRS), počinilac tog krivičnog dela, ukoliko su njegovim izvršenjem nekom nanete teške telesne povrede, može da bude osuđen na kaznu od jedne godine do osam godina zatvora.

"Ukoliko se utvrdi i nasilnička vožnja, kao prekršajna kategorija, ona bi mogla da bude jedan od indikatora za dalje utvrđivanje odgovornosti“, objašnjava advokat Milosavljević za Insajder.

Što se tiče organizatora, ali i građana koji su učestvovali u neformalnom nastavku subotnjeg protesta, odnosno u blokadi moto puta i železničkih stanica, ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić je najavio da će protiv svih odgovornih biti podnete krivične i prekršajne prijave, zbog narušavanja javnog reda i mira i blokade međunarodnog saobraćaja.

Trojicu aktivista, Ivana Bjelića, Nikolu Ristića i Jevđenija Julijana Dimitrijevića Prekršajni sud je osudio na kazne zatvora u rasponu od 30 do 40 dana, ali je njihov advokat Marko Pantić juče uložio žalbu na tu presudu.

Prekršajni apelacioni sud ukinuo je tu prvostepenu presudu, vrativši suđenje na ponovni postupak. 

Trojica aktivista puštena su da se brane sa slobode.

Izvor: Insajder